Najlepšie alternatívne energetické akcie za rok 2019

Akcie Americké akcie Energetika

Od momentu, kedy zasiahli investičný svet, boli medzi investormi horúcou témou alternatívne energetické akcie. To, čo sa kedysi považovalo za rizikové investície, rástlo na popularite, a to čiastočne vďaka rozsiahlym iniciatívam smerujúcim k celosvetovej čistej energii.

Nižšie sú uvedené najvýkonnejšie jednotlivé alternatívne energetické akcie v roku 2019. Spoločnosti boli zaradené do zoznamu, ak majú trhový strop najmenej 2 miliardy dolárov.

Zoznam je uvedený v poradí podľa mesačnej výkonnosti. Výkonnosť bola porovnaná s priemernými výnosmi indexu S&P Global Clean Energy Index (SPGTCED), kde 13,78% bolo uvedených ako referenčná hodnota.

ročný graf MKS INSTRUMENTS, zdroj: GOOGLE

MKS Instruments (MKSI:NASDAQ)

Trhový strop: 4,44 miliárd dolárov
Výkonnosť oproti SPGTCED: 25,54%

MKS Instruments je výrobca súčiastok týkajúcich sa spracovania jadrového paliva, konverzie uránu a urýchľovačov jadra. Sídlo má v Andachu v štáte Massachusetts. Táto spoločnosť sa zameriava na vývoj senzorov, ventilov a ďalších súvisiacich produktov a vlastní viac ako 600 patentov.

Spoločnosť MKS Instruments mala výnimočný začiatok v roku 2019. Na konci januára spoločnosť oznámila výsledky za Q4 za predchádzajúci rok. Celkové príjmy za rok 2018 boli 2,1 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 8%. Tržby z predaja na vyspelých trhoch sa za polovodiče pomerne zvýšili oproti predchádzajúcemu roku. MKS Instruments tiež začiatkom roka oznámila dokončenie akvizície mikroprocesorovej spoločnosti Electro Scientific Industries.

ročný graf BWX TECHNOLOGIES, zdroj: GOOGLE

BWX Technologies (BWXT:NYSE)

Trhový strop: 4,88 miliárd dolárov
Výkonnosť oproti SPGTCED: 23,19%

BWX Technologies so sídlom vo Virgínii taktiež ponúkla zisky z cien akcií vo výške viac ako 20% za prvý mesiac na začiatku roka. Spoločnosť BWX bola založená pred viac ako 150 rokmi a teraz sa zameriava na vývoj, projektovanie, výrobu a distribúciu jadrových reaktorov a súvisiacich komponentov.

Podobne ako MKS, aj BWX mohol začiatkom roka ťažiť z obrovskej dynamiky najmä jadrových a energetických akcií. Táto skupina spoločností patrila k najúspešnejším počas mesiaca zvyšovania cien akcií. Na jednej strane tieto zisky mohli byť podporené zvýšením cien ropy, keďže energetický sektor má tendenciu postupovať pomerne blízko s cenou ropy. Na druhej strane sa jadrová energia čoraz viac považuje za životaschopnú alternatívu k zdrojom fosílnych palív, čo pomáha zvyšovať tieto akcie v novom roku.

ročný graf FIRST SOLAR, zdroj: GOOGLE

First Solar (FSLR:NASDAQ)

Trhový strop: 5,10 miliárd dolárov
Výkonnosť oproti SPGTCED: 21,44%

First Solar je spoločnosť pôsobiaca v Arizone v oblasti solárnych technológií zameraná na výskum a vývoj. Spoločnosť sa predáva ako „najsilnejšia v priemysle“. Dôraz na rozvoj má tendenciu zameriavať sa na zvyšovanie energetického výnosu a stability siete, ako aj na znižovanie nákladov.

Spoločnosti ako Vestas Wind Systems A/S a First Solar Inc. sa stali lídrami v oblasti veternej a slnečnej energie.

First Solar ponúka silnú hodnotu a už prvom mesiaci roka sa mu podarilo dosiahnuť aj výrazný rast. Dopyt po solárnych paneloch sa v poslednom čase zvýšil a očakávania sú vysoké. Ako dominantný hráč v sektore solárnych panelov a vzhľadom na skutočnosť, že spoločnosť First Solar je vylúčená z taríf na solárnych paneloch, je táto spoločnosť pripravená na ďalší úspech.

ročný graf COSAN, zdroj: GOOGLE

Cosan (CZZ:NYSE)

Trhový strop: 2,78 miliárd dolárov
Výkonnosť oproti SPGTCED: 19,74%

Cosan so sídlom v Brazílii, ale s operáciami v Južnej Amerike a v Spojenom kráľovstve, je okrem iného konglomerátom so záujmami v sektore bioetanolu. Prostredníctvom „vetvy“ Raízen Energia spoločnosť vyrába 940 MW bioetanolu z cukrovej trstiny a zaraďuje sa tak medzi najproduktívnejších poskytovateľov bioenergie.

Voľby nového prezidentav boli všeobecne považované za požehnanie pre spoločnosti, ktoré využívajú veľké prírodné zdroje krajiny. Okrem pokračujúceho silného výkonu celkovo Cosan pravdepodobne vidí podporu aj z posunu vo vedení, ku ktorému došlo len nedávno.

ročný graf PATTERN ENERGY GROUP, zdroj: GOOGLE

Pattern Energy Group (PEGI:NASDAQ)

Trhový strop: 2,07 miliárd dolárov
Výkonnosť oproti SPGTCED: 15,91%

Spoločnosť Pattern Energy so sídlom v USA má projekty úžasného rozsahu v USA, Kanade a Japonsku, ako aj ďalšie podniky v Mexiku. Spoločnosť vlastní zhruba dve desiatky veterných elektrární a má v pláne ešte aj niekoľko ďalších. Prevádzka so sídlom v San Franciscu, venovaná praktikám obnoviteľnej energie, predáva energetické spoločnosti a kredity z obnoviteľných zdrojov energetickým spoločnostiam.

Pred rokom spoločnosť Pattern Energy zaznamenala pokles ceny akcií. Pri silnom výkone v prvých týždňoch v roku 2019 sa zdá, že sentiment investorov voči spoločnosti sa oficiálne zmenil, aj keď sa veterná energia vo svete stáva čoraz atraktívnejšou možnosťou.

Budúcnosť alternatívnej energie

Analytici sa domnievajú, že alternatívne zdroje energie budú naďalej zohrávať čoraz väčšiu úlohu pri rozvoji elektrickej energie na celom svete. Niekoľko globálne dominantných spoločností pripravuje cestu v energetickom sektore, ktorý sa nespolieha na fosílne palivá.

Mikro-siete a miestne energetické siete, ktoré môžu fungovať jednotlivo, alebo ako súčasť väčšej tradičnej energetickej siete, sa naďalej vyvíjajú po celom svete, pričom predbežné výsledky ukazujú, že tieto systémy môžu byť podstatne účinnejšie ako tradičné alternatívy.

Analytici ďalej poznamenali, že solárne a veterné zdroje dosiahli paritu siete s tradičnými metódami výroby elektrickej energie, čo znamená, že sa môžu využívať za rovnakú cenu. Keďže sa tieto technológie budú naďalej vyvíjať, budú v porovnaní s tradičnými zdrojmi energie predstavovať ešte silnejší nárast.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár