Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Spoločnosť Costco Wholesale získala prvé miesto v zozname sledovanosti, pretože spoločnosť zaznamenala silný predaj uprostred pandémie koronavírusu, ktorú podporil Black Friday a nadchádzajúce sviatky. Na druhom mieste v zozname je General Electric, padlý gigant amerického priemyslu, ktorý sa pripravuje na ďalšie zrušenie pracovných miest vo svojej leteckej divízii.

Costco (COST:NASDAQ)

Spoločnosť Costco Wholesale (COST) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname so zvýšením sledovanosti o 42%. To nie je prekvapujúce, pretože veľkoobchod nedávno ohlásil špeciálnu dividendu vďaka silným predajným a finančným výsledkom.

16. novembra spoločnosť Costco deklarovala špeciálnu dividendu vo výške 10 dolárov na akciu (spolu 4,4 miliárd dolárov) akcionárom, ktorí ju vlastnili k 2. decembru, splatná je 11. decembra. Spolčonsoť Costco, ktorá má 802 skladov v USA, Kanade a Veľkej Británii, okrem iných krajín uviedla, že si môže dovoliť vyplácať dividendy vďaka svojej silnej súvahe pri „zachovaní finančnej a prevádzkovej flexibility“. Je to naviac k pravidelnej dividende spoločnosti vo výške 2,75 dolárov, čo predstavuje výnos 0,71%.

päťročný graf Costco, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Costco v poslednej dobe zaznamenala prudký nárast predaja, keď pandémia koronavírusu zvýšila dopyt po potravinách a iných potrebách dennej potreby. Za mesiac október porovnateľný predaj stúpol o 14,4%, čím ľahko prekonal očakávania 10,5%. Tržby sa v USA zvýšili o 13,6% a v medzinárodnom meradle o 19%. Online predaj zároveň prudko vzrástol o neuveriteľných 91%, pretože zákazníci sa vyhli osobnej návšteve obchodov.

Akcie spoločnosti Costco tento rok narástli takmer o 35%, čím k 30. novembru prekonali Walmart (WMT) asi o päť percentuálnych bodov a S&P 500 o 22 percentuálnych bodov. Costco však zaostalo za konkurenčným Targetom (TGT) o deväť percentuálnych bodov.

General Electric (GE:NYSE)

General Electric (GE) je na druhom mieste v zozname, pretože sa zdá, že utrpenie spoločnosti ešte celkom neskončilo. Správy z médií naznačujú, že spoločnosť GE sa pripravuje na ďalšie kolo znižovania pracovných miest vo svojej leteckej divízii, aby sa vyrovnala s negatívnymi účinkami pandémie koronavírusu na celkový letecký priemysel.

Nádejou pre GE je, že zlepší svoju nákladovú štruktúru v divízii, ktorá do minulého roku zamestnávala okolo 52 000 ľudí a tiež pomôže spoločnosti zostať lepšie pripravenou, keď sa zlepšia podmienky na trhu. Začiatkom tohto roka spoločnosť GE oznámila zrušenie 13 000 pracovných miest v leteckej jednotke, čo predstavuje 25% jej zamestnancov.

päťročný graf General Electric, zdroj: GOOGLE

Letecká jednotka spoločnosti GE zaznamenala pokles výnosov za prvých deväť mesiacov roku 2020 o 32%. Bohužiaľ pre spoločnosť bola letecká doprava jediným svetlým bodom pred pandémiou. Jednotka finančných služieb a jej hlavná obchodná časť v oblasti energetiky dostali spoločnosť do ťažkej situácie, čo viedlo k zmene portfólia aktív.

Akcie spoločnosti GE klesli za rok okolo 5%. Spoločnosť znížila svoju ročnú dividendu na iba 0,04 dolárov na akciu, čo stále predstavuje výnos 0,4%.

Záver

Akcie spoločnosti Costco tento rok ťažili zo silného predaja, pretože pandémia koronavírusu zvýšila dopyt po potravinách a iných základných potrebách. Spoločnosť General Electric opäť ruší pracovné miesta vo svojej leteckej divízii, pretože sa snaží zmeniť pozíciu pre prípadné oživenie v tomto sektore.

Zdroj: dividend 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár