Najlepšie energetické akcie na december 2019

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa

Sektor energetiky pozostáva z akcií súvisiacich s výrobou a dodávkou energie po celom svete. Tento sektor zahŕňa podniky na dodávateľskom trhu, ktoré sa podieľajú na prieskume a ťažbe ropy alebo zemného plynu, ako napríklad EOG Resources Inc. (EOG). V tomto odvetví sú aj nadväzujúce spoločnosti, ktoré rafinujú a spracúvajú ropné a plynové produkty na dodanie zákazníkom vrátane HollyFrontier Corp. (HFC).

Energy Select Sector SPDR ETF (XLE), klesol v poslednom 12-mesačnom období o 11,8%. To je ďaleko za výkonom S&P 500, ktorý stúpol o 16,3%. 

ročný graf ENERGY SELECT SECTOR SPDR ETF, zdroj: GOOGLE

Napriek výzvam, ktorým čelí energetický sektor ako celok, sa niektorým jednotlivým spoločnostiam darilo. Ďalej sa pozrieme na tri najlepšie akcie energií s najlepšou hodnotou, najrýchlejším rastom výnosov a najvyššou dynamikou.

Energetické akcie s najlepšou hodnotou

V tomto zozname si priblížime akcie v energetickom sektore s najnižším pomerom ceny a zisku za posledných 12 mesiacov (P/E). Zisky sa môžu akcionárom vrátiť vo forme dividend a spätného odkupovania, nízky pomer P/E znamená, že za každý vygenerovaný dolár zisku platíte menej.

ročný graf DEVON ENERGY CORP., zdroj: GOOGLE

Devon Energy Corp (DVN:NYSE): Devon Energy je dodávateľská spoločnosť zameraná na prieskum a rozvoj zdrojov ropy a zemného plynu. Devon Energy zameriava svoje podnikanie predovšetkým centrálne v USA. V správe o výnosoch za tretí štvrťrok 2019, ktorá bola zverejnená 5. novembra 2019, Devon Energy vykázal významný pokles zisku na ročnej báze, ktorý bol vo veľkej miere spôsobený predajom jej pozície v prevádzkovateľovi plynovodov EnLink Midstream v roku 2018.

ročný graf CONOCOPHILLIPS, zdroj: GOOGLE

ConocoPhillips (COP:NYSE): Jedna z najväčších energetických spoločností v krajine, ConocoPhillips sa zaoberá prieskumom, výrobou, prepravou a marketingom ropy, zemného plynu a súvisiacich produktov. V nedávno publikovanej správe o hospodárskych výsledkoch, spoločnosť ConocoPhillips odhalila, že napriek hlavnému programu spätného odkúpenia akcií má spoločnosť veľké hotovostné a krátkodobé investície. Ku koncu posledného štvrťroku mal ConocoPhillips v týchto oblastiach okolo 8,4 miliárd dolárov, čo mu môže pomôcť otočiť sa smerom k väčšiemu zameraniu sa na obnoviteľnú energiu.

ročný graf CIMAREX ENERGY, zdroj: GOOGLE

Cimarex Energy Co (XEC:NYSE): Spoločnosť Cimarex Energy sa orientuje na prieskum ropy a zemného plynu. Rovnako ako spoločnosť Devon Energy, aj spoločnosť Cimarex zameriava svoju činnosť predovšetkým na centrálny americký trh. Spoločnosť Cimarex nedávno zaznamenala zisk na akciu za tretí štvrťrok v roku 2019, ktorý bol pod očakávaniami analytikov a klesol o viac ako 50% oproti predchádzajúcemu roku. Príjmy za tretí štvrťrok tiež medziročne klesli, aj keď Cimarex v poslednom štvrťroku prekonal očakávania analytikov.

Energetické akcie s najrýchlejším rastom

Jedná sa o akcie v energetickom sektore s najvyšším medziročným rastom zisku na akciu (EPS) za posledný štvrťrok. Rastúce zisky ukazujú, že podnikanie spoločnosti rastie a generuje viac peňazí, ktoré môže reinvestovať alebo vrátiť akcionárom.

ročný graf KINDER MORGAN INC, zdroj: GOOGLE

Kinder Morgan Inc (KMI:NYSE): Kinder Morgan sa zameriava na služby v oblasti ropy, vlastní a kontroluje ropovody používané na prepravu rôznych plynov a ropných produktov. Prevádzka spoločnosti Kinder Morgan je aktívna na viac ako 150 termináloch spojených asi 85 000 míľami plynovodov. Veľkosť tejto siete sa môže čoskoro zväčšiť, keďže spoločnosť Kinder Morgan pracuje na dokončení dohody o nákupe potrubného systému od Southcross Energy.

ročný graf WILLIAMS COMPANIES INC, zdroj: GOOGLE

Williams Companies Inc (WMB:NYSE): Williams Companies je integrovaná energetická spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom, ťažbou a prepravou ropy a plynu. V treťom štvrťroku v roku 2019 spoločnosť Williams Companies zaznamenala čistý zisk vo výške 220 miliónov dolárov, čo predstavuje nárast o 71%.

ročný graf BAKER HUGHES CO., zdroj: GOOGLE

Baker Hughes Co (BKR:NYSE): Baker Hughes je jednou z najväčších spoločností poskytujúcich služby v ropnom odvetví na svete. Táto spoločnosť poskytuje ostatným energetickým spoločnostiam produkty súvisiace s prieskumom, vŕtaním a výrobou. Baker Hughes, predtým obchodovaný pod BHGE, v októbri zmenila svoj názov na Baker Hughes Co. a začala obchodovať na burze v New Yorku pod symbolom BKR.

Energetické akcie s najvyššou dynamikou

V tomto zozname soi predstavíme akcie v energetickom sektore, ktoré mali najvyššiu celkovú návratnosť za posledných 12 mesiacov.

ročný graf PHILLIPS 66, zdroj: GOOGLE

Phillips 66 (PSX:NYSE): Phillips 66 prevádzkuje rafinérie, čerpacie stanice a výrobné zariadenia v približne 65 krajinách po celom svete. Táto spoločnosť mala zvlášť silný október, jej akcie vzrástli o viac ako 15%.

ročný graf VALERO ENERGY CORP., zdroj: GOOGLE

Valero Energy Corp (VLO:NYSE): Valero je spoločnosť zaoberajúca sa rafinériou a marketingovým podnikaním v oblasti ropy. Prevádzkuje zariadenia v USA, Kanade a Arube a vyrába rôzne benzíny, prúdové palivá, asfalt, petrochemické výrobky a ďalšie.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár