Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Spotrebiteľský sektor

Pandémia COVID-19 sa rozšírila po celej Európe a USA, čo podnietilo regióny, aby zatvorili svoje ekonomiky. To viedlo k panickému predaju a trhy bojovali. Spoločnosť McDonald’s sa pomerne dobre vysporiadala s pandémiou spolu aj s Duke Energy.

ročný graf McDonald, zdroj: GOOGLE

McDonald

McDonald’s (MCD:NYSE) je jednou z mála reštaurácií, ktoré krízu do značnej miery zvrátili. Za posledné dva týždne tak spoločnosť McDonald’s zaznamenala nárast sledovanosti o 45%.

Spoločnosť McDonald’s udržiava počas pandémie všetkých svojich 40 000 reštaurácií po celej USA otvorených, pretože zákazníci sú stále vítaní pri objednávaní prostredníctvom prejazdu autom a online. Akcie spoločnosti za posledných 30 dní stratili 25%, čím ale prekonali index S&P 500 o takmer dva percentuálne body.

Aj keď spoločnosť McDonald’s udržala svoju dividendu nedotknutú, zastavila svoj program spätného odkúpenia akcií s cieľom zachovať finančnú flexibilitu. V roku 2019 gigant rýchleho občerstvenia použil 5 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií a v decembri správna rada povolila ďalších 15 miliárd dolárov bez dátumu skončenia platnosti.

Zatiaľ čo spoločnosti sa darí pomerne dobre, jej franšízy zápasia a v súčasnosti pracujú na reštrukturalizácii pôžičiek. Dodávatelia tiež predlžujú platobné podmienky, zatiaľ čo spoločnosť ponúka odklady poplatkov za služby.

ročný graf Duke Energy, zdroj: GOOGLE

Duke Energy

Duke Energy (DUK:NYSE) je poslednou v zozname tento týždeň s predstihom v sledovanosti 34%. Elektrická spoločnosť so sídlom v Charlotte v Severnej Karolíne zaznamenala, že jej akcie stratili 27% svojej trhovej hodnoty napriek tomu, že neboli priamo ovplyvnené krízou COVID-19. Duke neposkytla aktualizáciu akcionárom, ale ubezpečila svojich zákazníkov a zamestnancov, že podnikla kroky na zmiernenie účinkov pandémie. Spomedzi nich zákazníci, ktorí oneskoria platenie svojich účtov, nebudú odpojení, hoci spoločnosť ich upozornila, aby si nevytvárali veľké zostatky.

Keďže Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby na rekordné minimá, môže Duke čeliť nepriaznivým dopadom na zvýšenie úrokových sadzieb. Vzhľadom na nízke výnosy dlhopisov regulačné orgány možno nepovoľujú, aby verejné služby príliš zvýšili sadzby pre zákazníkov.

Výnos dividendy je 5,3% a pomer výplaty je 73%.

Záver

Pandémia COVID-19 zasiahla globálne trhy, ale nie všetky akcie boli zasiahnuté rovnakým spôsobom. Spoločnosť McDonald’s patrí medzi najmenej zasiahnuté reťazce reštaurácií, pretože väčšina jej reštaurácií v USA je otvorená formou drive-in. Nakoniec – Duke Energy môže trpieť nízkymi úrokovými sadzbami a oneskorenými platbami od zákazníkov.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár