Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa

Prvá časť

Veľká ropná spoločnosť BP so sídlom v Spojenom kráľovstve oznámila hospodárske výsledky za druhý štvrťrok, pričom sa v posledných štrnástich dňoch umiestnila na prvom mieste v zozname. Brazílsky Petrobras je na druhom mieste v zozname, keďže ropná spoločnosť výrazne zvýšila svoju dividendu na žiadosť vlády.

Dividendový výnos: 4,55%

ročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP

Ropný gigant BP (BP) obsadil prvé miesto v zozname týchto štrnástich dní s nárastom sledovanosti o 279%. Popularita BP nie je prekvapujúca. Ropná spoločnosť so sídlom v Spojenom kráľovstve vykázala za druhý štvrťrok čistý zisk 8,5 miliardy dolárov, čo je nárast zo 6,8 miliardy dolárov v predchádzajúcom štvrťroku a 2,8 miliardy dolárov počas porovnateľného obdobia minulého roka.

Ropné spoločnosti ako BP, ExxonMobil (XOM) a Shell Plc (SHEL) vykázali v posledných štvrťrokoch rekordné zisky vďaka vysokým cenám ropy vyvolaným ruskou inváziou na Ukrajinu v čase, keď širší akciový trh klesá v dôsledku rastúcej inflácie.

BP sa podelí o časť neočakávaného zisku s akcionármi. Spoločnosť uviedla, že zvýši svoju štvrťročnú dividendu o 10% – na 25 centov na akciu, výsledkom čoho bude dividendový výnos 4,35%. Aktuálna dividenda je stále nižšia ako 62 centov na akciu, ktoré spoločnosť vyplácala pred pandémiou. BP tiež zvýši svoje spätné odkupy akcií, čo by podľa očakávaní ešte viac oživilo akcie.

Podiely v BP od začiatku roka vzrástli o 11,7%, no stále sú o 80% nižšie v porovnaní s rekordným maximom dosiahnutým v roku 2007.

Dividendový výnos: 19,83%

ročný graf Petrobras, zdroj: GOOGLE

Petrobras

Spoločnosť Petrobras (PBR) sa za posledné dva týždne umiestnila na druhom mieste v rebríčku a zaznamenala nárast sledovanosti o 237%. Aj Petrobras ťažil z vysokých cien ropy, čo prinútilo vládu, vedenú Jairom Bolsonarom, požiadať o rekordnú výplatu dividend. Brazílskej vláde ako najväčšiemu akcionárovi s 54% sa vďaka výplatám dividend zvýši rozpočet.

Petrobras vypláca na dividendách 17 miliárd dolárov, čo je asi o 60% viac ako je vykázaný zisk spoločnosti, ktorý je vo výške 10,5 miliardy dolárov. Spoločnosť uviedla, že si môže dovoliť vyplatiť dividendu, pretože jej hotovostná pozícia zostáva silná a bude schopná financovať investície.

Petrobras vyhlásil dividendu vo výške 1,12 dolárov na akciu, čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúcej výplaty. Akcie spoločnosti Petrobras v tomto roku zatiaľ vzrástli o 38%.

Záver

Ropný major BP oznámil trhové výsledky a zvýšil svoju dividendu o 10%. Petrobras, ďalšia ropná spoločnosť, zdvojnásobila svoju dividendu po popudení brazílskej vlády, ktorá je väčšinovým akcionárom.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár