Najlepšie defenzívne dividendové akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Spotrebiteľský sektor Základné materiály

Čo je defenzívna dividendová akcia?

Defenzívna dividendová akcia je akcia, ktorá poskytuje konzistentný príjem z dividend, stabilný zisk a poskytuje konzistentné výnosy aj počas hospodárskej recesie alebo poklesu akciového trhu. Konzervatívni a dôchodcovskí investori často investujú do defenzívnych dividendových akcií s cieľom generovať príjem, zatiaľ čo nižšia volatilita poskytuje aj istý druh „pokoja v duši“.

Defenzívne akcie majú zvyčajne silné peňažné toky a výrobky alebo služby, ktoré majú neustály dopyt a zvyčajne sa vyskytujú v jednom z nasledujúcich štyroch sektorov:

Verejné služby: spoločnosti pôsobiace v oblasti elektrickej energie, plynu, vody a odpadu (napr.: Atmos Energy (ATO) alebo Waste Management (WM)).
Spotrebné tovary: zahŕňajú výrobcov a distribútorov potravín, nápojov a tabaku (napr.: Coca-Cola (KO) alebo Procter & Gamble (PG)).
Zdravotná starostlivosť: spoločnosti pôsobiace v zdravotníctve (napr.:Johnson & Johnson (JNJ)).
Telekomunikácie: pozostáva zo spoločností, ktoré prenášajú dáta slovami, hlasom, zvukom alebo videom po celom svete (napr.: AT&T (T) alebo Verizon (VZ)).

Tieto štyri sektory naďalej fungujú „ako obvykle“ aj v dôsledku hospodárskych poklesov, čo umožňuje spoločnostiam generovať dostatočné peňažné toky na udržanie výplat dividend.

Hlavnými výhodami defenzívnych dividendových akcií je ich stabilita vzhľadom na nižšiu volatilitu ako celkový akciový trh a lepšia výkonnosť počas hospodárskeho poklesu. Rast dividendy by navyše mohol poskytnúť istú ochranu pred infláciou. Na druhú stranu, spomínané výhody budú mať vo väčšine prípadov za následok nedostatočnú výkonnosť v obdobiach silného ekonomického rastu.

Defenzívne dividendové akcie a beta

Typickou charakteristikou defenzívnych akcií je beta pod úrovňou. Beta meria reakciu ceny akcií na zmeny na celkovom akciovom trhu (volatilita). Akcia s beta verziou 0,7 zaznamenala zisky a straty, ktoré tvoria 70% zmien v referenčnej hodnote. Napríklad spoločnosť Johnson & Johnson (JNJ) má beta 0,71 a Coca-Cola (KO) okolo 0,6.

Tri zaujímavé defenzívne dividendové akcie

V nasledujúcej časti sú uvedené tri najlepšie defenzívne dividendové akcie, ktoré je potrebné zvážiť. Vyberajú sa v dvoch kľúčových pomeroch. Tieto tri akcie predstavujú atraktívne dlhodobé nákupy pre investorov zameraných na deenzívne dividendové akcie, ktoré kombinujú vysokú mieru rastu dividend s lepším výnosom na akciu za posledných 10 rokov.

Dva kľúčové pomery sú rast dividend a výplatný pomer. Možno si myslíte, že tento prístup nie je taký zvláštny, že existujú lepšie a prepracovanejšie metódy. Najlepšie akcie sa však vyberajú na základe rastúcej dividendy a klesajúceho výplatného pomeru dividend, čo znamená, že spoločnosť má schopnosť zvyšovať svoj zisk na akciu viac resp. lepšie ako rast dividend.

Dividendový výnos: 0,78%

päťročný graf Sherwin Williams Company, zdroj: GOOGLE

The Sherwin-Williams Company (SHW:NYSE)

Sektor: základné materiály
CAGR – zisk na akciu (10 rokov): 19,5%
CAGR – dividenda na akciu (10 rokov): 13,8%
CAGR – výplatný pomer (10 rokov): -4,7%
Dividendový výnos: 0,78%
Dividenda: 2,20 dolárov
Výplatný pomer: 25%
Beta: 0,98

Spoločnosť Sherwin-Williams Company vyvíja, vyrába, distribuuje a predáva farby, nátery a súvisiace výrobky a je najväčším výrobcom farieb a náterov v Severnej Amerike. Spoločnosť distribuuje svoje výrobky prostredníctvom veľkoobchodov a maloobchodov do viac ako 100 krajín. Sherwin-Williams bol schopný zvýšiť dividendy už 43 po sebe nasledujúcich rokov. Podľa odhadov spoločnosti Sherwin-Williams do roku 2021 sa očakáva upravený zisk na akciu vo výške 8,80 až 9,07 dolárov.

Dividendový výnos: 1,57 %

päťročný graf Lowe’s, zdroj: GOOGLE

Lowe’s Companies (LOW:NYSE)

Sektor: spotrebiteľský cyklický
CAGR – zisk na akciu (10 rokov): 18,0%
CAGR – dividenda na akciu (10 rokov): 16,1%
CAGR – výplatný pomer (10 rokov): -1,6%
Dividendový výnos: 1,57 %
Dividenda: 2,40 dolárov
Výplatný pomer: 26%
Beta: 1,34

Spoločnosť Lowe’s Companies bola založená v roku 1921 a po spoločnosti Home Depot je druhým najväčším maloobchodným predajcom pre domácich majstrov v USA. Príjmy spoločnosti Lowe za prvý kvartál 2021 boli silné s rastom tržieb na úrovni 26% a prevádzkový príjem v tomto štvrťroku vyskočil na 13% oproti 10% v minulom roku. Lowe utratil v prvom štvrťroku viac ako 3 miliardy dolárov za spätné odkúpenie akcií, spolu so 440 miliónmi dolárov na výplaty dividend. V rokoch 2011 až 2020 Lowe’s zvýšil svoj zisk na akciu o 18% ročne, zatiaľ čo dividendy na akciu vzrástli o 16,1%, čo viedlo k veľmi silnému a stabilnému výplatnému pomeru 26%.

Dividendový výnos: 1,99 %

päťročný graf T. Rowe Price, zdroj: GOOGLE

T. Rowe Price Group Inc. (TROW:NASDAQ)

Sektor: finančné služby
CAGR – zisk na akciu (10 rokov): 12,6%
CAGR – dividenda na akciu (10 rokov): 11,2%
CAGR – výplatný pomer (10 rokov): -1,2%
Dividendový výnos: 1,99 %
Dividenda: 4,32 dolárov
Výplatný pomer: 36%
Beta: 1,18

T. Rowe Price Group, Inc. je verejne vlastnený správca investícií / aktív. Firma poskytuje svoje služby jednotlivcom, inštitucionálnym investorom, dôchodkovým programom, finančným sprostredkovateľom a inštitúciám. Zakladá a spravuje podielové fondy a podielové fondy s pevným výnosom a bol založený v roku 1937. 29. apríla 2021 T. Rowe Price vykázal silné výsledky za 1. štvrťrok 2021, spravované aktíva (AUM) dosiahli hodnotu 1 518 biliónov dolárov, čo je v porovnaní s prvým kvartálom 2020 nárast o 50,5% Príjmy spoločnosti, ako aj jej dividendy, za posledné desaťročie podstatne vzrástli. V rokoch 2011 až 2020 T. Rowe Price’s zvýšila svoj zisk na akciu o 12,6% ročne, zatiaľ čo dividendy na akciu vzrástli o 11,2%, čo viedlo k veľmi silnému a stabilnému výplatnému pomeru 36%.

Záver

Defenzívne akcie a ich dividendy vám môžu pomôcť zachovať bohatstvo a chrániť sa pred stratami počas recesie. Hlavné kritériá použité v tomto článku, rast dividend a rast zisku na akciu, ktorý je vyšší ako rast dividend, identifikovali niektoré zaujímavé akcie. Treba poznamenať, že toto nie je investičné odporúčanie.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár