Najlepšie blue chips akcie jednotlivých indexov

Akcie Americké akcie Európske akcie Financie

DOW JONES

Dow Jones Industrial Average je rozhodne jedným z najznámejších akciových indexov a pre značnú časť investorov je akýmsi symbolom akciového trhu, aj napriek tomu, že obsahuje len 30 firiem. Akcie, ktoré do tohto zoznamu patria, radia sa medzi tie najväčšie zo svetovej ekonomiky a ide o tzv. blue chips akcie na Wall Street. Pokiaľ chce mať niekto zmysluplné portfólio, rozhodne by nemal vynechať niektoré z týchto akcií. 

VISA (V:NYSE)

Visa (V:NYSE) je uznávaná spoločnosť, ktorá vydáva kreditné karty po celom svete. Už niekoľko rokov sa vyznačuje rastom príjmov a ziskov. Investori ju prijímajú aj v časoch, kedy je trhové prostredie nestabilné či je tu akási iná neistota. Práve kvôli tomu, je jednou z prvých v indexe Dow Jones v roku 2019. 

MICROSOFT (MSFT:NASDAQ)

Z prudko rastovej technologickej spoločnosti sa premenila na konzervatívnu spoločnosť, ktorá má stabilný rast tržieb, vysoký kapitál a silnú trhovú pozíciu. Od začiatku tohto roka sa môžu investori tešiť z 38% nárastu ziskov. 

APPLE (AAPL:NASDAQ)

Apple (AAPL:NASDAQ) opäť zaskočilo všetkých skeptikov, keďže spoločnosť stále funguje. Už dlhšiu dobu je kultom, má obrovský kapitál a svoje akcie podporuje pomocou nepretržitého spätného odkupu akcií. Odmena sa tento rok vyšplhala na 35%.

DAX

Blue chip akcie nemeckej burzy DAX, ktoré sa vyšvihli na jej úplný vrchol, sú v zozname nižšie. 

ADIDAS (ADS:ETR)

Je niekdajším najlepším „hráčom“ burzy DAX. Začiatkom septembra 2019 tento športový gigant vedie medzi nemeckými blue chips s 51%. 

RWE (RWE:ETR)

Spoločnosť RWE patrí medzi najlepších dodávateľov energií v oblasti celej eurozóny. Ich nová štruktúra podnikania ponúka mnoho príležitostí pre zvýšenie ich ziskov. Od konca roku 2018 RWE viedla o 38% a prekonala tak DAX. 

DEUTSCHE BÖRSE AG (DB1:ETR)

V súčasnej dobe sú na treťom mieste medzi najlepšími blue chips na nemeckej burze DAX so ziskom približne 29%. Operátor burzy teda dosiahol lepší výkon než referenčný index DAX. 

EURO STOXX 50

Obsahuje 50 najväčších blue chips v celej eurozóne, z čoho približne 1/3 pochádza z DAX- u. Jediná akcia z daného indexu sa dostala na popredné priečky v tomto indexe a to Adidas, ktorá už bola spomenutá v zozname vyššie. 

AIRBUS (AIR:EPA)

Európsky výrobca lietadiel Airbus naďalej vykazuje nadpriemerný rast, ktorý v roku 2019 dosiahol nový rekord dodávok. Odmena  za tento vývoj od prelomu roku činí 51%. 

ASML HOLDING (ASML:NASDAQ)

ASML je holandským dodávateľom polovodičového priemyslu. Byť dodávateľom v tomto priemysle nie je časté zvyšovaním cien a iní dodávatelia (napríklad Siltronic a Aixtron) strácajú zisky a príjmy už od roku 2018. Trend ASML však rastie, spoločnosť je momentálne na popredných priečkach s rastom 51%.

LOUIS VUITTON MOET HENNESSY (LVMH:BIT)

Predajca luxusného tovaru, ktorý je známy pod názvom Louis Vuitton Moet Henessy, je akýmsi domovom pre svetoznáme značky ako sú Dior, Kenzo, Tag Heuer Dom Perignon a samozrejme Moet Henessy a Louis Vuitton. Luxusný ovar je stále veľmi silným artiklom a daná spoločnosť zaznamenala veľmi silný nárast v prvom polroku 2019. Akcie posílili o 47% a tak skončili na treťom mieste Euro Stoxx 50. 

NIKKEI 225

V rámci silnej čínskej ekonomiky a obchodnými vojnami s USA, ktoré prinášajú na trh isté neistoty, japonský index nie je medzi investormi veľmi vyhľadávaný. Môže to byť však veľkou chybou, nakoľko akcie NIKKEI 225 majú niekoľko veľkých a silných spoločností, ktoré by mali byť súčasťou portfólií, aj z dôvodu, že investori môžu na danej burze obchodovať bez akýchkoľvek obmedzení daných štátom, na rozdiel od „domácich“. 

ADVANTEST (6857:TYO)

Advantest (6857:TYO) je spoločnosť, ktorá vyrába elektronické komponenty. Od roku 2018 prudko narástli ich zisky aj predaj. Od začiatku roka sa ich výkonnosť zvýšila o 114%.

DAIICHI SANYKO (4568:TYO)

Daiichi Sanyko (4568:TYO) je veľká japonská farmaceutická spoločnosť. Analytici a odborníci očakávajú výrazné zvýšenie zisku za rok 2019/2020. V porovnaní s posledným dňom roka 2018 sa cena danej akcie skoro zdvojnásobila. 

NITTOBOSEKI (3110:TYO)

Taktiež je známa ako značka Nittobo, ktorá vyrába špecializované materiály a zariadenia pre širokú škálu priemyselných odvetví vo výrobe. So ziskom 68% je na treťom mieste japonských blue chips. 

Zdroj: LYNX (Petr Holý)

Ohodnoť článok

Pridaj komentár