Najlepšie blue chips akcie roku 2020

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Európske akcie Financie Priemysel Služby Spotrebiteľský sektor Technológie všetky články Základné materiály Zdravotníctvo

V nasledujúcich odsekoch objavíte najlepšie blue chip akcie pre aktuálny rok z nasledujúcich štyroch indexov:

 1. Dow Jones – popredný americký a svetový akciový index.
 2. DAX – popredný nemecký a európsky akciový index.
 3. Euro Stoxx 50 – popredný európsky akciový index.
 4. Nikkei 225 – japonský akciový index.

Zámerne sme vynechali Čínu, ktorá je teraz druhou najväčšou ekonomikou na svete. Čínsky akciový trh je však regulovaný a tiež je viac vystavený politickým vplyvom než iné burzy. Nie nadarmo sa Čína stále počíta medzi štáty s rozvíjajúcimi sa ekonomikami a rozvíjajúcimi sa trhmi. Bez ohľadu na to, aké veľké čínske spoločnosti sú, stále sa jedná o veľmi špekulatívnu investíciu.

Aké blue chips momentálne vyčnievajú?

Ako vidíte z vyššie uvedeného, ​​mali by ste pravidelne kontrolovať poradie najlepších blue chips, pretože samozrejme všetky ocenenia akcií sú premenné. Dobrý stav spoločnosti sa môže stať grandióznym, ale aj rovnako ľahko nedostatočným.

Najlepšie blue chip akcie indexu Dow Jones

Dow Jones Industrial Average je najznámejším akciovým indexom na svete a pre mnoho ľudí je symbolom akciového trhu vôbec. A to aj napriek tomu, že index obsahuje iba 30 akcií. Týchto 30 akcií však patrilo tradične medzi najväčších titánov svetovej ekonomiky a jedná sa o blue chips na Wall Street. Nikto, kto si chce vybudovať zmysluplne diverzifikované portfólio, nemôže minúť túto vlajkovú loď americkej ekonomiky bez povšimnutia.

 1. Akcie VISA
  VISA (ISIN: US92826C8394 – symbol: V – mena: USD), je obria svetovo uznávaná spoločnosť vydávajúce kreditné karty. Už roky sa vyznačuje rastúcimi príjmami a ziskami. Táto kontinuita je medzi investormi dobre prijímaná v nestabilnom trhovom prostredí a v čase veľkej neistoty. V súlade s tým je táto akcia na zozname víťazov v indexe Dow Jones v roku 2019.
ročný graf VISA, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie Microsoft
  Spoločnosť Microsoft (ISIN: US5949181045 – symbol: MSFT – mena: USD) sa dokázala premeniť z rastovej spoločnosti v high-tech sektore na konzervatívnu spoločnosť so stabilným rastom tržieb vysokým kapitálovým vankúšom a extrémne silnou trhovou pozíciou.
ročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie Apple
  Apple (ISIN: US0378331005 – symbol: AAPL – mena: USD) bol skeptikmi opätovne pochovávaný. Avšak spoločnosť stále stojí a funguje obstojne. Apple je už dlho kultom, má obrovský kapitál a podporuje svoje akcie prostredníctvom nepretržitého spätného odkupu akcií. Odmena za rok 2019 je 35%.
ročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Najlepšie blue chip akcie indexu DAX

Ktoré tri nemeckej blue chips najviac prekonali index DAX? Tu je náš zoznam top 3 najlepších blue chips pre nemecký akciový trh:

 1. Akcie Adidas
  Adidas (ISIN: DE000A1EWWW0 – symbol: ADS – mena: EUR) je bývalým najlepším hráčom DAX.
ročný graf Adidas, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie RWE
  RWE (ISIN: DE0007037129 – symbol: RWE – mena: EUR) patrí medzi špičkového dodávateľa energií, a to aj v celej oblasti eurozóny. Nová podniková štruktúra ponúka skvelé príležitosti pre výrazné zvýšenie ziskovosti. Od konca roku 2018 viedla RWE o 38%, čím značne prekonala index DAX.
ročný graf RWE, stock: GOOGLE
 1. Akcie Deutsche Börse AG
  Deutsche Börse AG (ISIN: DE0005810055 – symbol: DB1 – mena: EUR) je v súčasnej dobe na treťom mieste medzi najlepšími blue chips v indexe DAX so ziskom okolo 29%. Operátor burzy tak dosiahol dvakrát väčšieho výkonu než referenčný index DAX.
ročný graf Deutsche Börse, zdroj: MARKETSINSIDER

Najlepšie blue chips akcie indexu Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 obsahuje 50 najväčších blue chips v celej eurozóne. Asi jedna tretina týchto akcií pochádza z DAX. Ale len jedna akcia z tohto indexu sa mohla dostať na popredné priečky v tomto európskom referenčnom indexu – a to Adidas. Pretože sme už uviedli Adidas medzi najlepšími blue chips DAX, zámerne ju tu vynecháme.

 1. Akcie Airbus
  Európsky výrobca lietadiel Airbus (ISIN: NL0000235190 – symbol: AIR – mena: EUR) naďalej vykazuje solídny rast a v roku 2019 dosiahla spoločnosť nový rekord dodávok. Odmena za tento silný vývoj: od prelomu minulého roka predstavuje plus 51%.
ročný graf Airbus, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie ASML Holding
  ASML Holding (ISIN: NL0010273215 – symbol: ASML – mena: EUR) je holandským dodávateľom polovodičového priemyslu. Byť dodávateľom takto cyklického priemyslu nebolo v poslednej dobe dobrou šablónou pre zvyšovanie cien a napríklad nemeckí dodávatelia čipového priemyslu, ako sú Siltronic a Aixtron, strácajú pôdu po nohami od začiatku roka 2018. Trend ASML Holding je však vzostupný, a spoločnosť je momentálne spolu s vyššie zmieneným Airbusom na prednej priečke s nárastom 51 percent.
ročný graf ASML Holding, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie Louis Vuitton Moet Hennessy
  Predajca luxusného tovaru LVMH (ISIN: FR0000121014 – symbol: MC – mena: EUR), známy pod názvom Louis Vuitton Moet Hennessy, je domovom svetoznámych značiek, ako sú Louis Vuitton a Moet Hennessy, Dior, Kenzo, Tag Heuer či Dom Perignon. Luxusný tovar je stále silným artiklom a spoločnosť zaznamenala silný nárast v prvej polovici roka 2019. Akcie doteraz posilnili o 47% a skončili na treťom mieste európskeho referenčného indexu Euro Stoxx 50.
ročný graf Louis Vuitton Moet Hennessy, zdroj: GOOGLE

Najlepšie blue chip akcie indexu Nikkei 225

So silnejúcou čínskou ekonomikou a problémom ohľadom obchodnej vojny s USA, ktoré prinášajú neistotu na svetový trh, japonský index vypadáva z hľadáčika mnohých investorov. To je však chybný krok, pretože index Nikkei 225 obsahuje nesmierne veľké a silné spoločnosti, ktoré by nemali chýbať v žiadnom investičnom portfóliu. A na rozdiel od čínskych tu môžu investori obchodovať bez akýchkoľvek obmedzení zo strany štátu.

 1. Akcie Advantest
  Advantest (ISIN: JP3122400009 – symbol: 6857 – mena: JPY) vyrába elektronické komponenty. Od roku 2018 bola spoločnosť schopná masívne zvýšiť predaj a zisky
ročný graf Advantest, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie Daiichi Sankyo
  Daiichi Sankyo (ISIN: JP3475350009 – symbol: 4568 – mena: JPY) je veľká japonská farmaceutická spoločnosť. Odborníci očakávajú neúmerne výrazné zvýšenie zisku za finančný rok 2020.
ročný graf Daiichi Sankyo, zdroj: GOOGLE
 1. Akcie NittoBoseki
  NittoBoseki (ISIN: JP3684400009 – symbol: 3110 – mena: JPY), tiež známa ako značka Nittobo, vyrába špecializované materiály a zariadenia pre širokú škálu priemyselných odvetví vo výrobnom sektore. So ziskom 68% získava akcie v súčasnosti bronzovú medailu medzi japonskými blue chips.
ročný graf NittoBoseki, zdroj: GOOGLE

Najlepšie blue chips ako základ akciového portfólia

Medzi najväčšími spoločnosťami na svete sme vybrali tie s najsilnejším výkonom a dobre diverzifikované naprieč dôležitými ekonomickými sektormi. Tieto, alebo im podobné akcie by mali tvoriť základ každého investičného portfólia.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár