Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Telekomunikácie

Prvá časť

Telekomunikačná spoločnosť AT&T bola tento rok najpopulárnejšia, pretože zmenila svoju stratégiu a aj vedenie. Spoločnosť Apple bola na druhom mieste v zozname, pretože akcie spoločnosti viedli k ziskom v technologickom sektore, ktorý bol podporený pandémiou koronavírusu.

AT&T

Telekomunikačná spoločnosť AT&T (T:NYSE) je tento rok najobľúbenejšou akciou. Spoločnosť prešla masívnymi zmenami po tlaku aktivistického investora Elliott Management.

Dlhoročný generálny riaditeľ spoločnosti Randall Stephenson rezignoval na jar tohto roku. Na jeho miesto nastúpil John Stankey, ktorý predtým pôsobil ako prevádzkový riaditeľ. Stankey mal pokračovať v Stephensonovej stratégii vytvorenia modernej mediálnej a telekomunikačnej spoločnosti.

päťročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

V roku 2020 však bola spoločnosť AT&T prinútená zmierniť svoje ambície. Spoločnosť sa teraz snaží zvrátiť akvizíciu spoločnosti DirecTV z roku 2015 za 67 miliárd dolárov a divíziu ponúkla do predaj, aby znížila svoj dlh. Je pravdepodobné, že dostane niečo okolo15 miliárd dolárov, pretože poskytovateľ satelitných vysielacích služieb zaznamenal od jeho získania obrovský pokles počtu predplatiteľov.

Zároveň sa akvizícia spoločnosti Time Warner za 108 miliárd dolárov z roku 2018 nejaví veľmi inšpiratívna. Divízia WarnerMedia trpela pandémiou koronavírusu, zatiaľ čo jej sľubná streamovacia služba HBO Max zaostáva za konkurenciou ako Netflix (NFLX:NASDAQ) a Disney (DIS:NYSE).

V dôsledku svojej zadlženosti a nejasnej stratégie akcie AT&T trpeli. Tento rok akcie stratili 21%, čo zaostáva za zaostrenejšou konkurenciou ktorou je spoločnosť Verizon Communications (VZ:NYSE), ktorá za rovnaké obdobie stratila len 2,5%. Naopak, index S&P 500 tento rok získal 14%.

Apple

Apple (AAPL:NASDAQ) sa tento rok umiestnila na druhom mieste, pretože technologický gigant potešil investorov množstvom míľnikov. Najprv spoločnosť Apple prekročila ocenenie v hodnote 2 biliónov dolárov, zhruba rok potom, čo dosiahla ohromujúcu trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov. Akcie spoločnosti Apple sa tento rok zhodnotili približne na 74%, čím päťročný zisk narástol na takmer 360%. Apple je naďalej najcennejšou spoločnosťou na svete.

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Po druhé, Apple sa zapísala do histórie, keď upustila od dlhoročného partnerstva s Intel (INTC:NASDAQ) pre dodávky svojich čipov v prospech interného modelu založeného na technológii Arm, návrhára čipov vo vlastníctve Softbank Group a v súčasnosti v procese získava Nvidia (NVDA:NASDAQ), rýchlorastúcu konkurenciu spoločnosti Intel.

Po tretie, v tomto roku spoločnosť Apple predstavila úplne nové vlajkové telefóny – iPhone 12 a iPhone 12 Pro – ktoré sa môžu pochváliť 5G, piatym generačným technologickým štandardom, ktorý sľubuje extrémne vysoké rýchlosti. Nové uvedenie na trh zvýšilo predaj spoločnosti napriek pandémii koronavírusu, ktorá spôsobila zmätok v globálnych ekonomikách.

Technologický sektor bol tento rok jedným z mála sektorov, ktoré ťažili z pandémie, pričom spoločnosti ako Apple, Amazon (AMZN:NASDAQ) a Zoom Communications (ZM:NASDAQ) profitovali z ekonomiky “zostaň doma”.

Záver

Spoločnosť AT&T tento rok prešla zmenami vo vedení, pretože spoločnosť sa vzdala svojho sna stať sa integrovanou mediálnou a zábavnou spoločnosťou. Apple sa stala spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou vo výške 2 biliónov dolárov iba rok potom, čo prekročila historickú hranicu 1 bilión dolárov.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár