Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Technológie

Prvá časť

NextEra Energy, spoločnosť zaoberajúca sa obnoviteľnou energiou a vyplácajúca dividendy, sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste, pretože jej trhová kapitalizácia nedávno prekonala spoločnosť Exxon Mobil. Na druhom mieste v zozname je výrobca čipov Intel, ktorý opäť vydal negatívne správy o tržbách spoločnosti, čo vyvolalo pokles ceny akcií. 

NextEra Energy

Spoločnosť NextEra Energy (NEE:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname so 67%-ným nárastom sledovanosti. Spoločnosť NextEra získala ocenenie investorov v podobe násobku vysokých výnosov za vyváženú stratégiu, podľa ktorej naďalej vypláca dividendy aj pri vysokých investíciách do obnoviteľnej energie. 

NextEra vypláca ročnú dividendu vo výške 1,40 dolárov na akciu, čo vedie k ročnému výnosu okolo 1,9%. NextEra však tiež odmenila investorov silným rastom cien akcií. Medziročne akcie vzrástli o 24%, čím sa päťročné zisky zvýšili na 192%. 

päťročný graf NextEra Energy, zdroj: GOOGLE

Tento výkon viedol k zvýšeniu jej trhovej kapitalizácie na 147 miliárd dolárov a nedávno prekonala ropnú spoločnosť Exxon Mobil (XOM), ktorá za posledných päť rokov zaznamenala pokles trhového ocenenia o 60% na 143 miliárd dolárov. Rozdiel vo výkonnosti medzi týmito dvoma spoločnosťami ukazuje ako kontrastovali výsledky stratégií použitých týmito dvoma spoločnosťami.

Exxon sa do veľkej miery vyhla investovaniu do obnoviteľných zdrojov energie a zdvojnásobila svoju ropu, zatiaľ čo spoločnosť NextEra sa rozhodla investovať svoju voľnú hotovosť do obnoviteľných zdrojov. Napriek tomu, že investori držia stále veľkú časť svojich investícií v oblasti uhlia a zemného plynu, často našli útočisko v oblasti menej volatilnej obnoviteľnej energii, napriek tomu, že je kapitálovo náročná a menej výnosná. 

Ďalšou výzvou pre investíciu do spoločnosti NextEra je jej výnos, ktorý uspokojí investorov hľadajúcich dividendy. 

Intel 

Spoločnosť Intel (INTC:NASDAQ) sa tento týždeň umiestnila na druhom mieste v zozname so sledovanosťou 41%. Spoločnosť Intel bola v správach najmä z nesprávnych dôvodov. Mikročipový gigant nedávno oznámil ďalšie správy slabých výsledkov, pričom nedokázal poskytnúť konkrétny plán na odstránenie problémov s výrobným procesom novej generácie čipov, ktorý bol posunutý na rok 2022. 

Vedúci predstavitelia spoločnosti Intel uviedli, že zhruba o tri mesiace predstavia plán, ktorý bude obsahovať rozhodnutie o tom, či podnikne mimoriadny krok outsourcingu výroby 7 nm čipov, podobne ako ostatní výrobcovia čipov, vrátane konkurenčnej AMD. 

päťročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Príjmy spoločnosti Intel za tretí štvrťrok prekonali očakávania. Čistý príjem v treťom štvrťroku bol 4,3 miliardy dolárov, čiže 1,02 dolára na akciu. Upravený zisk, ktorý vylučuje vplyv akvizícií a ďalších faktorov, vyšiel na 1,11 dolárov na akciu (oproti prognózam 1,10 dolárov na akciu). Výnosy 18,3 miliárd dolárov klesli (z 19,2 miliárd dolárov pred rokom), ale stále boli nad prognózami analytikov – 18,22 miliárd dolárov. 

Tento rytmus nedokázal upokojiť investorov. Akcie spoločnosti Intel klesli za posledných 30 dní o 15% a prvýkrát klesli pod úroveň, ktorú dosiahli v marci počas širšieho výpredaja na trhu. Doteraz tento rok akcie spoločnosti Intel klesli o 25%, čo je slabší výkon ako iShares PHLX Semiconductor ETF (pokles 22%) a aj AMD, ktoré narástli o 62%. 

Spoločnosť Intel vypláca ročnú dividendu vo výške 1,32 dolárov na akciu, čo predstavuje dividendový výnos takmer 3%. Jej výplatný pomer sa pohybuje okolo 27%.

Záver 

Dlhodobé stávky NextEra na obnoviteľnú energiu sa vyplatili, pretože spoločnosť nedávno v trhovej kapitalizácii prekonala ropného giganta – Exxon Mobil. Spoločnosť Intel opäť sklamala investorov, pretože neprišla s konkrétnym plánom na vyriešenie problémov s výrobou svojho čipu budúcej generácie. 

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár