Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Ropa Zdravotníctvo

Biotechnologické akcie Gilead Sciences zaujali na tomto zozname prvé miesto v tomto týždni, pretože sa zdá, že spoločnosť je podhodnotená, najmä preto, že by mohla byť kľúčom k liečbe epidémie koronavírusov. Ropný a plynárenský obor – BP – zvýšil svoju dividendu, keď sa generálny riaditeľ Bob Dudley rozlúčil s funkciou.

Gilead Sciences

Gilead Sciences (GILD:NASDAQ) je z hľadiska sledovanosti najvyššou prioritou za posledné dva týždne, pretože sa zdá, že investori sú optimistickí, pokiaľ ide o vyhliadky spoločnosti, keďže veria, že táto spoločnosť nájde liek na epidémiu koronavírusov ako prvá. 

Gilead už testuje svoju experimentálnu liečbu eboly u malého počtu pacientov v Číne a spolupracuje s orgánmi krajiny na realizácii formálnej štúdie. Firma urýchľuje laboratórne experimenty svojho lieku s názvom Remdesivir proti vzorkám koronavírusu v nádeji, že to bude prvý liek, ktorý bude k dispozícii na liečenie choroby, ktorá rozšírila paniku na celom svete.

ročný graf Gilead Biosciences, zdro:j GOOGLE

Remdesivir sa ukázal ako neúčinný u mnohých pacientov infikovaných ebolou, ale ukázal sa byť účinnejší u zvierat so Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS), ktorý je veľmi podobný koronavírusu. Konkurencia je tvrdá – Johnson & Johnson (JNJ), výrobca liekov, sa tiež zapojil do pretekov o hľadanie účinného lieku.

Investori si však všimli pozíciu Gilead. Akcie vo februári narástli takmer o 6%, do značnej miery v súlade s iShares Nasdaq Biotechnology ETF. Gilead však za posledné dva roky žalostne nedosiahol výkonnosť IBB, keď klesol o 16% v porovnaní so ziskom indexu o 11%. Akcie sa tiež javia ako veľmi podhodnotené, pričom sa obchodujú takmer 11-krát oproti 89B IBB. Gilead má tiež silný dividendový výnos (takmer 4%) a pomer výplaty 42%. Dividenda rastie posledné 4 roky.

Správny liek na liečbu koronavírusu by mohol prinajmenšom zmenšiť medzeru v hodnotení.

BP

Spoločnosť BP (BP:NYSE) získala druhé miesto v zozname, pretože ropný obor zaznamenal po zvýšení dividend 79%-ný nárast sledovanosti. Spoločnosť zvýšila svoju štvrťročnú dividendu vo štvrtom štvrťroku 2019 o 2,4% na 0,63 dolárov. Akcie spoločnosti tak teraz dosahujú ročný dividendový výnos 7%, hoci jej výplata je 79%.

Zvýšenie a výplata dividend prišla v čase, keď sa generálny riaditeľ Bob Dudley po takmer 10 rokoch vo funkcii rozlúčil s investormi spoločnosti. Dudley bude nahradený Bernardom Looneym, ktorý predtým riadil podnikanie spoločnosti na dodávateľskom trhu.

ročný graf BP, zdroj: GOOGLE

Akcie spoločnosti BP sa za posledných päť rokov klesli, pretože spoločnosť sa zaoberala množstvom problémov vrátane úniku ropy v Mexickom zálive v roku 2010 a klesajúcich cien ropy a plynu. V snahe vyrovnať sa s výzvami sa spoločnosť pustila do série odpredajov, ktoré podľa nového generálneho riaditeľa budú pokračovať.

Spoločnosť uviedla, že do konca roku 2020 dosiahne svoj cieľ odpredaja 10 miliárd dolárov a do polovice roku 2021 predá ďalších 5 miliárd dolárov.

Vo štvrtom štvrťroku spoločnosť BP vykázala zisk 2,6 miliardy dolárov, pričom ročný zisk dosiahol 10 miliárd dolárov. Spoločnosť tiež oznámila sériu poplatkov, vrátane poplatku vo výške 2,4 miliárd dolárov za únik ropy do Mexického zálivu.

Záver

Gilead Sciences dostal podporu po tom, čo liek, ktorý bol neúčinný pri liečbe eboly, by mohol byť schopný liečiť koronavírus. Ropný obor BP sa pripravuje na zmenu vedenia, pretože naďalej odpredáva aktíva s cieľom vyrovnať sa s poklesom cien komodít.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár