Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Zdravotníctvo

Druhá časť

Farmaceutický gigant AbbVie je tretí, zatiaľ čo Enterprise Products Partners je posledný.

Dividendový výnos: 4,30%

ročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

AbbVie

AbbVie (ABBV) obsadila tretie miesto, keďže farmaceutická spoločnosť zaznamenala nárast sledovanosti o 15 %. AbbVie má trend, pretože výnosy akcií sú atraktívnych 3,6 % v porovnaní s farmaceutickým priemerom 1,6 %. Jej akcie medzitým za posledných päť rokov neustále rástli a v tomto roku zatiaľ vzrástli o 3 %.

Spoločnosť AbbVie však čelí patentovému útesu v roku 2023. Očakáva sa, že Humira, jej roky najpredávanejší liek, zaznamená pokles predaja o 37 %, pretože platnosť jej patentu vyprší a konkurencia začne predávať lieky za oveľa nižšie ceny. Vedenie spoločnosti očakáva, že predaj Humiry sa stabilizuje v roku 2024. Sľubné sú dva ďalšie imunologické lieky, Skyrizi a Rinvoq, pričom predaj výrazne porastie v roku 2022. Spolu tieto dva lieky priniesli v minulom roku tržby okolo 7,8 miliardy dolárov, čo je menej ako polovica toho, čo Humira generuje teraz.

Spoločnosť AbbVie zvýšila svoju dividendu na začiatku roka o 7 centov na 1,48 USD na akciu. Bol to menší nárast ako v rokoch 2022 a 2021.

Dividendový výnos: 7,69%

ročný graf Enterprise Products Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Products Partners

Enterprise Products Partners (EPD) obsadili posledné miesto v zozname s malým skokom v návštevnosti o 6 %.

Akcie Enterprise Products len teraz dosahujú úrovne pred pandémiou, keďže dopyt po preprave ropy a zemného plynu zostal silný. Od dosiahnutia pandemických minim na začiatku roka 2020 akcie spoločnosti vzrástli o 92 %.

Tržby v roku 2022 vzrástli o 43 %, čo umožňuje podnikovým produktom naďalej zvyšovať dividendu. Enterprise Products oznámila zvýšenie dividendy o 5 % 5. apríla na 49 centov za jednotku. Dividenda bude vyplatená 12. mája akcionárom rekordným k 28. aprílu. Výnos dividend je silný a atraktívny 7,3 %.

Existujú však riziká. V prípade recesie alebo poklesu dopyt po rope a zemnom plyne pravdepodobne klesne, čo ohrozí zisky spoločnosti.

Záver

AbbVie má solídne dividendy a výkonnosť akcií, ale tento rok čelí patentovému útesu. Akcie Enterprise Products Partners za posledný rok prekonali výkonnosť a dividenda bola vysoká, ale zisky sú v prípade recesie ohrozené.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár