Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Prvá časť

Spoločnosti, ktoré si v čase pandémie COVID-19 udržali relatívne dobrú výkonnosť, tento týždeň zaznamenali trend. Spotrebiteľský gigant Procter & Gamble bol na prvom mieste v zozname, pretože jeho predaj prudko vzrástol, a to vďaka aktivite spotrebiteľov na celom rade jeho produktov. Výsledky spoločnosti Johnson & Johnson boli také dobré, že spoločnosť, druhá na zozname, sa rozhodla zvýšiť svoju dividendu, aj keď mnoho ďalších znížilo alebo zrušilo výplaty akcionárom. Costco je na treťom mieste v zozname, pretože tento maloobchodník tiež zvýšil svoju dividendu. Posledným v zozname je Oneok, poskytovateľ služieb v strednej línii, ktorý napriek problémom na trhu s energiou opätovne potvrdil svoju dividendu.

Procter & Gamble

Spoločnosť Procter & Gamble (PG:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname so zvýšením pozornosti o 53%. Spotrebiteľský gigant minulý týždeň uviedol, že jeho tržby vzrástli vo fiškálnom treťom štvrťroku o 10%, a to vďaka aktivite spotrebiteľov na výrobkoch, ako sú toaletný papier značky Charmin a papierové utierky značky Bounty. Spoločnosť však znížila svoju predpoveď na rok 2020 na základe nepriaznivého faktoru v podobe cudzej meny.

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Segment domácej starostlivosti P&G, ktorý zahŕňa značky ako Tide a Ariel, zaznamenal v treťom štvrťroku 10%-ný nárast, zatiaľ čo jeho segment starostlivosti o deti, ženy a rodiny vzrástol o 7%. Starostlivosť, ktorá pozostáva z holiacich strojčekov Gillette a Venus, zaznamenala pokles predaja. Spoločnosť si zachovala aj vyhliadky na rast organických tržieb na fiškálny rok 2020, ale revidovala výnosy smerom nadol na úroveň 3-4% oproti 4% – 5% rastu predtým.

Jon Moeller, hlavný prevádzkový riaditeľ a finančný riaditeľ spoločnosti, poznamenal, že spotrebiteľské správanie bude pravdepodobne „navždy zmenené“ krízou so zvýšeným zameraním na „hygienu a čistotu“. Inými slovami, dopyt po niektorých výrobkoch P&G sa pravdepodobne zvýši – a zostane na vysokej úrovni.

P&G tiež zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 6% na 0,79 dolárov na akciu. Dátum výplaty je 15. mája. P&G zvyšuje svoju dividendu už viac ako šesť desaťročí a v súčasnosti dosahuje výnos okolo 2,60%.

Johnson & Johnson

Spoločnosť Johnson & Johnson (JNJ:NYSE) zvýšila svoju výplatu dividend o viac ako 6%, a to napriek upozorneniam, že jej predchádzajúca prognóza výnosov nebude splnená kvôli pandémii COVID-19. Americký výrobca liekov uviedol, že zaplatí 1,01 dolárov na akciu, oproti 95 centom predtým. Za posledné dva týždne spoločnosť zaznamenala nárast sledovanosti o 41%.

V prvom štvrťroku spoločnosť vykázala zisk na akciu vo výške 2,30 dolárov, čím porazila očakávania analytikov o 2 doláre, zatiaľ čo príjmy vo výške 20,7 miliárd dolárov boli o viac ako 1 miliardu dolárov vyššie ako odhady. Spoločnosť však znížila svoje usmernenie o výnosoch na celý rok 2020 na rozpätie 7,50 – 7,90 dolárov zo svojho predchádzajúceho odhadu 8,95 – 9,10 dolárov kvôli negatívnemu dopadu pandémie COVID-19.

päťročný graf Johnson & Johnson, zdroj: GOOGLE

Farmaceutický obchod spoločnosti medziročne vzrástol takmer o 9% na 11,1 miliárd dolárov, zatiaľ čo jej spotrebiteľská jednotka vzrástla o 9,2% na 3,6 miliardy dolárov. Zároveň sa tržby v zdravotníckom sektore znížili o viac ako 8% na 5,9 miliárd dolárov v dôsledku poklesu voliteľných postupov, pretože nemocnice oneskorili operácie, ku ktorým nedošlo v dôsledku krízy COVID-19.

Akcie Johnson & Johnson tento rok klesli až o 23%, ale v súčasnosti sú vyššie o 2,6%, čiastočne z dôvodu silných výsledkov, ako aj sľubnej experimentálnej vakcíny, ktorá by mala začať testovanie na ľuďoch v septembri a mohla by byť k dispozícii na núdzové použitie začiatkom roku 2021.

Záver

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár