Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Technológie

Prvá časť

Keď sa rok 2022 blížil ku koncu, Broadcom zaujal prvé miesto v zozname, pretože čelí protimonopolnej kontrole v súvislosti s prevzatím VMWare. J.P. Morgan Chase je na druhom mieste v zozname, pretože legendárna banka čelí otázkam o zmene vedenia.

Dividendový výnos: 3,29%

ročný graf Broadcom, zdroj: GOOGLE

Broadcom

Veľká polovodičová spoločnosť Broadcom (AVGO) obsadila prvé miesto v rebríčku s nárastom sledovanosti o 40%. Výrobca polovodičov sa v trendoch objavil zo zrejmých dôvodov, pretože jeho expanzia do softvéru čelí rastúcemu odporu. Regulačné orgány Európskej únie začali vyšetrovanie dohody spoločnosti o akvizícii VMWare za 61 miliárd dolárov, pričom argumentovali, že by to mohlo viesť k horšej skúsenosti pre spotrebiteľov.

Broadcom a VMWare sa neprekrývajú, keďže nadobúdateľ vyrába polovodiče a cieľ sa zameriava na cloud computing a virtualizačné technológie. VMWare však ovláda 79% trhu a to vyvolalo obavy, že Broadcom bude môcť využiť svoju cenovú pozíciu.

Broadcom bol v posledných rokoch sériovým nadobúdateľom v snahe expandovať do softvéru. Po prevzatí konkurenčného Qualcommu bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, spoločnosť získala CA Technologies a divíziu podnikovej bezpečnosti Symantec. Tento krok sa zrejme vyplatil. Akcie Broadcomu prekonali iShares Semiconductor ETF o približne 20% a to aj v náročných podmienkach pre technologické akcie.

Broadcom má tiež relatívne silnú dividendu s výnosom približne 3,3% oproti 1,4%, čo je priemer v technologickom sektore.

Dividendový výnos: 2,98%

ročný graf J.P. Morgan Chase, zdroj: GOOGLE

J.P. Morgan Chase

Bankový gigant J.P. Morgan Chase (JPM) sa umiestnil na druhom mieste v zozname, keď zaznamenal nárast sledovanosti o 17%. J.P. Morgan Chase je trendový vďaka množstvu noviniek. Spoločnosť nedávno uzavrela akvizíciu veľkého podielu vo Viva Wallet, európskej fin-tech firme založenej na cloude, keďže pokračovala vo svojej rýchlej expanzii do nových technológií. Je to súčasť stratégie generálneho riaditeľa Jamieho Dimona investovať do digitálnych technológií, čo občas vyvolalo odpor investorov v súvislosti s rastúcimi nákladmi.

Napriek tomu si spoločnosť počas 17-ročného pôsobenia generálneho riaditeľa Jamieho Dimona viedla veľmi dobre, v roku 2008 pohodlne porazila svojich rovesníkov a ľahko prekonala finančnú krízu. Keď však Dimon dosiahne dôchodkový vek, vynárajú sa otázky, kto ho nahradí, a zatiaľ je to menej ako jasné, či existuje nástupca.

Akcie J.P. Morgan Chase klesli za posledný rok o 17%, keďže čistý zisk v posledných štvrťrokoch klesol v dôsledku vyšších nákladov v súvislosti s digitalizáciou. Obchodovanie s 11-násobným ziskom a dividendovým výnosom 3% však môže byť J.P. Morgan Chase dobrou dlhodobou stávkou, najmä ak investície spoločnosti do technológie prinesú ovocie.

Záver

Broadcom má čo robiť, aby presvedčil európske regulačné orgány, že jeho úspešná akvizícia VMWare nepoškodí konkurenciu v regióne. J.P. Morgan Chase silne vsádza na digitalizáciu, aj keď čelí rastúcim otázkam, kto nahradí hviezdneho generálneho riaditeľa Jamieho Dimona.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár