Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Ropa Technológie

Dopravcovia ropy v posledných mesiacoch zaznamenali trend a to vďaka náhlemu nárastu dopytu po skladovaní. Tento týždeň nie je výnimkou. Nordic American Tankers, ktorá prevádzkuje flotilu 23 tankerov Suezmax, obsadila prvé miesto v zozname sledovanosti. Spoločnosť Cisco Systems sklamala investorov slabými výsledkami, čím sa umiestnila na druhom mieste v zozname.

päťročný graf Nordic American Tankers, zdroj: GOOGLE

Nordic American Tankers

Nordic American Tankers (NAT:NYSE) sa umiestnila na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 48%. Ropné tankery sú v posledných mesiacoch populárne, ich predchádzajúce mená boli napríklad Frontline Ltd. a Nordic American. Odvetvie ťažilo z prudko rastúcich cien tankerov, pretože mnohým producentom ropy zostali obrovské zásoby a nedali sa nikde predávať uprostred pandémie koronavírusu.

Napriek stabilizácii trhu spoločnosť naďalej zaznamenávala silný rast čistých príjmov a dividend. V druhom štvrťroku, ktorý sa skončil 30. júna, spoločnosť vykázala čistý príjem 49,1 milióna dolárov, oproti 39,5 milióna dolárov v predchádzajúcom štvrťroku a 15 miliónom dolárov v rovnakom období minulého roka. V dôsledku toho spoločnosť zvýšila svoju dividendu na 20 centov na akciu zo 14 centov v predchádzajúcom štvrťroku.

Akcie boli tento rok mimoriadne volatilné a koncom apríla dosiahli najvyššiu hodnotu takmer 9 dolárov, potom sa vzdali polovice zisku z obchodovania na úrovni približne 4,3 dolárov na akciu.

Spoločnosť má 23 plavidiel Suezmax, z ktorých každé je schopné niesť jeden milión barelov. Spoločnosť tvrdí, že tieto plavidlá sú všestrannejšie ako bežné 2 miliónové sudy iných lodí, pretože im poskytujú vyššiu flexibilitu pri obchodovaní.

päťročný graf Cisco Systems, zdroj: GOOGLE

Cisco Systems

Cisco Systems (CSCO:NASDAQ) obsadila druhé miesto v zozname s 25%-ným predstihom v sledovanosti. Cisco má tento trend čiastočne vďaka slabej výkonnosti svojich akcií a slabým výsledkom v súčasnom štvrťroku, aj keď sa ďalšie technologické giganty výrazne zotavujú. Akcie spoločnosti Cisco tento rok skutočne stratili 12,3%, zatiaľ čo hodnota S&P 500 sa zvýšila o viac ako 5%.

Za štvrtý fiškálny štvrťrok spoločnosť Cisco uviedla, že jej príjmy klesli o 9% na 12,2 miliárd dolárov, čo je stále viac, ako odhadujú analytici. Medzitým sa zastavili na 80 centov na akciu, čo je o 4% menej ako pred rokom, ale vyššie ako prognóza Wall Streetu – 74 centov. Investori však boli sklamaní, keď počuli, že spoločnosť Cisco očakáva ďalší pokles výnosov v súčasnom štvrťroku končiacom v októbri o 9%, ako aj zisk 69 až 71 centov za akciu, čo je výrazne pod očakávaním – 76 centov.

Ohlásené odvolanie finančného riaditeľa Kelly Kramera zhoršilo pocity investorov. Spoločnosť Cisco je do značnej miery stiahnutá z pôvodného podnikania v oblasti podnikového hardvéru, kde tržby medziročne neustále klesajú. Jasným bodom sú jej služby v oblasti videokonferenčného nástroja Webex, konkurenta spoločnosti Zoom Communications, trhového miláčika v súčasnej pandémii koronavírusu. Rast služieb však nedokázal vyrovnať pokles výnosov v hardvéri.

Spoločnosť Cisco nedokázala úplne reštrukturalizovať svoje podnikanie zameraním sa viac na podnikový softvér. Približne 60% výnosov stále pochádza z pôvodného hardvérového obchodu vrátane prepínačov a smerovačov, ktoré sú o 80% nižšie ako pred 15 rokmi.

Cisco vypláca ročnú dividendu 1,38 dolárov za akciu, výnos je 3,26%.

Záver

Spoločnosť Nordic American Tankers opäť zvýšila svoju dividendu, pretože poskytovateľ zásobníkov ropy ťažil z vyšších sadzieb. Spoločnosť Cisco zverejnila neuspokojivé výsledky, čo analytikov prinútilo spochybniť, či spoločnosť nedokázala dostatočne rýchlo prejsť na softvér.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár