Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Technológie

Uprostred koronavírusovej pandémie sa niektoré spoločnosti snažia zachovať hotovosť znížením výplaty akcionárom, zatiaľ čo iné sa snažia o jej udržanie. Technologický gigant Apple je jednou z mála spoločností, ktoré si môžu dovoliť pokračovať vo svojich výplatách bez toho, aby to ohrozilo jej finančnú situáciu. Royal Dutch Shell, ďalší v zozname, ju prvýkrát od druhej svetovej vojny nevyplatí.

Royal Dutch Shell

Spoločnosť Royal Dutch Shell (RDS-A:AMS) obsadila tretie miesto v zozname so 41%-ným nárastom sledovanosti, keďže spoločnosť prvýkrát od druhej svetovej vojny znížila dividendu. Shell uviedol, že teraz zaplatí 16 centov za akciu – pokles zo 47 centov (zníženie o 66%). Zníženie je dôkazom škôd, ktoré pandémia COVID-19 spôsobuje svetovej ekonomike a najmä ropným trhom, ktoré už predtým trpeli chronickým nedostatkom dodávok.

päťročný graf Royal Dutch Shell, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť iniciovala toto zníženie tvrdením, že zhoršenie makroekonomického výhľadu a výhľadu cien ropy a plynu bol bezprecedentný. Dodala, že očakáva, že sa tvrdé podmienky prenesú aj do budúceho roka, a preto nie je rozumné zachovať súčasnú úroveň rozdelenia akcionárom.

Akcie spoločnosti Shell tento rok klesli o 47% a v polovici marca dosiahli najnižšiu hodnotu, ktorá taká nebola od roku 1995. Dividendový výnos spoločnosti Shell dosiahol takmer 11,5%.

Apple

Apple (AAPL:NASDAQ) je štvrtý v zozname s 36%-ným predstihom v sledovanosti. Apple je jednou z mála spoločností, ktorá tento rok prekonala index S&P 500, a to najmä vďaka svojej silnej súvahe. Akcie spoločnosti Apple sú medziročne stabilné, zatiaľ čo index S&P 500 stratil 11%.

Apple využila nízke úrokové sadzby a získala 8,50 miliárd dolárov predajom štyroch rôznych dlhopisov so splatnosťou v rozmedzí od troch do 30 rokov. Jej trojročné dlhopisy s výnosom 2,25 miliárd dolárov dosahujú iba 0,75%, zatiaľ čo päťročný dlhopis je o niečo vyšší ako 1,1%.

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Apple uviedla, že výnosy použije na výplatu dividend a financovanie odkúpenia akcií. Za šesť mesiacov (končiacich 28. marca) spoločnosť Apple utratila 38 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií. Výnosy spoločnosti Apple za dividendy sú 1,1% a jej výplatný pomer je 26,5%.

Záver

Spoločnosť Shell svoju dividendu po prvýkrát znížila po takmer 70 rokoch, čo svedčí o ťažkých časoch na trhoch s ropou a plynom. Nakoniec spoločnosť Apple emitovala dlhopisy za veľmi nízke úrokové sadzby na financovanie spätného odkupovania a dividend.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár