Miliardári by nemali existovať: Bernie navrhuje, aby daň znížila bohatstvo miliardárov na polovicu 5/5 (1)

Akcie Banky Ekonomika Financie Reality Spotrebiteľský sektor

Pľuval jed na milionárov, kým sa jedným nestal. Bernie Sanders má nový cieľ: miliardárov. 

V utorok Sanders vypracoval „ambiciózny“ plán na zdaňovanie krajne bohatého národa, ktorý zašiel ďaleko za hranice navrhovanej dane z majektu, ktorú navrhla jeho demokratická hlavná sokyňa Elizabeth Warren, s tým, čo podľa Sandersa zníži majetok amerických miliardárov na polovicu za 15 rokov. 

Jeho daň z majetku by sa vzťahovala na väčší počet domácností, uvalila najvyššiu sadzbu a získala viac peňazí.

Plán pána Sandersna zdaňovať akumulované bohatstvo, nielen príjem, je obzvlášť agresívne v tom, ako by narušilo majetok miliardárov. Podľa údajov dvoch ekonómov, ktorí pracovali na kampani spoločnosti Sanders, by jeho daň znížila bohatstvo typického miliardára po 15 rokoch na polovicu. Pán Sanders by použil peniaze získané z jeho dane z majetku na financovanie bytového plánu, ktorý vydal minulý týždeň a na nadchádzajúci plán pre univerzálnu starostlivosť o deti, ako aj na pomoc pri platení za „zdravotnú starostlivosť pre všetkých“.

Sandersonov plán by uvalil odstupňovanú daň vo výške 1% na aktíva nad 32 miliónov dolárov, 2% pre domácnosti v hodnote 50-250 miliónov dolárov, 3% z hodnoty 250-500 miliónov dolárov, 4% z 500 miliónov až jednej miliardy a nakoniec 8% na bohatstvo viac ako 10 miliárd dolárov. Počas desiatich rokov by daň bola vo výške 4,35 biliónov dolárov.

Sadzba dane z nehnuteľnosti by sa navyše začínala na 45% v prípade aktív nad 3,5 milióna dolárov, až na 77% v prípade osôb s viac ako 1 miliardou dolárov. 

Sandersonova kampaň vyhlásila, že jeho daň z majetku zníži bohatstvo amerických miliardárov na polovicu za 15 rokov, „čo by podstatne narušilo koncentráciu bohatstva a sily tejto malej privilegovanej triedy“.

„Čo je veľa, to je veľa,“ uviedol Sanders, senátor Vermontu. „Zúčastnime sa triedy miliardárov, podstatne znížime nerovnosť bohatstva v Amerike a zabránime tomu, aby sa naša demokracia zmenila na skorumpovanú oligarchiu.“ – Bloomberg

„Dovoľte mi to povedať jasne: ako prezident Spojených štátov znížim škandalóznu a grotesknú a nemorálnu úroveň nerovnosti v príjmoch a bohatstve,“ povedal Sanders pre Times a dodal: „Snažíme sa robiť to, čo je potrebné, a implementovať politiku, ktorá významne znižuje nerovnosť v príjmoch a bohatstve v Amerike tým, že najbohatším rodinám v tejto krajine ukazuje, že nemôžu mať také veľké bohatstvo.“

Na otázku, či si myslí, že by v Amerike mali existovať miliardári, Sanders povedal: „Dúfam, že príde deň, keď nebudú,“ dodáva: „Zajtra to nebude.“

Ako uvádza Times: „Pre liberálny základ strany môže znieť daň z majetku príťažlivo, ale jej prijatie by predstavovalo veľké výzvy. Každý, kto má šťastie, má prístup k najlepším daňovým právnikom a účtovníkom, ktorí sa môžu preosiať cez daňový zákonník. Na cestu von alebo aspoň na minimalizáciu zásahu.“

Warrenovej návrh by medzitým uvalil 2% daň z majetku v hodnote viac ako 50 miliónov dolárov –respektíve na 70 000 rodín v krajine. Pre niekoho, kto má aktíva v hodnote 100 miliónov dolárov, by ich Warrenovej plán stál 1 milión dolárov ročne. Na majetky  nad 1 miliardu dolárov sa bude účtovať dodatočný 1% ročný príplatok. Jej plán zahŕňa aj rozšírenie dane z nehnuteľností – ktorá by mala začať na 55% a zvýšiť na 75%. 

Zdroj: zerohedge

Ohodnoť článok

Pridaj komentár