Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor

Tretia v zozname sledovaných spoločností je spoločnosť Occidental Petroleum, silne zadlžená ropná spoločnosť, ktorá by mohla byť prinútená oznámiť odpis majetku. Posledným v zozname je výrobca piva Anheuser-Busch Inbev, ktorý zápasí s protimonopolnými otázkami týkajúcimi sa jeho zlúčenia so spoločnosťou Craft Brew Alliance.

päťročný graf Occidental Petroleum, zdroj: GOOGLE

Occidental Petroleum

Occidental Petroleum (OXY:NYSE) zdieľa druhé miesto v zozname so spoločnosťou Chimera Investment, ktorá zaznamenala 2%-ný nárast sledovanosti.

Cena akcií sa od začiatku roka znížili o 57%, keďže ropný producent neurobil práve najlepšie, keď kúpil spoločnosť Anadarko Petroleum s veľkým dlhom. Krátko po akvizícii, ktorá bola veľmi kritizovaná, vrátane aktivistického investora Carla Icahna, ceny ropy sa zrútili a spoločnosť tak zostala s oveľa menej hodnotnými aktívami.

Occidental minulý mesiac varoval, že v druhom štvrťroku by mohol oznámiť zníženie hodnoty majetku až do výšky 9 miliárd dolárov, pričom zároveň reštrukturalizuje časť svojho dlhu, aby sa vyhol konkurzu. Bol tiež nútený vyplatiť symbolickú dividendu – 0,01 dolárov na akciu, čo predstavovalo výnos 0,22%. Na financovanie akvizície spoločnosti Anadarko si spoločnosť požičala 10 miliárd dolárov od Warrena Buffetta a aby si zachovala hotovosť, súhlasila s dohodou, podľa ktorej bude platiť úroky z preferenčných akcií v akciách.

päťročný graf Anheuser-Busch, zdroj: GOOGLE

Anheuser-Busch

Výrobca piva Anheuser-Busch (BUD:NYSE) sa tento týždeň umiestnil na poslednom mieste v zozname s chabým posunom v sledovanosti 1%. Spoločnosť Anheuser-Busch zaznamenala stratu viac ako 40% svojej hodnoty, pretože pandémia koronavírusu bola výrazne ovplyvnená predajom do barov a reštaurácií. Pokles týchto tržieb nedokázal vyrovnať rastúci dopyt zo strany nakupujúcich.

K pandémii došlo, keď spoločnosť už čelila konkurenčným tlakom menších remeselníckych pivovarov. Zároveň sa Anheuser-Busch snaží konsolidovať Craft Brew Alliance (BREW) úplným nadobudnutím spoločnosti, v ktorej vlastní, o niečo menej ako tretinu akcií. Dohoda uzavretá v novembri 2019 čelí protimonopolnej kontrole ministerstva spravodlivosti (Department of Justice – ďalej len DoJ), aj keď Craft Brew súhlasila s predajom svojej činnosti na Kona Hawaii, aby potlačila obavy DoJ. Očakáva sa, že dohoda bude uzavretá pred koncom roku 2020.

Záver

Spoločnosť Occidental Petroleum vidí následky svojej zlej stávky na masovú akvizíciu, ktorú preplatila, pretože znížila svoju dividendu a je na ceste k odpísaniu aktív pri poklese cien ropy. Nakoniec je Anheuser-Busch blízko k získaniu povolenia od DoJ na dokončenie akvizície Craft Brew Alliance.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár