Okolo Trumpa sa točia podivné finančné špekulácie.
„BlueStar. BlueStar Airlines“ povedal na poslednú chvíľu Bud Fox a Gordon Gekko naraz zbystril. Kľúčové informácie udržala začínajúceho finančníka v kancelárii burzového velikána. Mladík prezradil, že aerolinka BlueStar, kde pracoval jeho otec, vyjde víťazne zo súdneho sporu, na čo bude jej akciový titul pochopiteľne reagovať nárastom.
Situácia z legendárneho filmu Wall Street je asi najpamätnejším príkladom toho, ako vzniká insider trading. Viete niečo zásadné a neverejné, podľa čoho sa na trhoch zachováte. Veľmi výhodné – a veľmi nelegálne.
V napätej dobe, keď americký prezident Donald Trump čelí kritike za zradu kurdských jednotiek, ktoré Američanom na svojom území pomohli vybojovať vojnu s islamistami z Daeš, prichádza s pozoruhodným článkom americký Vanity Fair. Rozoberá obchody realizované na chicagskej derivátovej burze. Scenár sa vždy opakuje: obchodník (či skupina obchodníkov) vstúpi do pozície tesne pred zásadnou správou, ktorá s trhom pohne očakávaným smerom, a šťastlivci zhrabnú profit.
Kľúčová je skutočnosť, že úspech týchto veľkých obchodov posledných mesiacov bol priamo naviazaný na Trumpové rokovania. Príklad ? 28. júna tohto roku počas poslednej polhodiny obchodovania niekto skúpil 420 tisíc takzvaných S & P 500 e-mini futures. To sú kontrakty, kde sa zaväzujete kúpiť / predať daný objem aktív k danému okamihu za určitú cenu. Skrátka nástroj, pomocou ktorého môžete špekulovať na nárast, alebo pokles ceny, v našom prípade teda hlavného amerického indexu S & P 500.

V čase, keď niekto do tejto veľkej pozície vstúpil, navštívil Trump japonskú Osaku, kde ho čakali rokovania s čínskym náprotivkom. Zhruba po hodinovom mítingu oznámil, že obchodné rokovania budú pokračovať a nebude sa schyľovať k novým sankciám. Počas nasledujúceho týždňa index S & P 500 značne posilnil a tajomný špekulant si mohol pripísať profit v ohromnej výške 1,8 miliardy dolárov.
Že zásadné geopolitické novinky hýbu trhmi, je úplne normálne, však kolegovia vo Vanity Fair takýchto šťastných náhod popísali hneď niekoľko. Ku koncu tohtoročného augusta Trump „dokonca“ zaklamal, keď uviedol, že mal s čínskou protistranou dva veľmi dobré a produktívne telefonické hovory týkajúce sa biznisu. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia vzápätí uviedol, že o takých hovoroch nevie – a Trump odmietol špecifikovať, s kým že to vlastne hovoril.
S & P 500 však v reakcii na prezidentové slová poskočil o 80 bodov, pričom tri dni predtým niekto kúpil takmer 386 tisíc zmieňovaných e-mini kontraktov. Vanity Fair uvádza, že potenciálny zisk mohol v tomto prípade presiahnuť 1,5 miliardy dolárov.
Cez všetky podivnosti a tiež skutočnosť, že sa nad obchodmi pozastavilo aj niekoľko ľudí z odboru, ktoré list Vanity Fair oslovil, je nutné dodať, že na nezákonné konanie by museli upozorniť burzový regulátori a potom ho preukázať súd. Vanity Fair zároveň patrí k médiám, ktoré sú voči americkej hlave štátu explicitne kritické dlhodobo, a existuje teda možnosť, že sú obchody spomínané v pôvodnom texte len zhodou náhod, dobrým odhadom a správnu analýzou.
Možno však spomenúť prípad bývalého republikánskeho kongresmana Chrisa Collinsa, ktorý sa na konci septembra priznal k insider tradingu potom, čo ho viac ako rok popieral. Práve Collins bol prvým členom Snemovne reprezentantov, ktorý sa pred rokmi postavil za Donalda Trumpa a jeho ambíciu zasadnúť do Bieleho domu.
Zdroj: forbes