Najlepšie 4 železničné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava

Akcie verejnej železničnej dopravy môžu byť v rastúcej ekonomike obzvlášť atraktívne. Len málo priemyselných odvetví je rovnako úzko spojených s hospodárskym rastom ako tie, ktoré sa zaoberajú pohybom tovaru a komodít.

Akcie železníc za posledných niekoľko rokov zaznamenali určitú nestálosť, čiastočne kvôli klesajúcemu množstvu uhlia, ktoré predstavuje takmer 40% americkej železničnej tonáže. Pokles výroby ropy a zemného plynu, ako aj rastúce využívanie potrubí, tiež železnici poškodili.

Znížené ceny však môžu hodnotovým investorom poskytnúť príležitosť vstúpiť do tohto priestoru a vziať si príklad od Warrena Buffetta a dokonca aj Billa Gatesa, ktorí silne investujú do železníc. Buffett’s Berkshire Hathaway získal Burlington Northern Santa Fe v roku 2009 a Gates má významný podiel v Canadian National Railway Company. 

Železnice prepravujú prevažnú väčšinu dôležitého priemyselného a spotrebného tovaru, takže železničné spoločnosti sú veľmi citlivé na pohyby hospodárstva. Rastúca ekonomika by mohla poukazovať na rast verejných železničných akcií. Ak hľadáte expozíciu v tomto sektore, prinášame štyri najväčšie severoamerické železničné akcie.

ročný graf Union Pacific, zdroj: GOOGLE

Union Pacific

Union Pacific Corporation (UNP:NYSE) je starým otcom amerických železníc. Bola založená v roku 1862 a teraz má trhovú kapitalizáciu 118,4 miliárd dolárov. Je to spojenie dodávateľského reťazca pre väčšinu západných Spojených štátov, ktoré železnicou spája približne dve tretiny krajiny – a približne 20 štátov. Prevádzkuje zhruba 9 000 lokomotív a spája kanadské železničné trate s Mexickým zálivom. Jej železničná sieť pokrýva okolo 32 000 míľ.

Spoločnosť Union Pacific vykázala za 12 mesiacov tržby vo výške 22,8 miliárd dolárov a zisk na akciu dosiahla 8,43 dolárov. V súčasnosti sa obchoduje za 169,70 dolárov. Cieľové ceny pre akcie sa pohybujú až do výšky 206 dolárov. 52-týždňové rozpätie má od 128,08 dolárov až po 180,54 dolárov.

ročný graf Canadian National Railway Company, zdroj: GOOGLE

Canadian National Railway Company 

Canadian National Railway Company (CNR:TSE) má trhovú kapitalizáciu 67,159 miliárd dolárov. Hoci je to technicky kanadská železnica, prevádzkuje 20 000 míľ tratí naprieč Spojenými štátmi a Kanadou, spájajúc Atlantický a Tichý oceán a Mexický záliv. Prepravuje náklad pre niekoľko hlavných skupín komodít – vrátane ropy, tekutého zemného plynu a chemikálií – a má prístup do všetkých krajín NAFTA (Severoamerická dohoda o voľnom obchode – North American Free Trade Agreement, skratka NAFTA – je obchodná dohoda spájajúca Kanadu, USA a Mexiko do zóny voľného obchodu).

Spoločnosť vykázala tržby za 14,3 miliárd dolárov za 12 mesiacov a zisk na akciu 5,87 dolárov. V súčasnosti sa obchoduje na úrovni 94 dolárov. 52-týždňové rozpätie sa pohybuje od 70,36 až po 96,49 dolárov. Odhad sa pohybuje okolo 120,61 dolárov.

ročný graf CSX Corporation, zdroj: GOOGLE

CSX Corporation

Spoločnosť CSX Corporation (CSX:NASDAQ) má za 12 mesiacov končiacich 31. decembra 2018 trhovú kapitalizáciu 53,14 miliárd dolárov a príjem 12,3 miliárd dolárov. Spoločnosť so sídlom na Floride pôsobí hlavne na východnom pobreží a je treťou najväčšou železnicou triedy I. Spoločnosť pôsobí v troch hlavných oblastiach (tovar, intermodálna výroba a uhlie) a zaoberá sa dodávkami domáceho uhlia do elektrární, ako aj vývozom do hlbinných prístavných zariadení. Jej tovarová linka prepravuje okrem iného poľnohospodárske, automobilové a lesné výrobky, ale aj potraviny.

CSX sa v súčasnosti obchoduje na úrovni 66,74 dolárov, s 52-týždňovým rozpätím 58,47 až 80,73 dolárov. Najvyšší cieľ akcie je 87 dolárov.

ročný graf Norfolk Southern, zdroj: GOOGLe

Norfolk Southern

Norfolk Southern (NSC:NYSE) má trhovú kapitalizáciu 46,81 miliárd dolárov. Výnosy za 12 mesiacov boli 11,46 miliárd dolárov. Norfolk Southern je spoločnosť zaoberajúca sa železničnou dopravou založená v auguste 2009. Sídlo spoločnosti je v Norfolku.

Spoločnosť prevádzkuje približne 19 500 míľ železníc v Spojených štátoch amerických so službami predovšetkým na juhovýchode, východe a na stredozápade. Jej priemyselné železnice sa spájajú s prístavmi, výrobnými závodmi, zariadeniami na výrobu elektrickej energie a inými distribučnými centrami v Spojených štátoch. Prepravuje celý rad tovaru vrátane reziva, hospodárskych zvierat, komodít, chemikálií, spotrebného tovaru, kovov a automobilov.

NSC sa v súčasnosti obchoduje za 177,70 dolárov, s 52-týždňovým rozpätím 138,65 až 211,46 dolárov. Najvyšší cieľ akcie je 238 dolárov.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár