Miliardár Steve Cohen odporúča tieto 3 akcie s vysokými výnosmi

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Trhy boli v posledných dňoch zvláštne, pretože sa šíri strach ohľadom koronavírusu. Kým odborníci v oblasti verejného zdravia sa snažia vyrovnať s týmto šírením a vzdelávať verejnosť, ekonomické účinky sú rozsiahle. Karantény a cestovné obmedzenia ovplyvnili letecké spoločnosti, lodné spoločnosti a továrne. Dopyt po rope klesá, znižujú sa ceny a to škodí akciám energií. Technické spoločnosti, najmä tie, ktoré majú dodávateľské reťazce so sídlom v Číne, tiež pociťujú bolesť.

Ale na trhoch sa to, čo klesá, vráti (zvyčajne). Nízke ceny môžu teraz bolieť, ale sú tiež príležitosťou na nákup. Dôvtipný investor dokáže teraz nájsť akcie s vysokým potenciálom a skutočnou návratnosťou. Dividendové akcie sú jasnou voľbou pre investorov, ktorí chcú „nakupovať“. Na jednej strane je to zrejmé – spoľahlivá dividenda s vysokým výnosom predstavuje stabilný tok príjmov, a to aj vtedy, keď sa trhy otočia. Je tu však ďalšia, menej zrejmá príťažlivosť – výplaty dividend sú konzervatívnou stratégiou, ktorú musia spoločnosti sledovať, pričom konzervatívne stratégie sú zvyčajne znakom silných defenzívnych akcií. Jedná sa o akcie, ktoré počas rozšírenej korekcie trhu pravdepodobne udržia životaschopnosť portfólia.

Ako si teda zvoliť portfólio? Sledovanie vedúcich spoločností na trhu je realizovateľnou stratégiou. Koniec koncov, veľkí manažéri fondov museli urobiť jedine dobré rozhodnutia, aby sa dostali na vrchol a teda ich výbery akcií môžu fungovať aj v menších mierkach. Steve Cohen, miliardár a obchodník, ktorý stojí za správou majetku spoločnosti Point72, preukázal, že dokáže prežiť aj počas nešťastia Wall Street. Po tom, čo sa začiatkom tohto desaťročia zotavil z federálnych vyšetrovaní, vrátil sa späť k obchodnému podnikaniu a postavil Point72 na 19 miliárd dolárov. A v štvrtom štvrťroku sa presunul ku dividendám s vysokými výnosmi.

Vďaka nášmu zdroju sme našli tri posledné Cohenove kroky, na ktoré sa bližšie pozrieme. Všetky tri ponúkajú niektoré jasné výhody pre súčasné trhové podmienky – dividendový výnos nad 5%  a rastový potenciál na nasledujúcich 12 mesiacov nad 20%. Stručne povedané, jedná sa o akcie, ktoré je dobré kúpiť, keď ceny klesnú. 

Helmerich & Payne, Inc. (HP:NYSE)

Energetický sektor nie je monolit ako sa môže zdať. Mnohé zo spoločností zaoberajúcich sa výrobou ropy sú škatuľkované. Existujú prieskumné spoločnosti, výrobné spoločnosti, stredné podniky, rafinérie – zoznam je takmer nekonečný. Helmerich & Payne obývajú tento vesmír ako zmluvný vŕtač. To znamená, že spoločnosť HP vyvŕta studne, ktoré používajú prieskumné a výrobné spoločnosti na vyťaženie ropy zo zeme. Rozdelenie rôznych aspektov odvetvia medzi rôzne spoločnosti umožňuje každému sledovať väčšiu špecializáciu a efektívnosť.

HP skončilo prvý kvartál s hotovosťou vyše 355 miliónov dolárov. Spoločnosť boa schopná štvrťročne udržiavať štedrú dividendu – 71 centov na akciu. Táto výplata sa udržiava stabilná už dva roky a spoločnosť má 14-ročnú históriu udržiavania platieb a ich mierneho rastu. Pri 2,84 dolárov ročne je výnos 7,7%, čo je takmer štvornásobok priemerného dividendového výnosu medzi spoločnosťami kótovanými v indexe S&P.

Pevná pozícia v priemysle, ziskové operácie a spoľahlivá dividenda s vysokým výnosom sú atrakciami všetkých akcií a Cohen si to všimol. Miliardár odkúpil viac ako 814 000 akcií spoločnosti HP, čím zvýšil svoju pozíciu o 7, 689%. Vlastní tak celkovo 825 583 akcií. Tento podiel má teraz hodnotu 30,414 milióna dolárov a pri súčasnom výnose bude Cohen vyplácaný dividendami vo výške 2,3 milióna dolárov.

Analytici Wall Street sú voči tejto spoločnosti a jej akciám tiež býčí. Tommy Moll hovorí: „… očakávame, že spoločnosť 1) zostane pevne disciplinovaná v oblasti stanovovania cien ako líder na trhu, 2) bude naďalej poháňať rast výnosov prostredníctvom inovácií v technológiách aj v zmluvných modeloch a 3) generovať viac ako dostatok FCF na pokrytie dividend, ktoré teraz prinášajú presvedčivých 7% ročne.“

ročný graf Helmerich & Payne, Inc., zdroj: GOOGLE

Moll hodnotí akciu ako „buy“, čo  je podporované cenovým cieľom 65 dolárov, čo naznačuje dôveru v pôsobivý 76-percentný potenciál nárastu. 

David Anderson poukazuje na silné stránky v medzinárodných operáciách spoločnosti: „Pred rokom mala spoločnosť HP v Bahrajne 1 pracovnú plošinu s 2 voľnobežnými stolicami a 2 prázdnymi súpravami v Spojenom kráľovstve. dnes je všetkých 5 vrtov plne využitých, pretože spoločnosť dokázala využiť dynamiku v regióne. To v kombinácii s pravdepodobnosťou ďalších súprav nasadených v regióne pomôže zmierniť ranu 8 vrtov YPF v Argentíne, ktorá sa uzatvára počas celého roka. “

Anderson tu stanovuje cenový cieľ vo výške 48 dolárov, ktorý navrhuje zvýšenie ceny v nasledujúcich 12 mesiacoch o 30%, čím došiel ku hodnoteniu „buy“.

Celkovo má 12 analytických hodnotení vrátane 7 „buy“, 3 „hold“ a 2 „sell“, čím dostala spoločnosť celkové hodnotenie „moderate buy“. Akcie sa predávajú za 36,84 dolárov  a priemerný cenový cieľ 45 dolárov naznačuje, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude možné očakávať zvýšenie o 22%.

Chevron Corporation (CVX:NYSE)

Ďalšou spoločnosťou je Chevron – jeden z obrov ropného priemyslu. Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu viac ako 175 miliárd dolárov – čo je dosť na to, aby spoločnosť dokázala čeliť poklesu trhu, a to aj v čase nízkych cien ropy a klesajúcich výnosov. Spoločnosť Chevron bude tieto zdroje potrebovať, pretože nízke ceny ropy znižujú príjmy. V roku 2019 spoločnosť priniesla zisk 2,9 miliardy dolárov v porovnaní so 14 miliardami dolárov v roku 2018.

Zároveň však CVX získala dostatočný hotovostný tok na to, aby držala krok s výplatou dividend. Spoločnosť vyplatí 1,29 dolárov za akciu – po zvýšení platby z 1,19 dolárov za tretí kvartál. Vďaka anualizácii je dividenda 5,16 dolárov s výnosom 5,5%, čo je pôsobivá výplata podľa akéhokoľvek štandardu. Pomer výplaty je vysoký, na úrovni 86%, ale ukazuje, že súčasné úrovne zárobkov sú dostatočné na to, aby sa výplata udržala, pričom je k dispozícii určitá medzera. S predikciou druhého kvartálu predpovedajúcou EPS 1,75 dolárov je dividenda jednoznačne udržateľná.

Takže, ak Steve Cohen hľadá solídne dividendy, nie je divu, že ho Chevron láka. Jeho nákup, 817 071 akcií, predstavuje novú pozíciu pre jeho firmu a v súčasnej hodnote akcií má hodnotu viac ako 76 miliónov dolárov.

ročný graf Chevron Corporation, zdroj: GOOGLE

Analytik Ryan Todd spolu s Piper Sandlerom majú radi to, čo vidia v Chevrone. „Skromný rytmus CVX by mal stačiť v tom, čo bol pre integrovaných rovesníkov náročný týždeň. Základné výsledky boli mierne zmiešané, ale hlavné hnacie sily investičného prípadu sa naďalej dosahujú, konkrétne zrýchlenie distribúcie akcionárom a Permianovej výroby.“

Todd opakuje svoje hodnotenie „buy“ a cieľovú cenu 143 dolárov, z čoho vyplýva 53% -né navýšenie. 

Analytik Sam Margolin vidí pre investorov CVX ziskovú budúcnosť: „… spoločnosť CVX by sa mala obchodovať aspoň do svojho 25-ročného rozpätia dividend, pretože riziká pre dividendu sú nízke a vyhliadky na pokračovanie rastu dividend je na najvyššom konci, a tak by výplata výnosov už nemala pretrvávať v akciách. V rámci vyššieho ocenenia založeného na FCF by sme tiež tvrdili, že súčasná FCF a dynamika rastu podporujú akcie pri jej dlhodobejšom ocenení … “

Recenzia Margolin zahŕňa hodnotenie „buy“ a cenový cieľ vo výške 151 dolárov, čo naznačuje dôveru v robustný 61-percentný potenciál rastu. 

Celkovo možno povedať, že konsenzus analytikov „moderate buy“ pre spoločnosť Chevron je založený na 7 „buy“, 3 „hold“ a jednom „sell“. Akcie sa predávajú za 93,33 dolárov a priemerný cenový cieľ 132,90 dolárov naznačuje priestor na 42%-ný rast.

PPL Corporation (PPL:NYSE)

Poslednou spoločnosťou na dnešnom zozname je spoločnosť PPL, ktorá sa zaoberá elektroenergetikou so sídlom v Allentowne v Pensylvánii. V USA prevádzkuje PPL 8 000 megawattov výrobnej kapacity a obsluhuje viac ako 10 miliónov zákazníkov v USA a Veľkej Británii. PPL prináša ročné príjmy vyše 7,7 miliárd dolárov.

Finančná situácia spoločnosti PPL umožňuje štvrťročne udržiavať výplatu dividend vo výške 41 centov na akciu. Ďalšia dividenda je splatná 9. marca. Ročná platba je 1,66 dolárov s výnosom, ktorý zodpovedá CVX – 5,5%. Pomer výplaty 72% ukazuje záväzok zdieľať zisky s investormi pri zachovaní udržateľnosti platby dividendy.

Cohen získal viac ako 2,5 milióna akcií PPL, čo je jeho najväčší z týchto troch nákupov. Išlo o 3,563% -ný nárast v držbe akcií a jeho celkové vlastníctvo sa zvýšilo na 2 571 953 akcií. Je to jasné znamenie, že je ohromený tým, čo vidí v spoločnosti PPL.

ročný graf PPL Corporation, zdroj: GOOGLE

Pokiaľ ide o Wall Street, analytik Steve Fleishman dáva PPL cenový cieľ 41 dolárov, čo naznačuje 36%-ný pozitívny potenciál. Na podporu svojho preskúmania nákupu, Fleishman píše: „Očakáva sa, že PPL v roku 2024 zvýši základňu sadzieb o 4% … veríme, že investori si budú priaznivo prezerať príležitosti spoločnosti PPL, ako napríklad elektrifikácia vo Veľkej Británii a náhrada uhlia v KY. Medzitým je výnos spoločnosti PPL s veľkou rezervou najlepší medzi americkými spoločnosťami. “ 

Analytik Ali Agha sa vyjadril nasledovne: „Viditeľnosť rastu výnosov (poháňaná plánmi cap ex a vnútorným rastom), diskontované ocenenie, vyhliadky na rozšírenie ocenenia a nadpriemerný dividendový výnos poskytujú investorom atraktívny návrh na celkovú návratnosť.“

Agha si udržiava svoje hodnotenie „buy“ na PPL a podobne ako Fleishman dáva tejto akcii cenový cieľ 41 dolárov. 

Akcie PPL sú ďalšie s konsenzuálnym hodnotením analytikov „moderate buy“, ktoré je založené na 5 „buy“ a 4 „hold“. Ceny akcií sa pohybujú na úrovni 30 dolárov a priemerný cenový cieľ vo výške 37,31 dolárov naznačuje, že v budúcom roku sa bude zvyšovať o 24%.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár