Vyberáme pre vás – tabakové akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Spotrebiteľský sektor

Tabakové akcie sú obzvlášť atraktívne pre investorov orientovaných na príjem, vďaka ich štedrým dividendám a defenzívnym vlastnostiam počas krízy, a to aj napriek poklesu počtu zákazníkov, ktorí používajú tabakové produkty.

Altria (MO:NYSE)

Altria (MO:NYSE) je lídrom na americkom trhu v predaji cigariet. Pred rokom 2003 bola spoločnosť známa ako Philip Morris, ale po reštrukturalizácii bola premenovaná na Altria.

Spoločnosť vlastní mnoho svetoznámych značiek, vrátane Marlboro, Skoal a Copenhagen. Altria (MO:NYSE) má stále drvivú väčšinu svojich tržieb a ziskov z tabakových výrobkov, ale vedenie spoločnosti tiež pred rokmi pochopilo, že pokles fajčenia bude veľmi pravdepodobne pokračovať. Preto sa spoločnosť rozhodla postaviť čelom k výzvam v odbore o ktorých vedela. Altria (MO:NYSE) s produktom IQOS, a tiež nedávnou akvizíciou spoločnosti JUUL, slušne diverzifikovala svoje dominantné postavenie v cigaretovom sektore.

Altria (MO:NYSE) je lídrom v americkom cigaretovom priemysle. Podiel na trhu u veľkých značiek cigariet je vzhľadom na obmedzenia v reklame relatívne stabilné. Marlboro je stále cigaretovou značkou číslo 1. Táto stabilná pozícia v cigaretách vytvorila v priebehu rokov pre akcionárov spoločnosti Altria zisky v počte niekoľko desiatok miliárd dolárov.

Altria (MO:NYSE) má výnimočné výsledky. V deviatich z desiatich posledných rokov zvýšila svoj zisk na akciu. V poslednom desaťročí sa jej zisk na akciu zvýšil v priemere o 9,1% ročne. Navyše, za posledných 50 rokov zvýšila svoju dividendu 53-krát. Jedná sa o veľmi pôsobivé výsledky, hlavne s ohľadom na pokles počtu fajčiarov v Amerike. Tento mimoriadny výkon je dôkazom sily obchodného modelu spoločnosti a spoľahlivosti jej peňažných tokov.

Altria (MO:NYSE) do značnej miery dokázala vyrovnať pokles počtu fajčiarov pomocou postupného zvyšovania cien. Navyše, pretože sa znížil objem predajov, tak sa znížili aj výrobné náklady. Odhady na rok 2019 však smerujú k strednému jednocifernému poklesu miery fajčenia, čo znamená, že Altria, dokonca aj so silnou značkou Marlboro, má pred sebou neľahkú budúcnosť.

ročný graf ATLRIA, zdroj: NASDAQ

Napriek tomu má Altria (MO:NYSE) mimoriadne vysoké voľné peňažné toky. Jej kapitálové náklady sú takmer zanedbateľné, pretože v poslednom desaťročí tvorili každý rok v poslednom desaťročí menej ako 6% prevádzkových peňažných tokov. Výsledkom je, že takmer všetky prevádzkové peňažné toky spoločnosti sú nakoniec voľným peňažným tokom. A tak sú takmer všetky príjmy k dispozícii na rozdelenie pre akcionárov.

Toto je ten typ obchodného modelu, ktorý Warren Buffett hľadá – spoločnosti, ktoré potrebujú minimálne kapitálové náklady, a tak si užívajú silné voľné peňažné toky. Vďaka tejto sile, tak vedenie spoločnosti stanovilo cieľ výplatného pomeru dividendy okolo 80% a potvrdilo, že bude aj naďalej rozdeľovať asi 80% ziskov na dividendách.

Len veľmi málo spoločností dokáže zvýšiť svoj zisk na akciu priemerným ročným tempom 9,1%, zatiaľ čo takmer všetok svoj zisk rozdelí svojim akcionárom. Vďaka tomu je Altria (MO:NYSE) extrémne vzácnou spoločnosťou.

Cez to, že akcie dosiahli vrchol v polovici roka 2017, cena akcií spoločnosti Altria odvtedy klesla o 40%, zatiaľ čo širší trh vzrástol o 20%. Tento rozdiel vo výkonnosti je menší, ak do toho zahrnieme dividendy, ale skutočnosťou zostáva, že držitelia akcií spoločnosti Altria (MO:NYSE) čelili v posledných dvoch rokoch ťažkostiam.

Z tohto dôvodu sa Altria (MO:NYSE) teraz obchoduje s pomerom ceny a zisku (PE ratio) vo výške 11, čo je menej ako desaťročný priemer. Reálna hodnota sa odhaduje na 15 násobok zisku, takže v tomto momente sa považujú akcie za podhodnotené. Očakáva sa, že sa akcie v najbližších piatich rokoch vrátia na svoju priemernú úroveň ocenenia a teda je pravdepodobné, že vďaka rastu pomeru ceny a zisku sa výnos akcie zvýši o 6 až 7% ročne.

Vďaka nedávnemu výpredaju, tak firma Altria (MO:NYSE) v súčasnej dobe ponúka najvyšší dividendový výnos za posledných desať rokov, a to vo výške 6,9%. Celkovo je pravdepodobné, že akcie počas nasledujúcich piatich rokov ponúknu priemerné ročné výnosy asi 17% – a to vďaka očakávanému 4% ročnému rastu zisku na akciu, dividende vo výške 6,9% a ročnému rastu ceny o 6 až 7%. Investori tak dnes majú veľmi atraktívnu cenu pre vstup do tohto tabakového gigantu.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár