Najlepšie európske dividendové akcie 2020

Akcie Dividendy Európske akcie Financie
ročný graf Swiss Re, zdroj: GOOGLE

Swiss Re (SR9:XETRA)

Swiss Re so sídlom vo švajčiarskom Zürichu je po Munich Re druhou najväčšou poisťovacou spoločnosťou. Swiss Re sa zameriava prevažne na poistenie majetku a životné poistenie.

Spoločnosti sa v prvých deviatich mesiacoch roka 2019 viedlo veľmi dobre – čistý príjem vzrástol o 23% na 1,3 miliardy CHF. Swiss Re zarábala najmä vďaka silným finančným trhom a predajom investícií v Brazílii. Švajčiarska poisťovňa aj napriek nepriaznivým podmienkam však prekvapila zvýšením dividendy a programom spätného odkupu akcií.

V posledných štyroch rokoch sa dividenda stabilne zvyšovala až na 5,60 CHF. Analytici očakávajú, že vďaka vysokým rezervám bude spoločnosť dividendy zvyšovať aj naďalej. Spoločnosť tiež realizuje program spätného odkupu svojich akcií.

S aktuálnou cenou akcie 89 eur a očakávanú dividendou vo výške 5,65 EUR je dividendový výnos Swiss Re v súčasnosti silný a to 5,2%. Zisky boli v minulom roku veľmi slabé. Príčinou bol veľký počet prírodných katastrof, čo má prirodzene negatívny dopad na zisky poisťovne.

Oproti tomu sa tradične v poisťovníctve po sérii katastrof značne zvyšuje dopyt, čo sa odrazí na ziskovosti spoločnosti. Analytici očakávajú, že v nasledujúcich štyroch rokoch sa objem poistenia škôd z prírodných katastrof zvýši zo súčasných 30 miliárd USD na viac ako 40 miliárd USD.

Akcie Swiss Re dosiahla na začiatku roka 2020 nového desaťročného maxima 115,80 CHF. Z nášho pohľadu je akcia Swiss Re, ktorá je ohodnotená relatívne mierne, zvlášť vhodná pre konzervatívnych investorov, ktorí chcú ťažiť z prevažne vysokej ziskovosti poisťovne. Zisk je pomerne variabilný a vychádza z počtu veľkých prírodných katastrof v danom roku.

Vďaka veľkému kapitálovému vankúšu a vysokej ziskovosti spoločnosti v bežných časoch sú podnikateľské riziká špecifické pre dané odvetvie v strednodobom a dlhodobom horizonte veľmi dobre tlmená. Akcie Swiss Re sú preto obzvlášť vhodné pre konzervatívnych investorov, ktorí chcú staviť na atraktívny dividendový výnos 5,2%.

Potenciál zvýšenia cien v poisťovníctve je v porovnaní s inými sektormi malý – napriek dlhodobo vzostupnému trendu.

Súčasná koronavirová hystéria na trhoch sa akcií spoločnosti Swiss Re veľmi nedotkla, čo je pomerne pozitívny signál a značí proticyklickú povahu akcie.

Zdroj: lynxbroker.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár