Najväčší akcionári spoločnosti Microsoft

Akcie Americké akcie Technológie Zaujímavosti

päťročný graf Microsoft Corp., zdroj: GOOGLE

Microsoft Corp. (MSFT:NASDAQ) je jednou z najväčších spoločností na svete podľa trhovej hodnoty a patrí medzi najviac úspešné spoločnosti v technologickom priemysle. Spoločnosť bola založená v roku 1975a jej softwérový produkt Windows ju zmenil na niekoľko miliárd dolárov hodnotnú firmu v priebehu niekoľkých rokov. Podnikanie spoločnosti Microsoft dnes zahŕňa osobné výpočtové zariadenia, cloudové systémy a služby, softvér a súvisiace produkty predávané jednotlivým spotrebiteľom, ale aj podnikom. Dopyt po cloudových službách a produktoch osobných počítačov spoločnosti vyskočil, keď sa milióny spotrebiteľov a obchodných zamestnancov ukrývali doma uprostred pandémie COVID-19.

Hlavnými akcionármi spoločnosti Microsoft sú Satya Nadella, Bradford L. Smith, Jean-Philippe Courtois, Vanguard Group Inc., BlackRock Inc. (BLK) a State Street Corp.

12-mesačné koncové príjmy spoločnosti Microsoft sú 138,7 miliárd dolárov a čistý zisk 46,3 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,6 bilióna dolárov. Všetky údaje sú k 10. júlu 2020.

Nižšie je uvedený podrobnejší pohľad na 6 najväčších akcionárov spoločnosti Microsoft.

Top 3 individuálnych insider akcionárov 

Satya Nadella

Satya Nadella vlastní 1 337 768 akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 0,02% z celkového počtu akcií. Nadella je generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft od roku 2014. Nadella nastúpil do spoločnosti Microsoft pred 28 rokmi v roku 1992. V spoločnosti Microsoft pôsobil vo vedúcich pozíciách – podnikateľské a spotrebiteľské odvetvie. Najnovšie bol Nadella výkonným viceprezidentom skupiny Cloud and Enterprise spoločnosti Microsoft, kde viedol transformáciu na oblasť cloudovej infraštruktúry a služieb, ktorá prekonala trh a získala podiel z konkurencie. Spoločnosť Microsoft je dnes jedným z najväčších poskytovateľov cloudových služieb na svete. Pred príchodom do spoločnosti Microsoft bol Nadella členom technologického tímu spoločnosti Sun Microsystems.

Bradford L. Smith

Brad Smith vlastní 845 058 akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 0,01% z celkového množstva akcií v obehu. Smith je prezidentom a hlavným právnym riaditeľom spoločnosti a predtým pôsobil ako generálny poradca spoločnosti Microsoft. Smith slúži ako hlavný právny zástupca spoločnosti a vedie iniciatívy spoločnosti v oblasti verejných otázok, ako sú kybernetická bezpečnosť, súkromie a udržateľnosť životného prostredia. Po príchode do spoločnosti Microsoft v roku 2003 strávil Smith nasledujúce desaťročie hlavne prácou na riešení protimonopolných sporov spoločnosti s vládami na celom svete. Predtým bol spolupracovníkom a potom partnerom spoločnosti Covington a Burling vo Washingtone, D.C.

Jean-Philippe Courtois

Jean-Philippe Courtois vlastní 600 510 akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 0,01% z celkového počtu zostávajúcich akcií. Courtois je výkonným viceprezidentom a prezidentom spoločnosti Microsoft pre globálny predaj, marketing a operácie. Do spoločnosti Microsoft nastúpil v roku 1984 a odvtedy zastával početné pozície vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft France, generálneho riaditeľa a prezidenta spoločnosti Microsoft EMEA a prezidenta spoločnosti Microsoft International.

Top 3 inštitucionálnych akcionárov

Inštitucionálni investori vlastnia väčšinu akcií spoločnosti Microsoft na približne 70,7% z celkových nesplatených akcií.

Vanguard Group Inc.

Spoločnosť Vanguard Group vlastní 640,2 milióna akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 8,4% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného za obdobie končiace 31. marca 2020. Vanguard je primárne podielový fond a správcovský ETF s približne 6,2 biliónmi dolárov v globálnych aktívach podľa AUM. Vanguard S&P 500 ETF (VOO) patrí medzi najväčšie fondy obchodované na burze s približne 151 miliardami dolárov v AUM. Microsoft má najväčší podiel v tomto ETF, ktorý predstavuje 5,5% portfólia VOO.

BlackRock Inc.

Spoločnosť BlackRock vlastní 517,6 milióna akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 6,8% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného k 31. marcu 2020. BlackRock je primárne podielový fond a správcovský ETF s približne 6,47 biliónmi dolárov v AUM. iShares Core S&P 500 ETF (IVV) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti BlackRock s približne 198,7 miliardami dolárov v AUM. Microsoft má najväčší podiel v tomto ETF, ktorý predstavuje 6,2% portfólia IVV.

State Street Corp.

Spoločnosť State Street vlastní 314,8 milióna akcií spoločnosti Microsoft, čo predstavuje 4,2% z celkových akcií v obehu podľa výkazu 13F podaného k 31. marcu 2020. Spoločnosť State Street spravuje podielové fondy, ETF a iné investície s 3,1 biliónmi dolárov v AUM. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) patrí medzi najväčšie ETF spoločnosti State Street s približne 276 miliardami dolárov v AUM. Microsoft má najväčší podiel v tomto ETF, ktorý predstavuje 6,2% portfólia SPY.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár