Vyberáme pre vás – tabakové akcie

Akcie Dividendy Ekonomika Európske akcie Spotrebiteľský sektor

Tabakové akcie sú obzvlášť atraktívne pre investorov orientovaných na príjem, vďaka ich štedrým dividendám a defenzívnym vlastnostiam počas krízy, a to aj napriek poklesu počtu zákazníkov, ktorí používajú tabakové produkty.

British American Tobacco (BTI:NYSE)

British American Tobacco (BTI:NYSE) je jednou z najväčších tabakových spoločností na svete s trhovou kapitalizáciou 83 miliárd dolárov. British American Tobacco vlastní, okrem iných, nasledujúce značky: Kool, Benson & Hedges, Dunhill, Kent a Lucky Strike.

V júli v roku 2017 spoločnosť dokúpila zvyšný 48 percentný podiel v Reynolds American Tobacco, ktorý už nevlastní. Aj napriek tomu, že je spoločnosť zapísaná do obchodného registra vo Veľkej Británii a sídli v Londýne, je možnosť kúpiť akcie aj ako ADR (American Depository Receipts), ktoré sa obchodujú na newyorskej burze cenných papierov pod označením BTI. Navyše Británia nestrháva investorom žiadnu zrážkovú daň z dividend.

Spoločnosť British American Tobacco (BTI:NYSE) za posledné desaťročie zvyšovala svoj zisk na akciu v priemere o 5% ročne. Väčšina z tohto rastu však prišla na začiatku desaťročia. Od roku 2013 do roku 2018 bol rast zisku na akciu v priemere iba 1% ročne. V roku 2019 je rast mierne lepší, ale British American Tobacco (BTI:NYSE) aj naďalej čelí rôznym rastovým prekážkam, rovnako ako ostatné spoločnosti v tomto segmente.

Ešte horšie je, že spoločnosť v súčasnosti čelí extrémne silnému regulačnému tlaku, pretože agentúra FDA potvrdila, že chce obmedziť predaj e-cigariet s príchuťou a bude usilovať o vnútroštátny zákaz mentolových cigariet a tiež cigár s príchuťou. V prvej polovici roka 2019 vygenerovala spoločnosť British American Tobacco (BTI:NYSE) 40% svojich tržieb a viac ako 50% svojho prevádzkového zisku na americkom trhu. Je preto ľahké pochopiť dopad tohto nedávneho oznámenia agentúry FDA pre spoločnosť.

ročný graf BRITISH AMERICAN TOBACCO, zdroj: NASDAQ

Pravdepodobne to bude trvať ešte roky, kým nové nariadenie vstúpi do platnosti, a nech to už bude kedykoľvek, tak to bude mať vážny dopad na výsledky British American Tobacco (BTI:NYS). V kombinácii s neustále klesajúcim počtom fajčiarov je to ďalšie riziko a tlak na držiteľov akcií British American Tobacco.

Kvôli klesajúcemu počtu fajčiarov a regulačným tlakom, cena akcií British American Tobacco (BTI:NYSE) naďalej klesá a akcie sa dnes obchodujú blízko svojich historických miním. Investori, ako sa zdá, nie sú presvedčení o tom, že by sa spoločnosť mohla vymaniť z problémov, ktorým dnes čelí.

Na druhej strane, vzhľadom k výplatnému pomeru 65% sa zdá, že dividenda je celkom bezpečná aj v tomto nepriaznivom prostredí. Súčasný dividendový výnos je obrovských 7,4% a očakáva sa, že bude v nasledujúcich rokoch aj naďalej rásť.

Akcie sa obchodujú za 8,8 násobok tohtoročných ziskov, čo je významne nižšie ako odhady reálnej hodnoty vo výške 10 násobku ziskov. To by malo predstavovať nízku jednocifernú podporu pre celkový výnos.

Celkovo sa predpokladá, že trh v prípade British American Tobacco (BTI:NYSE) reagoval prehnane kvôli neistote z klesajúcej miery fajčenia a regulačných tlakov. Tí investori, ktorí dokážu ignorovať „papierové straty“ a držia sa dlhodobého horizontu, sa tak pravdepodobne budú tešiť na slušné ročné výnosy a to vďaka dividendovému výnosu vo výške 7,4% a raste pomeru ceny a zisku zo súčasnej nízkej úrovne.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár