Vyberáme pre vás – tabakové akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Spotrebiteľský sektor

Tabakové akcie sú obzvlášť atraktívne pre investorov orientovaných na príjem, vďaka ich štedrým dividendám a defenzívnym vlastnostiam počas krízy, a to aj napriek poklesu počtu zákazníkov, ktorí používajú tabakové produkty.

Philip Morris International Inc. (PM:NYSE)

Spoločnosť Philip Morris (PM:NYSE) bola v roku 2008 odštiepená od spoločnosti Altria (MO:NYSE) a je poverená výrobou a distribúciou produktov spoločnosti Altria mimo USA. Táto distribúcia zahŕňa mimoriadne cennú značku cigariet Marlboro.

Keď sa Philip Morris (PM:NYSE) oddelil od Altrie, bola spoločnosť považovaná za jeden celok s vysokým rastom, zatiaľ čo druhá bola považovaná za spoločnosť s pomalým rastom. V prvých štyroch rokoch po oddelení sa zdalo, že všetko ide podľa očakávania. Philip Morris v tomto období zvýšil svoj zisk na akciu o 56%, zatiaľ čo Altria v tom istom období zvýšila svoj zisk na akciu iba o 24%.

Situácia sa však odvtedy zmenila. Philip Morris (PM:NYSE) za posledných šesť rokov svoje zisky nezvýšil. Spoločnosti uškodil silný dolár, ktorý negatívne ovplyvnil konverziu medzinárodných predajov na doláre. Dokonca aj odhady ziskov na akciu vo výške 5,14 dolárov na tento rok sú nižšie, ako zisk v roku 2013, ktorý bol vo výške 5,26 dolárov. Stojí za povšimnutie, že sa zisk na akciu aj napriek niekoľkým významným poklesom v predchádzajúcich rokoch, stále pohyboval správnym smerom, ale dnes má Philip Morris (PM:NYSE) problém s rastom. Okrem toho v prvých rokoch po oddelení, spoločnosť vykonala extrémne agresívne spätné odkupy akcií, aj napriek tomu, že takmer všetky svoje zisky rozdeľovala ako dividendy. To bola však dvojsečná zbraň. Na jednej strane sa počet akcií v tomto období znížil o 18%, čo významne podporilo rast zisku na akciu a cenu akcií. Na druhej strane dlh spoločnosti vzrástol. Slabá bilancia prinútila spoločnosť v posledných piatich rokoch ukončiť spätné odkupy akcií. Vyššie úrokové sadzby si tiež vybrali svoju daň na nákladoch spoločnosti. Celkovo sa spoločnosti Philip Morris (PM:NYSE) v posledných piatich rokoch nepodarilo dosiahnuť rast ziskov, a preto cena akcií počas tohto obdobia dramaticky zaostala za trhom, pretože klesla o 3%, zatiaľ čo index S & P 500 vzrástol o 44% – a to bez započítania dividend.

ročný graf PHILIP MORRIS INTERNATIONAL INC., zdroj: NASDAQ

Potencionálnou zmenou môže byť rast IQOS na nových trhoch. Spoločnosť Philip Morris (PM:NYSE) zvýšila v posledných dvoch rokoch svoje investičné výdavky s cieľom vyvinúť a vyrobiť tento nový produkt. IQOS sa stretol s veľkým úspechom na niektorých trhoch, napríklad v Japonsku a Kórei, a pomohol spoločnosti významne zvýšiť predaj v posledných štvrťrokoch, aj keď objem tradičných cigariet poklesol. To doviedlo vedenie tiež k tomu, aby v strednodobom horizonte poskytlo vcelku ružový odhad. Vedenie očakáva rast tržieb pri konštantnej mene o viac ako 5% ročne a 8 percentný rast zisku na akciu za rovnaké časové obdobie. Zaujímavé je, že Philip Morris (PM:NYSE) má stanovené firemné ciele previesť všetkých užívateľov tabakových výrobkov na nejakú „bez dymovú“ alternatívu. Na celom svete nie je veľa podnikov, ktoré sa zámerne snažia svojich zákazníkov donútiť opustiť svoj základný produkt a používať niečo iné.

Philip Morris (PM:NYSE) v súčasnej dobe ponúka atraktívny 5,5% dividendový výnos. Akcie sa obchodujú s pomerom ceny a zisku (PE ratio) vo výške 16,2, čo je v podstate v súlade s odhadom reálnej hodnoty PE vo výške 16,5.

Na druhej strane, vďaka sľubným vyhliadkam rastu IQOS, akcie Philip Morris (PM:NYSE) pravdepodobne v nadchádzajúcich rokoch ponúknu vysoké jednociferné výnosy, pričom jej akcionári dostanú veľkorysú 5,5 percentnú dividendu, zatiaľ čo budú čakať na naplnenie očakávaného rastu.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár