Vyberáme pre vás – utility akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Časť druhá

Duke Energy (DUK:NYSE)


Spoločnosť Duke Energy (DUK:NYSE) bola založená v roku 1904 a od tej doby sa rozrástla z prevádzkovania jedinej spoločnosti v Južnej Karolíne na jedného z najväčších poskytovateľov energie v USA.

Duke Energy (DUK:NYSE) má trhovú kapitalizáciu takmer 70 miliárd dolárov.

Hlavný elektrický segment dodáva spoločnosť Duke Energy (DUK:NYSE) pre takmer 8 miliónov maloobchodných zákazníkov v šiestich rôznych štátoch USA. Okrem toho realizuje dodávky pre 1,6 milióna zákazníkov v piatich štátoch v segmente plynárenstva a infraštruktúry, čo pomáha navyšovať rast príjmov. Spoločnosť Duke Energy (DUK:NYSE) je tiež veľkým hráčom v distribúcii a skladovaní zemného plynu. A nakoniec spoločnosť Duke Energy (DUK:NYSE) v posledných rokoch minula miliardy dolárov na rast svojho portfólia obnoviteľných zdrojov, ale v súčasnej dobe je to stále len približne 5% z celkovej výroby energie.

ročný graf DUKE ENERGY, zdroj: NASDAQ

Spoločnosti Duke Energy (DUK:NYSE) v uplynulom desaťročí rástol zisk na akciu ročne o 4% a tento rast očakávame aj do budúcnosti. Vedenie odhaduje v nasledujúcich piatich rokoch rast zisku na akciu o 4 až 6% ročne, ale my sme o niečo opatrnejší. Vedenie spoločnosti má masívny plán investičných výdavkov vo výške 37 miliárd dolárov, ktorý podlieha rovnakým reguláciám, akým podliehajú aj iné „utility“ spoločnosti.

Projekt spoločnosti Atlantic Coast Pipeline zaostáva a stojí viac, ako sa očakávalo, čo vidíme ako komplikáciu pre rast ziskov. Nakoniec počet akcií stále rastie, pretože čas od času spoločnosť vydáva akcie na financovanie akvizícií. To predstavuje ďalšiu prekážku pre rast zisku na akciu.

Celkovo očakávame 4% -ný rast ziskov, približne 4% -ný dividendový výnos a nízky jednociferný pokles zo znižujúceho ocenenia, čo nám dáva v nasledujúcich rokoch celkovú ročnú návratnosť približne 6%.

Dominion Energy (D:NYSE)

Dominion Energy (D:NYSE) je veľká elektro-energetická spoločnosť v hodnote 63 miliárd dolárov, s viac ako 6 miliónmi zákazníkov v ôsmich štátoch USA. Hlavnou činnosťou spoločnosti je energetika, poskytuje energiu zákazníkom vo Virgínii a Severnej Karolíne, ale má aj ďalšie významné obchodné aktivity.

Takmer polovica prevádzkového zisku pochádza zo segmentu elektrickej energie. Významné príjmy však pochádzajú tiež z distribúcie plynu a z jeho skladovania v zhruba tucte štátov po celých Spojených štátoch. Zostávajúce segmenty produkujú približne jednu tretinu prevádzkových ziskov, takže spoločnosť je dobre diverzifikovaná, ale stále sa zameriava na činnosti v oblasti utilít.

ročný graf DOMINION ENERGY, zdroj: NASDAQ

Spoločnosť Dominion Energy (D:NYSE) v poslednom desaťročí každoročne zvýšila zisk na akciu o cca 3%, ale v nasledujúcich rokoch očakávame rast o 4 až 5%. To je v súlade s nedávnou výkonnosťou spoločnosti, ktorá v posledných piatich rokoch zvyšuje zisk o takmer 6% ročne.

Rast by mal plynúť z projektu spoločnosti Cove Point LNG, rovnako ako z akvizície SCANA od začiatku roka 2019. Spoločnosť navyše naďalej ťaží z rastúcich sadzieb vo svojich oblastiach služieb. A nakoniec, nákladové synergie zo zníženia počtu zamestnancov, by mali pomôcť s maržami.

Celkovo očakávame celkové výnosy na úrovni takmer 9% ročne pochádzajúce z rastu zisku na akciu, z takmer 5% -ného dividendového výnosu a nízkeho jednociferného poklesu ocenenia. Celková návratnosť môže byť pre investorov atraktívna.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár