Najlepšie “small caps” akcie s veľkými dividendami za november 2019

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Priemysel

Jednou z väčších výziev pre investorov na americkom akciovom trhu je zvýšená koncentrácia väčších akcií v mnohých popredných a široko sledovaných indexoch. A tieto indexy sa zase stali základom pre väčšie fondy obchodované na burze (ETF). Dôsledkom toho je, že hŕstka kapitalizovaných akcií poháňa akciový trh, a naopak, akciový trh môže riadiť ceny jednotlivých akcií týchto spoločností s vysokou kapitalizáciou.

V blízkej budúcnosti to môže byť dobrá vec. Ak trh rastie, môžu sa zdvihnúť aj spoločnosti s problematickými začiatkami. Táto veľkosť však môže byť pre portfólio dvojsečnou zbraňou, pretože akcie s veľkými kapitalizáciami sa dajú rovnako ľahko predať v zostupnej vlne.

Jedným z obľúbených spôsobov budovania a prevádzkovania akciového portfólia je zbierka menších spoločností, ktoré sa nezapájajú do hlavných indexov a ETF. Počas poklesu sú zase menej citlivé na trh. A ďalej, sústredením sa na menšie spoločnosti, ktoré vyplácajú väčšie dividendy, sa tak dostáva do portfólia veľa peňazí.

A ak sú dividendy skutočne veľmi veľké, nie je nutné sa nevyhnutne zaujímať, či ich trh niekedy nájde. 

Compass Diversified Holdings (CODI:NYSE)

Spoločnosť Compass Diversified Holdings (CODI:NYSE) je založená podľa zákona o investičných spoločnostiach z roku 1940, ktorý ustanovuje, že spoločnosť bude kótovaná na burzách ako investičná holdingová spoločnosť. A ako holdingová spoločnosť nepodlieha dani z príjmu právnických osôb. To znamená, že je tu o to viac peňazí, aby sa mohli akcionárom vyplatiť príjemné dividendy.

Ako holdingová spoločnosť sa riadi podobne ako súkromná investičná spoločnosť. Kupuje malé až stredne veľké prevádzkové spoločnosti a spolupracuje s manažmentom na zlepšení výnosov a nákladov na kontrolu a zvýšenie hodnoty. A v určitom okamihu predá spoločnosti, získa zisky a presunie výnosy do nových investícií do iných spoločností.

ročný graf COMPASS DIVERSIFIED HOLDINGS, zdroj“ GOOGLE

Dalo by sa to tiež porovnať s oveľa väčšou spoločnosťou – Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A, NYSE: BRK.B), prinajmenšom v prvých rokoch, keď sa Warren Buffett zameriaval na menšie spoločnosti s množstvom peňažných tokov.

Spoločnosť Compass Diversified Holdings (CODI:NYSE) sa vo svojich investíciách zameriava na dve hlavné oblasti spoločností – spotrebný tovar a priemyselný tovar a služby. Na druhej strane každá zo spoločností v oboch oblastiach má veľmi silné a kvalitné značky.

Akcie mali návratnosť viac ako 100% iba za posledných päť rokov.

Tento výnos je kombináciou zhodnotenia ceny a vysokých dividend. Výplaty dividend vyplácaných štvrťročne sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 36 centov na akciu, čo je výnos cez 6%.

Spoločnosť Compass Diversified Holdings (CODI:NYSE) má tržby, ktoré za posledný rok vzrástli o 33,2%. A s peknými maržami je návratnosť vlastného kapitálu neuveriteľných 43,8% a návratnosť kapitálu spoločnosti je tiež pôsobivých 18,6%. A má k dispozícii veľa hotovosti na dlhy, ktoré sú skromné ​​pri 46,5% aktív.

Aj napriek veľkému počtu a veľkému výkonu akcií je to stále výhodná spoločnosť. Akcie sa oceňujú so zľavou 20% z posledného maxima.

Covanta Holding Corporation (CVA:NYSE)

Covanta Holding Corporation (CVA:NYSE) je veľkým riešením problémov pre hospodárstvo a spoločnosť. V USA sú naďalej generované hromady smetia, od nákupných tašiek po amazonské dodávkové boxy a všetko medzi tým. A hoci mnohí majú radi koncepciu recyklácie, nefunguje to veľmi dobre. V roku 2018 Čína zakázala dovoz recyklovateľných materiálov. Ako najväčší druh odpadu na recykláciu to znamenalo, že recyklácia prešla z lacného, ​​niekedy ziskového podniku na proces s vyššou cenou. Stovky obcí v USA zrušili recykláciu a začali tak posielať viac odpadu na skládky.

Spoločnosť Covanta Holding Corporation (CVA:NYSE) na základe obecných zmlúv zbiera alebo prijíma odpad a bývalé recyklačné materiály a spaľuje a premieňa ich na zelenú energiu. Túto energiu potom predáva späť obciam a veľkoobchodnému trhu s energiou. A kovy, ktoré ostanú, sa tiež predávajú za ďalšiu hotovosť.

ročný graf COVANTA HOLDING CORP., zdroj: GOOGLE

Akcie spoločnosti Covanta Holding Corporation (CVA:NYSE) priniesli za posledných 10 rokov návratnosť 43,5%, vrátane príjemnej dividendy. V súčasnosti je dividenda rozdelená na 25 centov na akciu, čo predstavuje výnos 6,8%.

Príjmy naďalej rastú a koncom roka zaznamenali zisky 6,6%. Prevádzkové marže, ktoré dobre fungujú, sú na 3,4%. To zase vedie k miernemu výnosu z celkového kapitálu spoločnosti 3,9%. Spoločnosť má k dispozícii dostatok hotovosti na záväzky a jej úroveň dlhu je spravovateľná na 64,9%. Spoločnosť sa však snaží znižovať svoje dlhy a má nové investície a spolupracuje s niektorými významnými spoločnosťami zaoberajúcimi sa globálnou infraštruktúrou vrátane spoločností ako napr. Macquarie Group.

A akcie spoločnosti sú obzvlášť lacné v porovnaní s tradičnými verejnými službami.

Hercules Capital (HTGC:NYSE)

Hercules Capital (HTGC:NYSE) je tiež zriadená spoločnosť podľa zákona o investičných spoločnostiach z roku 1940 ako holdingová spoločnosť, a teda podľa zákona o investičných stimuloch pre malé podniky z roku 1980. Z tohto dôvodu sú dane z príjmu právnických osôb minimálne a ostáva tak viac hotovosti na dividendy.

Hercules Capital (HTGC:NYSE) je to, čo sa nazýva alt-finančná spoločnosť. Poskytuje pôžičky a financovanie spoločnostiam, ktoré zvykli komerčne využívať, ale s podstatne nižšími regulačnými nákladmi a výzvami. A na rozdiel od tradičnej komerčnej banky tiež môže a bude mať majetkové účasti v spoločnostiach, ktoré financuje. Je skôr typom ako kedysi bývali staré obchodné banky.

Okrem toho poskytuje usmernenie aj svojim financovaným spoločnostiam a ďalšiu pomoc tak, aby konala rovnako ako investor v oblasti rizikového kapitálu.

ročný graf HERCULES CAPITAL, zdroj:GOOGLE

Hercules Capital (HTGC:NYSE) sa zameriava na technologické spoločnosti so sídlom v Palo Alto v Kalifornii – technologickej mekke pre inovácie v USA. Ide o hľadanie veľkých inovatívnych spoločností v rôznych fázach a potom s nimi spolupracuje na dosiahnutí konečnej stratégie ukončenia v IPO alebo prevzatí. 

Akcie za posledných desať rokov mali návratnosť 242,4% vrátane dostatočnej dividendy. Distribúcia dividend v súčasnosti dosahuje 32 centov na akciu, čo je výnos cca 9%.

Príjmy sa v poslednom roku zvýšili o 8,80%. Spoločnosť má veľmi vysokú čistú úrokovú maržu (NIM) vo výške 9,40%, čo znamená, že má veľké rozpätie medzi svojimi nákladmi na financovanie a úrokmi získanými od svojich spoločností zaoberajúcich sa financovaním technológií. A dobre funguje vo svojich prevádzkach – s pomerom efektívnosti 52,50%, ktorý meria, koľko to stojí, ako percento z každého zarobeného dolára. Táto úroveň sa dobre porovnáva s komerčnými bankami.

Dlhy sú primerané len na 49,5% aktív a tak je prístup ku kapitálu veľmi dobrý – ako to dokazuje aj NIM.

Aj napriek výkonnosti akcií a dobrej dividende je hodnota akcie ocenená iba 1,35-násobkom svojich veľmi pôsobivých obchodných záznamov z minulosti.

TPG Special Lending (TSLX:NYSE)

TPG Special Lending (TSLX:NYSE) je netradičná finančná inštitúcia, ktorá poskytuje pôžičky spoločnostiam a iným subjektom, podobne ako tradičné banky. Na rozdiel od tradičných bánk však majú alt-finančníci oveľa menšie regulačné problémy a náklady, takže marže sú lepšie a naďalej oddeľujú od konkurencie v bankovníctve čoraz viac podnikov.

Spoločnosť TPG Special Lending (TSLX:NYSE) je súčasťou skupiny s názvom Texas Pacific Group, ktorá je poprednou spoločnosťou v oblasti private equity, ktorá jej poskytuje veľký dosah pre klientov a zároveň uľahčuje prístup k úverom.

ročný graf TPG SPECIAL LENDING, zdroj: GOOGLE

TPG Special Lending (TSLX:NYSE) poskytuje pôžičky a iné finančné investície spoločnostiam na trhu predovšetkým v USA. Sú teda jadrom toho, v čom banky dominovali. A robia to všetko veľmi dobre.

Príjmy sa za posledný rok zvýšili o 24,2%. Čistá úroková marža, ktorá meria náklady na prostriedky oproti pôžičkám s úrokmi, je pre banky v USA niekoľkonásobne vyššia ako 10,2%.

A s menšou regulačnou záťažou môže tak fungovať lacno. Miera efektívnosti, ktorá meria, koľko centov stojí zarobiť dolár, je fantastických 31,5%. To znamená, že stojí len 31,5 centov za každý zarobený dolár. To je o polovicu viac ako to, čo to stojí bežné banky.

To prináša návratnosť vlastného kapitálu – 12,00% a návratnosť aktív – 6,40% a teda opäť oveľa lepšie čísla ako tradičné banky.

Spoločnosť TPG Special Lending (TSLX:NYSE) je zriadená podľa zákona o stimuloch pre malé a stredné podniky z roku 1980, vyhýba sa väčšine federálnych daní z príjmu, a tak vytvára viac hotovosti na príjem z dividend. A tento príjem je dostatočný, pričom štandardná dividenda poskytuje 7,2%. Ale je to ešte lepšie, pretože spoločnosť pravidelne vypláca špeciálne dividendy počas celého roka – takže súčasný 12-mesačný dividendový výnos skutočne beží na 8,21%.

Ak si však myslíte, že akcie by mohli byť drahé, pretože medziročne narástli o 26,24% – tak nie sú. Akcie sú výhodne ocenené v porovnaní s primerane výkonnými tradičnými bankami.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár