Najlepšie akcie spoločností v oblasti videohier

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Videohry, ktoré vznikli kombináciou hobby a technológií okolo sedemdesiatych rokov, sa vyvinuli do odvetvia s miliardami dolárov. S podporou pokroku v oblasti technológií, vysokorýchlostného pripojenia a prispôsobených prístrojov urobil tento priemysel za posledné desaťročie obrovské skoky.

Akcie videohier

USA Today uvádza, že svetový trh s videohrami by mohol narásť zo 137,9 miliárd dolárov v roku 2018 na 180,1 miliárd dolárov do roku 2021, pričom Čína, USA, Japonsko, Južná Kórea a Nemecko sú prvými piatimi svetovými trhmi.

Tento článok sa týka výkonnosti najlepších spoločností poskytujúcich videohry za rok 2018. Zoznam obsahuje akcie herných spoločností, ktoré majú trhový strop najmenej 1 miliardu dolárov a sú kótované na popredných burzách cenných papierov v Amerike.

Výkonnosť jednotlivých akcií sa porovnala s výkonnosťou referenčného indexu špecifického pre tento sektor – indexu globálneho hrania videohier a eSports MVIS (MVESPO), ktorý sa v roku 2018 znížil približne o 12%.

päťročný graf Glu Mobile, zdroj: GOOGLE

Glu Mobile (GLUU:NASDAQ)

Trhový strop: 1,34 miliárd dolárov

Výkonnosť: 112%-ný ročný výnos v porovnaní s MVESPO

Glu Mobile so sídlom v Kalifornii bola založená v roku 2006 a zaoberá sa navrhovaním, vývojom, publikovaním a marketingom diverzifikovaného portfólia mobilných hier. Akcie, ktoré v roku 2017 získali približne 87%, pokračovali v býčom trende a počas roku 2018 dosahovali zisky okolo 112%. Jej simulačná hra na výzdobu interiérov s názvom „Design Home“ bola naďalej hlavným prispievateľom k výnosom, za ktorým nasledovala „Tap“ Sports Baseball – hra s licenciou na baseball. Dobre sa darilo aj postavám iných hier zameraných na celebrity, napríklad Kim Kardashian: Hollywood a Covet Fashion.

Rekord po celý rok pokračoval v angažovanosti používateľov so starými a zavedenými hrami a rozsiahlym poradenstvom, ktoré sa zlepšovalo od jedného kvartálu po ďalší a spoločnosti Glu Mobile sa podarilo dosiahnuť silnú hornú líniu. So silou nových hier – medzi ktoré patrí očakávaný Walt Disney s licenciou „WWE: Universe, Diner Dash Town“, ktorý má byť uvedený na trh v roku 2019, sa očakáva, že sa mobilný tvorca hier stane ziskovým prvýkrát za posledné tri roky. 

päťročný graf Sony Corp., zdroj: GOOGLE

Sony Corp. (6758:TYO)

Trhový strop: 61,96 miliárd dolárov

Výkonnosť: 4,5%-ný ročný výnos oproti MVESPO

Japonská nadnárodná spoločnosť bola založená v roku 1946 a pôsobí v diverzifikovanej skupine podnikov, medzi ktoré patrí spotrebná a profesionálna elektronika, hry, zábava a finančné služby. Segment Game & Network Services pokrýva výrobu a marketing produktov pre domáce hry, sieťové služby a výrobu a predaj súvisiaceho softvéru. Medzi jej obľúbené hardvérové ​​herné konzoly patria konzoly PlayStation4 (PS4), PlayStation3 (PS3) a PlayStationVita (PS Vita). Spoločnosť využíva svoju sieť PlayStation Network (PSN) na medzinárodnú distribúciu a predaj herného softvéru a sieťových služieb prostredníctvom rôznych dcérskych spoločností. Herný segment predstavuje približne 25% príjmov spoločnosti.

Silný výkon so zameraním na obsah pomohol spoločnosti dosiahnuť lepšie zárobky. Úspech hry PlayStation 4 „Spider-Man“ pomohol spoločnosti Sony dosiahnuť celosvetový predaj viac ako 91 miliónov kusov a do konca roku 2018 predstavoval v sieti PlayStation Network viac ako 90 miliónov aktívnych používateľov. Posledné štvrťročné hospodárske výsledky oznámené v polovici októbra dosiahli, že analytici predpovedali približne 30%-ný nárast ceny akcií s očakávaním rekordného prevádzkového zisku. 

ročný graf Huya Inc, zdroj: GOOGLE

Huya Inc. (HUYA:NYSE)

Trhový strop: 3,83 miliárd dolárov

Výkonnosť: 4,1% ročný výnos v porovnaní s MVESPO

Spoločnosť Huya, založená v roku 2014, spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami funguje v Číne ako platforma na živé vysielanie hier, ktorá poskytuje prístup k mobilným, počítačovým a konzolovým hrám. Spolu s aktivitami v oblasti vývoja a vydávania hier koordinuje aj e-športové podujatia a turnaje a to výlučne alebo v spolupráci s inými organizátormi. Spoločnosť kótovaná na NYSE v spolupráci s distribučnými sieťami a platformami tretích strán navrhuje, vyvíja a prevádzkuje mobilné hry a aplikácie súvisiace s hrami. Zarába peniaze tým, že účtuje poplatok za predplatné používateľom, ktorí pristupujú k hrám prostredníctvom platformy, ktorá funguje ako trh a nákupom virtuálnych modulov a predmetov v hre.

Cena bola v máji vo výške 12 dolárov za akciu a v polovici júna dosiahla cena akcií maximum 48,5 dolárov. Hoci spoločnosť vykázala robustné štvrťročné výsledky v auguste a novembri, akcie sa vzdali ziskov, pretože forwardové určenie bolo nižšie. Na konci roka boli obavy zo zvýšeného zasahovania zo strany čínskych regulátorov znížené o cenu akcií, čo viedlo k mnohým otáznikom pri schvaľovaní nových hier.

Výsledky oznámené v novembri v treťom štvrťroku pomohli k miernemu zotaveniu. Spoločnosť očakáva, že reorganizácia regulačných orgánov, týkajúcich sa zábavy, bude mať krátkodobý vplyv a jej robustné záznamy o predaji pomôžu obnoviť cenu akcií.

päťročný graf Zynga, zdroj: GOOGLE

Zynga (ZNGA:NASDAQ)

Trhový strop: 3,78 miliárd dolárov

Výkonnosť: -1%-ný ročný výnos v porovnaní s MVESPO

Zynga so sídlom v San Franciscu v Kalifornii pôsobí v oblasti špecializovaných hier. Navrhuje, vyvíja a predáva „sociálne hry“, ktoré je možné hrať na živých platformách mobilných operačných systémov, ako sú iOS a Android, alebo na stránkach sociálnych sietí, ako je Facebook. Medzi jej obľúbené franšízy patria FarmVille, Words With Friends, Zynga Poker a Slots.

Počas celého roka 2018 sa akcie obchodovali v úzkom rozmedzí. V mesiaci máj spoločnosť vykázala príjmy, ktoré prekonali očakávania. Dodatočné oznámenie o akvizícii herného vývojového štúdia Gram Games vo výške 250 miliónov dolárov posilnilo cenu akcií. Kľúčovým bolo aj vyhlásenie dohody s Disney v auguste o vybudovaní mobilnej hry s licenciou Star Wars, čo tiež podporilo cenu akcií. Do novembra sa akcie vzdali ziskov v dôsledku celkového poklesu trhu. Od roku 2019 spoločnosť pokračuje v rozvoji niekoľkých nových titulov a dohoda s Disney bude kľúčovým faktorom pri formovaní budúceho vývoja spoločnosti a jej partnerstiev.

päťročný graf Take-Two Interactive, zdroj: GOOGLE

Take-Two Interactive (TTWO:NYSE)

Trhový strop: 11,81 miliárd dolárov

Výkonnosť: -8,67%-ný ročný výnos vs. MVESPO

Spoločnosť TTWO založená v New Yorku v roku 1993 vyrába a predáva zábavné produkty pod značkou Rockstar Games a 2K. Medzi hry Rockstar patria populárne hry ako Grand Theft Auto, Max Payne, L.A. Noire, Midnight Club a Red Dead franšízy, zatiaľ čo 2K zahŕňa hry XCOM Enemy Unknown, Mafia, BioShock a hry Civilization od spoločnosti Sid Meier. Ďalší populárny žáner 2K zahŕňa NBA 2K a profesionálnu wrestlingovú sériu WWE 2K.

Aj keď akcie skončili rok negatívnymi výnosmi (viac ako -8%), darilo sa im lepšie ako bol priemer v danom priemysle. Napriek tomu, že spoločnosť dosahovala silné výkony prostredníctvom svojich pôvodných titulov, oneskorenia spojené s niekoľkými novými vydaniami – napríklad Red Dead Redemption 2 – spolu s miernym sklamaním výnosov viedli k tomu, že akcie mali nestály rok.

Ostatné akcie, ako Activision Blizzard Inc. (ATVI) a Electronic Arts Inc. (EA), ktoré sú považované za vedúce spoločnosti v tomto odvetví, nedosahovali dobrú výkonnosť a ich výnosy boli nižšie ako priemerné hodnoty v tomto priemysle.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár