Najlepšie európske dividendové akcie 2020

Akcie Dividendy Európske akcie Priemysel
ročný graf BASF SE, zdroj: GOOGLE

BASF SE (BAS:XETRA)

Najväčšia chemická spoločnosť na svete BASF SE zo sídlom v nemeckom Ludwigshafene má viac ako 122 000 zamestnancov vo viac ako 80 krajinách a takmer 400 prevádzkach chemickej výroby. Spoločnosť, založená v roku 1865 ako Badische Anilín & Soda-Fabrik pôvodne vyrábala farbivá pre textilný priemysel.

Spoločnosť postupne rozširovala svoje portfólio napríklad o čpavok, hnojivá, ale aj o magnetické pásky pre video a audio kazety. Dnes spoločnosť produkuje najmä priemyselné a textilné chemikálie a plasty. Prípravky na čistenie a ochranu rastlín a doplnky výživy taktiež patria do širokého portfólia produktov spoločnosti.

Spoločnosť BASF od roku 2010 priebežne zvyšuje dividendu z 1,70 EUR na akciu na 3,20 EUR v roku 2019. Vedenie spoločnosti cielia na každoročné zvyšovanie dividendy. Preto je v slabších účtovných obdobiach prijímaný pomerne vysoký pomer výplat vo vzťahu k celkovému zisku. V roku 2019 sa očakáva rozdelenie približne 85% čistého zisku. S aktuálnou cenou akcie 61 EUR je dividendový výnos atraktívnych 5,4%.

Pre lovca dividend je BASF rozhodne zaujímavou akciou. Po slabšom období v rokoch 2018 a 2019 by sa tento rok mali tržby a príjmy opäť mierne zvýšiť. Akcie BASF sa počas posledných niekoľkých rokov stali atraktívne najmä pre svoju výšku dividendového výnosu – aj vďaka relatívne slabému vývoju ceny akcie.

Ceny akcií postihla koronavirová hystéria na trhoch a akcia tak spadla na svoje minimá z roku 2010, čo robí sľubnú šancu pre lacnejší vstup do pozície.

Zdroj: lynxbroker.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár