McDonald’s (MCD:NYSE) ide do „kvetinkového“ burgeru. Investori rozhodnutie vítajú

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor všetky články

Spoločnosť McDonald’s (MCD:NYSE) začína testovať, či uspeje s bezmäsitým burgerom. Rastlinné „fašírky“ jej bude dodávať firma Beyond Meat (BYND:NASDAQ). Jej akcie vyleteli po oznámení spolupráce prudko nahor. Konkurent Burger King prišiel s „mäsom“ z rastlinných zdrojov už na jar. „Krídelká“ bez kostí pre zmenu testuje aj KFC.

Ikona trhu s hamburgermi nechce prísť o svoj kus bezmäsitého koláča. Presnejšie, trhu so žemľami plnenými rastlinným mäsom. V spolupráci s firmou Beyond Meat (BYND:NASDAQ), pionierom vo výrobe „mäsa“ pochádzajúceho nie zo zvieratiek, ale z kvietkov, začne koncom septembra v 28 reštauráciách v kanadskom štáte Ontario predávať PLT burger. (PLT je skratka pre plant-lettuce-tomato, teda rastlina-šalát-paradajka). Test na relatívne malej vzorke potrvá 12 týždňov.

ročný graf BEYOND MEAT, zdroj: NASDAQ

S oznámením prišiel reťazec rýchleho občerstvenia pol roka po svojom rivalovi Burger King, pripomína Guardian. Burger King pri príprave rastlinných hamburgerov, ktoré zažívajú veľký úspech, spolupracuje s firmou Impossible Foods, najväčším konkurentom Beyond Meat. Vytvára sa tak silná rivalská štvorka, dvaja na dvoch.

Nad vstupom najväčšieho hamburgerového hráča na svete do ringu s alternatívami visel dlho otáznik. Investori však rozhodnutie, že to skúsi, privítali. Akcie dodávateľa Beyond Meat (BYND:NASDAQ) poskočili o 11 percent. Od mája, kedy firma vstúpila na burzu, sú jej akcie o 500 percent drahšie, informuje CNN.

ročný graf McDONALD’S, zdroj: NASDAQ

Produkty Beyond Meat a Impossible Foods začínajú prenikať do menu rýchleho občerstvenia po celých Spojených štátoch. V Európe McDonald’s (MCD:NYSE) testuje bezmäsitý burger v Nemecku pod názvom Big vegan TS. Hlavnú ingredienciu zo sóje mu dodáva Incredible Burger zo skupiny Nestlé.
Sóju pri výrobe používa aj Impossible Burger, zatiaľ čo Beyond Meat pracuje s hrachovým proteínom. Placku z hrachovej bielkoviny začne v USA predávať aj dcérska spoločnosť Nestlé, Sweet Earth Foods pod názvom Awesome Burger.
Minulý mesiac začal rastlinné produkty od Beyond Meat v americkom meste Atlanta ponúkať aj reťazec KFC – ide o rastlinné „kuracie“ nugety a krídelká bez kostí.

Zdroj: idnes.cz, emo

Ohodnoť článok

Pridaj komentár