Najnovšie trendy 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Prvá časť

Keď akciové trhy ustupovali z rekordných výšok, niektorí technologickí miláčikovia pocítili zovretie. Jednou z takých spoločností je aj Apple, ktorá je na prvom mieste v zozname sledovanosti, hoci trhová kapitalizácia spoločnosti zostáva nad 2 biliónmi dolárov. Na druhom mieste v zozname je Intel, ktorá po sérii nie práve najlepších správ konečne vydala povzbudivé prehlásenie.

Apple

Spoločnosť Apple (AAPL:NASDAQ) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname s 58%-ným nárastom sledovanosti, pretože akcie spoločnosti prešli výpredajom tesne pred očakávaným vydaním iPhone 12, prvého s 5G zabudovanou technológiou.

Spoločnosť Apple, ktorá vypláca skromnú ročnú dividendu vo výške 0,76 dolárov na akciu (0,6%-ný výnos), minulý štvrtok zaznamenala pokles akcií o 10 dolárov na akciu. Výpredaj nastal krátko potom, čo 1. septembra dosiahol rekordné maximum 134 dolárov za akciu. Napriek poklesu ceny akcií si však Apple udržala svoju korunu ako najhodnotnejšia spoločnosť na svete s kapitalizáciou viac ako 2 bilióny dolárov. Akcie sú pre tento rok stále od 60% a obchodujú sa s pomerom cena/zisk 34.

päťročný graf Apple, zdroj:GOOGLE

To, čo spoločnosti Apple pomohlo, bolo rozdelenie akcií 4: 1, čo umožnilo retailovým investorom v aplikácii Robinhood nabiť akcie. Očakávania nového iPhonu medzitým zvýšili sentiment. Správy skutočne naznačujú, že Apple nariadila svojim dodávateľom vyrobiť najmenej 75 miliónov telefónov iPhone, pretože očakáva vysoký dopyt. Apple očakáva, že tento rok dodá okolo 80 miliónov telefónov.

Apple vydá štyri nové verzie iPhonu, dva základné modely a dva špičkové modely a všetky budú mať OLED obrazovky. Veľkosti displeja sa budú pohybovať od 5,4 do 6,7 palcov.

Dizajn nových modelov bol dokončený dlho pred pandémiou COVID-19, výroba sa však oneskorila o niekoľko týždňov. Spočiatku sa verilo, že predstavenie nových produktov sa uskutoční v septembri, ale akcia sa odložila na neskôr v tomto roku.

Intel

Spoločnosť Intel (INTC:NASDAQ) sa umiestnila na druhom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 27%, pretože technologická spoločnosť získala podporu po ohlásení nového procesora notebooku, ktorého cieľom je integrácia CPU a jednotky grafického spracovania. Procesor s názvom Iris XE umožní hráčom prvýkrát hrať triple-A hry, ktoré si vyžadujú najväčší výpočtový výkon v plnom vysokom rozlíšení.

Spoločnosť Intel uviedla, že tento čip bude vo viac ako 150 typoch notebookov vrátane spoločností Dell, HP a Samsung. Apple nedávno presunula svoje Macbooky od čipov Intel, čo bol pre akcie spoločnosti tvrdý zásah.

päťročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Intel sa usilovne snažila vyrobiť svoj najnovší 7-nanometrový model a prepadla konkurencii od spoločností AMD a Taiwan Semiconductor. V júli opäť zverejnila, že to posunie o ďalších šesť mesiacov. Na zmiernenie tohto úderu spoločnosť uviedla, že jej nové 10-nanometrové procesory využívajú takzvanú technológiu SuperFin, od ktorej očakáva zvýšenie výkonu až o 20%, rovnako ako pri prechode na menšie tranzistory.

Akcie spoločnosti Intel medziročne stratili 16%, zatiaľ čo index iShares PHLX Semiconductor Index získal 21%. Spoločnosť Intel vypláca ročnú dividendu vo výške 1,26 dolárov na akciu, čo sa rovná 2,5%-nému výnosu.

Záver

Akcie spoločnosti Apple zaznamenali výpredaj pred kľúčovým vydaním svojho najnovšieho iPhonu, aj keď si spoločnosť zachováva silné výsledky s trhovou kapitalizáciou viac ako 2 bilióny dolárov. Spoločnosť Intel stále čelí problémom pri výrobe svojich 7 nano čipov, avšak vylepšenia súčasného 10-nano čipu zvýšili výkon o 20%.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár