Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Technológie

Prvá časť

Apple sa umiestnil na prvom mieste v zozname, pretože výrobca iPhone robí ďalšie prieniky do bankového sektora ponúkaním sporiacich účtov svojim klientom s kreditnými kartami. Exxon Mobil je na druhom mieste, pretože ropná spoločnosť pomaly buduje svoj biznis šetrný ku klíme.

Dividendový výnos: 0,62%

ročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple

Apple (AAPL) je lídrom v raste čítanosti za posledné dva týždne, pričom jej sledovanosť vzrástla o 35%. Spoločnosť je v trendoch po tom, čo oznámila, že svojim klientom s kreditnými kartami bude ponúkať sporiace účty s vysokým výnosom.

To predstavuje ďalší vpád spoločnosti Apple do finančných služieb po tom, čo jej platobný systém Apple Pay zaznamenal veľký úspech, pretože spoločnosť hľadá ďalšie spôsoby, ako podporiť rast v nadchádzajúcich rokoch. Začiatkom tohto roka spoločnosť Apple oznámila, že sa pripája k trendu „kúpte teraz, zaplaťte neskôr“, ale z neznámych dôvodov bola nútená to odložiť.

Táto správa prichádza asi mesiac po tom, čo spoločnosť Apple vydala iPhone 14 a iPhone 14 Pro, najnovšiu iteráciu svojho vlajkového produktu a generátora väčšiny svojich príjmov a ziskov. Dopyt po novom telefóne je však nižší, ako sa očakávalo, pričom spoločnosť žiada dodávateľov, aby obmedzili výrobu.

Akcie Apple prekonávajú širší trh. Akcie spoločnosti za posledných 12 mesiacov klesli o 2,7% v porovnaní s poklesom o 18% v prípade indexu S&P 500. Akcie Apple tiež prinášajú ročnú dividendu vo výške 0,65% a spoločnosť ju posledných 11 rokov zvyšuje.

 

Dividendový výnos: 3,33%

ročný graf Exxon Mobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil

Exxon Mobil (XOM) je na druhom mieste v zozname, kde sledovanosť vzrástla o 21%. Exxon je v trendoch vďaka svojej silnej výkonnosti cien akcií a expanzii svojho podnikania šetrného k životnému prostrediu.

Spoločnosť už roky zachytáva a ukladá uhlíkové emisie, ktoré vytvára, no teraz to chce zmeniť na biznis. Požiadal Dana Ammanna z autonómnej automobilovej jednotky General Motors, aby viedol podnik s názvom Low Carbon Solutions. Jednotka už uzavrela dohodu s CF Industries, veľkým producentom amoniaku, o zachytení približne 2 miliónov metrických ton emisií skleníkových plynov vo svojom závode v Louisiane.

Jednou z najväčších výziev podnikania v oblasti sekvestrácie emisií však boli ťažkosti s vytvorením životaschopného obchodného modelu. Exxon dúfa, že dosiahne 10%-nú návratnosť podnikania, ale šance sú proti spoločnosti.

Vďaka rastúcim cenám ropy akcie Exxonu v tomto roku zatiaľ vzrástli o 59%, čím porazili široký trh. Exxon tiež vypláca svojim akcionárom dividendu vo výške 3,50 dolárov na akciu, čo predstavuje ročný výnos približne 3,5%. Spoločnosť vypláca akcionárom 32% zo svojich ziskov.

Záver

Apple spustil produkt sporiacich účtov v spolupráci s Goldman Sachs. Exxon vsádza na vytvorenie životaschopného podnikania z riešení na sekvestráciu uhlíka.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár