Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Technológie

Prvá časť

Spoločnosť Apple zaujala prvú pozíciu za posledných štrnásť dní, keď 2023 začala nie práve najlepšie, pričom tvorca iPhone údajne nariadil svojim dodávateľom znížiť výrobu kvôli poklesu dopytu. Druhou v zozname je Partners Enterprise Products Partners, ktorá nedávno zvýšila svoju dividendu.

Dividendový výnos: 0,68%

ročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple

Spoločnosť Apple (AAPL) zaznamenala v posledných dvoch týždňoch skok o 31%, čo je zďaleka najvyšší nárast sledovanosti. Spoločnosť Apple bola v správach potom, čo údajne požiadala svojich dodávateľov, aby znížili výrobu komponentov pre telefóny iPhone a iných pomôcok kvôli oslabeniu dopytu.

Globálna ekonomika spomaľuje, pretože rastúce úrokové sadzby a ceny energie zaťažili financie domácností. Dôsledkom toho je nižší dopyt po výrobkoch, ako sú nové telefóny iPhone, MacBooks a AirPods.

Okrem spomalenia dopytu, chaotické riadenie čínskej pandémie Covid-19 vyvíjalo tlak na výrobu. V kombinácii so zhoršujúcimi sa obchodnými vzťahmi s USA a zvyškom rozvinutého sveta to prinútilo spoločnosti Apple začať presúvať svoje dodávateľské reťazce z Číny, hoci to bude trvať nejaký čas.

Napriek krátkodobým výzvam akcie spoločnosti Apple prekonali širší technologický sektor, pretože vysoká ziskovosť spoločnosti a lepivosť produktov presvedčili investorov. Za posledných 12 mesiacov akcie spoločnosti Apple klesli o 24% oproti 28% pre NASDAQ.

Dividendový výnos: 7,61%

ročný graf Enterprise Products Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Products Partners

Dnes existuje len málo spoločností, ktoré sa môžu pochváliť zlepšením výsledkov a odmeniť investorov stále vyššími dividendami. Energetický priemysel je naplnený takým vysokým výkonom a Enterprise Products Partners (EPD) je jedným z nich. Spoločnosť Enterprise Products, spoločnosť na zemný plyn a ropy, zaznamenala v posledných dvoch týždňoch pokrok v sledovanosti o 16%.

Spoločnosť bola v správach potom, čo zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 5,4% alebo teda 49 centov na akciu. Okrem toho spoločnosť tiež odkúpila približne 120 miliónov dolárov zo svojich akcií v štvrtom štvrťroku 2022. Spoločnosť v nadchádzajúcich štvrťrokoch musí stále kúpiť okolo 63% svojho programu spätného odkúpenia akcií vo výške 2 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti Enterprise Products Partners za posledné dva roky neustále rastú, ale stále sú pod predpandemickou úrovňou.

Dividenda spoločnosti Enterprise Products Partners poskytuje silných 7,7%.

Záver

Spoločnosť Apple požiadala svojich dodávateľov, aby znížili výrobu komponentov, ktoré prechádzajú do svojich výrobkov z dôvodu ubúdania dopytu, hoci vyhliadky akcií zostávajú silné. Partneri spoločnosti Enterprise Products Partners opäť zvýšili svoju dividendu.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár