Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Medzi iným aj Boeing vyvolal tiež veľký záujem sledovanosti, pričom investori pozorne sledujú vznikajúcu firemnú drámu. Posledným v zozname je Exxon Mobil, ropný gigant, ktorý mal naozaj hrozný začiatok roka.

ročný graf Boeing, zdroj: GOOGLE

Boeing

Výrobca lietadiel Boeing (BA:NYSE) zaznamenal za posledné dva týždne nárast sledovanosti o 46%, pretože spoločnosť zaznamenala svoju prvú stratu za viac ako 20 rokov v dôsledku spadnutia lietadla 737 Max. Boeing uviedol, že zaznamenal celoročnú stratu vo výške 636 miliónov dolárov pri príjmoch 76,6 miliárd dolárov. V štvrtom štvrťroku bola strata ešte vyššia, okolo 1 miliardy dolárov.

Boeing bol nútený umoriť a zastaviť výrobu svojho najpredávanejšieho lietadla 737 Max po dvoch haváriách spojených so softvérovou chybou, ktorá tlačila nos lietadla nadol. Boeing uviedol, že kríza bude stáť viac ako 18 miliárd dolárov a to nezahŕňa náklady spojené s možným súdnym sporom s rodinami obetí týchto havárií.

Podčiarknutím dôvery investorov a veriteľov sa spoločnosti Boeing nedávno podarilo zabezpečiť pôžičku vo výške 12 miliárd dolárov. V dôsledku toho vedúci predstavitelia spoločnosti Boeing vyhlásili, že uprednostnia splácanie dlhu pred spätným odkúpením akcií. Akcie spoločnosti klesli za posledných 12 mesiacov o 11%. Airbus, Boeingov konkurent, vzrástol za rovnaké obdobie o 33%.

ročný graf ExxonMobil Corp., zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil

Exxon Mobil (XOM:NYSE) s nárastom o 43% veľmi nezaostáva za Boeingom. Exxon, ktorý je najväčšou ropnou spoločnosťou (podľa trhovej kapitalizácie) na svete (ale až po Saudskej Aramco), trpí, pretože zdĺhavý pokles ceny ropy zasiahol ziskovosť ropnej jednotky, zatiaľ čo obchodná vojna medzi USA a Čínou si vybrala daň na svojej chemickej jednotke. Obchodná vojna nemohla prísť v horšom čase – generálny riaditeľ Darren Woods totiž zvyšoval kapitálové investície v čase, keď sa rivali stiahli.

Výsledkom je, že Exxon vložil do aukčného bloku aktíva v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, aby zlepšil svoju súvahu, ale pokrok sa doteraz do značnej miery zastavil.

Dividenda spoločnosti Exxon dosahuje pôsobivých 5,3% a jej pomer výplaty je nebezpečne blízko 100%, čo znamená, že by spoločnosť mohla byť čoskoro donútená požičať si peniaze, aby sa zachovali výplaty akcionárov. Ak sa rozhodne znížiť dividendu alebo ju udržať stabilnú, bude to prvýkrát po 37 rokoch, keď akcionári neuvidia rast dividendy.

Záver

Spoločnosť Boeing zvýšila odhad svojich nákladov súvisiacich s odstavením svojich zasiahnutých lietadiel. A napokon – stávka spoločnosti Exxon na chemikálie, ktorá mala vyrovnať klesajúce zisky v ropnom priemysle, zlyhala.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár