Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Spotrebiteľský sektor

Nápojový gigant Coca-Cola sa tento týždeň umiestnil na prvom mieste v zozname sledovanosti, pretože spoločnosť zavádza sériu zmien vo svojom portfóliu nápojov, aby sa vyrovnala s pandémiou koronavírusu. Na druhom mieste v zozname je ropný gigant Exxon Mobil, ktorého stratégia zdvojnásobenia fosílnych palív zlyháva.

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Coca-Cola

Coca-Cola (KO:NYSE) má tento týždeň prvenstvo, pretože nápojový gigant ťahá šnúru nápojov, ktoré nesplnili svoje sľuby. Pandémia koronavírusu zasiahla tržby spoločnosti Coca-Cola a spoločnosť sa teraz zameriava na svoje najpredávanejšie výrobky a zníženie nákladov.

Akcie spoločnosti Coca-Cola klesli k dnešnému dňu o 11%, čo je horšie index S&P 500, ktorý za rovnaké obdobie stúpol o 4%. Priamy predaj spoločnosti zákazníkom mal z pandémie úžitok, nedokázal však vyrovnať pokles predaja reštauráciám.

V snahe o väčšie zameranie Coca-Cola nedávno oznámila, že ukončí svoju značku kokosovej vody Zico, pretože tento nápoj nesplnil svoj prísľub kvôli silnej konkurencii a slabému rastu. Spoločnosť Coca-Cola zároveň uvažuje o vytiahnutí značiek ako Diet Coke, Feisty Cherry, Coke Life a regionálny Delaware Punch.

Spoločnosť vlastní globálne okolo 500 značiek a minulý mesiac uviedla, že sa snaží znížiť toto portfólio na polovicu v rámci reštrukturalizácie vyvolanej pandémiou koronavírusu.

Coca-Cola, ktorá má trhovú kapitalizáciu niečo cez 200 miliárd dolárov, vypláca ročnú dividendu vo výške 1,60 dolárov na akciu, čo predstavuje dividendový výnos 3,24%.

päťročný graf ExxonMobile, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil

Spoločnosť Exxon Mobil (XOM:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na druhom mieste v zozname, pretože ropný gigant má v budúcom štvrťroku vykázať ďalšiu stratu kvôli slabým cenám ropy.

Je zrejmé, že výsledkom spoločnosti Exxon pomôže oživenie cien ropy, čo však nestačí na to, aby sa zabránilo tretej po sebe nasledujúcej štvrťročnej strate, ktorá by bola prvýkrát za posledných 36 rokov. Spoločnosť odhadovala, že jej zisk na akciu by sa mohol pohybovať medzi zápornými 67 centami na akciu a kladnými 3 centmi na akciu. Analytici očakávali stratu jedného percenta na akciu.

Stratégia spoločnosti Exxon spočíva v zdvojnásobení ťažby ropy a zemného plynu v čase, keď ďalšie veľké ropné spoločnosti, ako sú BP (BP) a Royal Dutch Shell, smerujú k obnoviteľnej energii s cieľom znížiť emisie. Krok spoločnosti Exxon zlyhal, pretože investori sa vyhýbajú emitentom uhlíka a pandémia koronavírusu vyvinula tlak na akcie v krátkodobom horizonte.

Akcie v Exxone poklesli od začiatku roka o viac ako 50% a spoločnosť s trhovou kapitalizáciou vo výške 141 miliárd dolárov bola po 92 rokoch odstránená z indexu S&P 500. Spoločnosť Exxon stále vypláca dividendu vo výške 3,43 dolárov na akciu, čo predstavuje neuveriteľných 10%, čo je signálom, že investori sa domnievajú, že je to neudržateľné. Spoločnosť sa v súčasnosti pri vyplácaní akcionárov spolieha na dlh, a ak sa jej výkonnosť nezmení, dividendy sa s najväčšou pravdepodobnosťou znížia.

Záver

Coca-Cola sťahuje z trhu množstvo nápojov, pretože sa vzhľadom na klesajúci dopyt zameriava na svoje najvýnosnejšie kategórie zo svojho portfólia. Spoločnosť Exxon Mobil má zaznamenať ďalšiu štvrťročnú stratu, čo sa nestalo už viac ako tri desaťročia.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár