Najnovšie trendy

Akcie Dividendy Doprava Európske akcie Ropa

Poskytovateľ ropných tankerov Euronav sa tento týždeň dostal na prvé miesto v zozname sledovanosti, keďže spoločnosť zaznamenala veľké výkyvy v dividende po výraznom zvýšení výnosov vyplývajúcich z vysokého dopytu začiatkom tohto roka. BP, britský ropný gigant, oznámil zrýchlený posun od fosílnych palív k obnoviteľnej energii.

päťročný graf Euronav, zdroj: GOOGLE

Euronav

Medzinárodná ropná prepravná spoločnosť Euronav (EURN:NYSE) sa umiestnila na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 60%. To nie je prekvapujúce, pretože ropné tankery boli populárne, pretože v marci stúpol dopyt po skladovaní. To zasa viedlo k zvýšeniu príjmov týchto spoločností, ako aj k vyšším výplatám akcionárom.

Tržby v druhom štvrťroku vyskočili o 156% a dosiahli takmer 435 miliónov dolárov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V prvom štvrťroku sa tržby zvýšili o 80% na 417 miliónov dolárov. Spoločnosť deklarovala v prvom štvrťroku dividendu 0,81 dolárov a v druhom štvrťroku 0,47 dolárov. Za posledných 12 mesiacov spoločnosť vrátila akcionárom 1,57 dolárov za akciu, čo viedlo k dividendovému výnosu 16%.

Napriek silnému rastu výnosov a vysokým dividendám od začiatku roka akcie Euronav poklesli o viac ako 20%. Za posledných 30 dní sú vyššie o 10%.

V budúcnosti sa očakáva pokles výnosov Euronav, pretože šok z dodávok ropy klesá. Očakáva sa však, že v treťom štvrťroku bude dopyt po skladovaní vysoký.

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP

Ropný gigant BP (BP:NYSE) práve ohlásil odvážny strategický posun od fosílnych palív k obnoviteľnej energii v predzvesť konca ropnej éry. Spoločnosť BP ako taká zaznamenala nárast sledovanosti o 55%, čo nie je ďaleko od sledovanosti Euronav.

Spoločnosť BP uviedla, že v nasledujúcom desaťročí desaťnásobne zvýši svoje investície do obnoviteľnej energie na 5 miliárd dolárov, pričom sa očakáva pokles výroby ropy a plynu o 40%. V priebehu nasledujúcich piatich rokov však bude hlavná časť investícií spoločnosti BP pokračovať v tradičnom odvetví ropy a zemného plynu.

BP okrem iného uskutoční významné investície do zachytávania a ukladania bio-energie, vodíka a uhlíka, pričom sa zameria na zvýšenie poplatkov za nabíjanie elektrických vozidiel z 7 500 na 70 000. Spoločnosť BP zároveň predá svoje portfólio na rafináciu ropy a zemného plynu s cieľom zvýšiť kapitál v nasledujúcich 5 rokoch o 25 miliárd dolárov.

Aktualizácia stratégie zatienila inak extrémne negatívny štvrťrok. Spoločnosť BP vykázala stratu 16,8 miliárd dolárov v dôsledku zníženia hodnoty určitých aktív, pretože znížila svoje predpovede budúcich cien ropy. Spoločnosť znížila svoju dividendu o 50% na 0,31 dolárov na akciu, hoci sa očakávalo zníženie a bolo to menšie ako u konkurenčného Shellu. Ďalšia dividenda je splatná 25. septembra.

Záver

Ropný tanker Euronav zaznamenal silný rast výnosov vďaka prudkému dopytu po skladovaní ropy. Spoločnosť BP vykázala slabý zisk a veľkú stratu, ale investori boli optimistickí, pokiaľ ide o stratégiu prechodu od fosílnych palív k obnoviteľnej energii. Apple je blízko k dosiahnutiu ocenenia 2 biliónov dolárov, pretože technický gigant zaznamenal vysoký dopyt po svojich výrobkoch, vrátane iPhonu a nositeľného tovaru. Spoločnosť Intel nakoniec vydala silnú správu o výnosoch, jej akcie však utrpeli ďalším oneskorením ohľadom čipu s 7 nanometrami.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 


Ohodnoť článok

Pridaj komentár