Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Reality

Pandémia COVID-19 si vybrala daň na svetových finančných trhoch, pričom mnohé spoločnosti boli nútené zrušiť dividendy, aby sa vysporiadali s pravdepodobným odlivom hotovosti. HSBC, ktorá je na prvom mieste v zozname, môže čeliť právnemu konaniu o svojom rozhodnutí vzdať sa vyplácania dividend. Spoločnosť New Residential, druhá v zozname, znížila dividendu o 90%.

päťročný graf HSBC, zdroj: GOOGLE

HSBC

Globálna banka HSBC (HSBC) obsadila prvé miesto v zozname s nárastom sledovanosti o 93%.

HSBC bola v centre pozornosti po svojom rozhodnutí zrušiť svoju dividendu na rok 2020 po nátlaku regulačných orgánov Spojeného kráľovstva vyvolala hnev medzi skupinou drobných akcionárov v Hongkongu. Skupina, ktorá zahŕňa bohatých ľudí, ako aj investorov s nízkymi príjmami, ktorí sa spoliehajú na dividendový tok banky, uviedla, že by na súdoch v Hongkongu mohla žalovať HSBC.

Investori sa zároveň chcú spojiť, aby dosiahli 5%-nú hranicu vlastníctva, čo si vyžaduje podľa zákona Hongkongu mimoriadne stretnutie akcionárov. Skupina pozostáva z takmer 3 000 jednotlivcov, zatiaľ však nie je jasné, koľko akcií spoločne vlastnia investori. Chcú využiť toto mimoriadne stretnutie na to, aby prišli na to, ako môže banka izolovať podnikanie od finančnej regulácie Spojeného kráľovstva.

HSBC je kótovaná a má sídlo v Londýne, ale väčšina zisku pochádza z Hongkongu a Ázie. Zrušenie dividendy vyvolalo diskusiu o tom, či by spoločnosť nemala presunúť svoje sídlo a kótovať na burze v Hongkongu.

Akcie HSBC medziročne stratili 34% v dôsledku pandémie COVID-19. V roku 2019 vyplatila ročnú dividendu 2,55 dolárov za akciu.

päťročný graf New Residential, zdroj: GOOGLE

New Residential Investment

Realitná investičná spoločnosť New Residential Investment (NRZ) zaznamenala tento týždeň nárast sledovanosti o 39%, pretože spoločnosť čelí problémom spôsobeným pandémiou COVID-19. Realitná spoločnosť, ktorá je riadená pridruženou spoločnosťou Fortress Investment Group, nedávno oznámila dohodu o predaji cenných papierov (krytých hypotekárnymi úvermi na bývanie neobchodnými agentúrami) niekoľkým kupujúcim v hodnote 6,1 miliárd dolárov. Podľa správ sa pôžičky predávali so zľavou, ale ďalšie podrobnosti nebolo možné overiť.

V snahe vyrovnať sa s výzvami na hypotekárnom trhu firma tiež znížila svoju dividendu o 90% a teraz vyplatí štvrťročne 5 centov za akciu, oproti 50 centom predtým. Spoločnosť New Residential odhaduje, že jej účtovná hodnota by mohla klesnúť až o 30% zo 16,21 dolárov (ako sa uvádza k 31. decembru 2019), ale varovala, že nepokoje a extrémna volatilita na finančných trhoch znižujú ich spoľahlivosť ako obvykle.

Akcie v New Residential stratili za posledných 30 dní 69% na obchodovanie okolo 5 dolárov za akciu.

Záver

HSBC zrušila svoju dividendu roku 2020 v dôsledku tlaku zo strany regulačných orgánov Spojeného kráľovstva, ale čelí odporu skupiny investorov v Hongkongu, ktorí sa spoliehajú na dividendu z dôvodu príjmu. Pandémia COVID-19 tvrdo zasiahla New Residential Investment, ktorá teraz predáva aktíva.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár