Najlepšie akcie roku 2020 – víťazí takmer neznáma čínska automobilka, Tesla je až druhá

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Zaujímavosti

Po jarných prepadoch zažívali tento rok trhy až extatické rasty. Darilo sa najmä technológiám. Poďme sa pozrieť, aké akcie a prečo sú víťaznými titulmi roku 2020.

Portál The Street vybral najlepšie akcie roku 2020. Tu je 10 najvýkonnejších akcií doplnených o ďalšie, ktoré stáli za to. Rasty sú datované k 28. decembru 2020.

1. Nio (NIO:NYSE)

Ešte k začiatku roka nepríliš známa čínska automobilka ťaží z rastúceho záujmu o elektroautá a najmä z potenciálu, ktorý si investori od automobilky sľubujú v budúcnosti. Veľakrát je nazývaná ako „čínska Tesla“. Či ňou je, alebo nie je, jej akcie sa ešte na začiatku roka pohybovali okolo 3,80 dolára. Aktuálne ich hodnota dosahuje približne 46 dolárov, čo je rast o úctyhodných 1 100 percent.

2. Tesla (TSLA:NASDAQ)

Jednými milovaná, druhí jej nemôžu prísť na meno. Priaznivci argumentujú vizionárstvom Elona Muska a presahom Tesly do energetiky a umelej inteligencie, kritici jej potom vyčítajú nepodloženú valuáciu a popieranie fundamentu. Či tak alebo onak, Tesla od začiatku roka posilnila o 694 percent.

3. Moderna (MRNA:NASDAQ)

Portál The Street na tretie miesto vybral biotechnologickú spoločnosť Moderna. Rovnako ako Pfizer / BioNTech, Astra Zeneca, Johnson & Johnson, tak i Moderna vyvinula vakcínu proti koronavírusu. Akcie jej od začiatku roka stúpli z 19 dolárov na 121 dolárov, čo znamená rast o 536 percent.

4. Farfetch (FTCH:NYSE)

Britsko-portugalský portál zameraný na predaj luxusnej módy ťaží z rastu e-commerce. Jeho akcie v roku 2020 posilnili o 516 percent.

5. Zoom Video (ZM:NASDAQ)

Pandémia koronavírusu akcelerovala prechod na digitálne spôsoby komunikácie, a to ako vo firmách, tak aj vo vzdelávacích inštitúciách. Zoom Video bola jedna z platforiem, ktoré zažívali nárast počtu zákazníkov a s tým súvisiaci rast akcií od začiatku roka, spolu o 428 percent.

6. Tupperware (TUP:NYSE)

Značka produktov pre domácnosť sa vďaka znižovaniu nákladov dostala z počiatočných problémov. Akcie spoločnosti od začiatku roka vzrástli o 337 percent. Medzitým však na jar zaznamenali citeľný prepad až k hranici 1,25 dolára za akciu. Z neho sa však postupne otrepali. Ak by sme rast nebrali od začiatku roka, ale od jarného minima, predstavoval by dokonca 2 700 percent.

7. Gamestop (GME:NYSE)

Akcie amerického predajcu videohier a spotrebnej elektroniky posilnili o 270 percent. Pomohol im jednak koronavírus, tiež však dohoda o strategickom partnerstve s Microsoftom.

8. Chewy (CHWY:NYSE)

Chewy predáva potravu pre domácich miláčikov a ďalšie produkty s nimi spojené. Aj vďaka šéfovi firmy, ktorý pracoval niekoľko rokov pre Amazon, narástli akcie Chew o 262 percent.

9. The Trade Desk (TTD:NASDAQ)

Kalifornská spoločnosť vyvíja softvér pre digitálnu reklamu. Jej akcie vzrástli o 251 percent.

9./10. Nvidia (NVDA:NASDAQ)

Dopyt po grafických kartách pre hráčov a ťažiteľov kryptomien, úspešné uvedenie nových modelov aj sebavedomá akvizícia vývojárov čipov ARM (na ktorých architektúre stojí najnovší MacBook) vyniesli Nvidii rast o 120 percent.

9./10. Spotify (SPOT:NYSE)

Pôvodne švédsky start-up, dnes už spoločnosť kótovaná na burze v New Yorku. Pre Spotify je tento rok v znamení podcastov, mimo iného kúpilo ten najpopulárnejší – The Joe Rogan Experience. Akcie od začiatku roka narástli o 120 percent.

Ďalší skokani

Palantir (PLTR:NYSE)

Dátovo bezpečnostná firma, za ktorou stojí okrem iných aj investor Peter Thiel, od svojho uvedenia na burzu na jeseň tohto roku zvýšila cenu za jednu akciu o bezmála 200 percent. Neprežila si tak celý turbulentný rok 2020, napriek tomu za pomerne krátku dobu ponúkla investorom pekný vianočný darček.

JD.com (JD:NASDAQ)

Čínska e-commerce skupina JD.com je hlavným konkurentom ďalšieho silného hráča v rámci čínskeho on-line nakupovania – Alibaba. Práve Alibaba aktuálne zažíva vo svojej domovine problémy, čo sa odrazilo aj na poklese jej akcií o 15 percent. O to viac sa môže radovať JD.com, ktorého akcie od začiatku roka naopak vzrástli o 136 percent.

Apple (AAPL:NASDAQ)

Applu sa darilo. Uviedol nové iPhony 12, ohlásil odklon od Intelu a vývoj vlastných čipov. Dodržal slovo a ku koncu roka predstavil nový MacBook s výdržou atakujúci dvadsať hodín. Do toho sa objavili špekulácie, že pracuje na vlastnom elektroaute. Akcie od začiatku roka stúpli o zhruba 81 percent.

Amazon (AMZN:NASDAQ)

Americká e-commerce jednička miliardára Jeffa Bezos zaznamenala aj vďaka koronavírusu rast. Jej akcie zvýšili svoju hodnotu o 70 percent.

Netflix (NFLX:NASDAQ)

Líder v streamovaní filmov a seriálov Netflix bol počas pandémie viac ako inokedy zdrojom zábavy a relaxácie. Akcie reagovali rastom od začiatku roka o takmer 60 percent.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár