Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Reality Ropa

Druhá časť

Realitná spoločnosť Realty Income utrpela po kríze COVID-19 spolu s mnohými ďalšími realitnými spoločnosťami v kancelárskom a maloobchodnom sektore. Posledné miesto obsadil ropný gigant Exxon Mobil, pretože nedokázal prispôsobiť svoju stratégiu ďalej od ropy a teraz čelí tlaku aktivistického investora.

Realty Income

Realty Income (O:NYSE) bola treťou najsledovanejšou v tomto roku. Spoločnosť Realty Income, ktorá investuje do komerčných nehnuteľností v USA a Veľkej Británii, začala rok s veľmi dobrými správami, keď sa začiatkom februára pripojila k dividendovým aristokratom S&P 500, pretože spoločnosť zvýšila svoju dividendu 93 po sebe nasledujúcich štvrťrokov. O niekoľko mesiacov neskôr, keď pandémia koronavírusu spôsobila zmätok v globálnej ekonomike, Realty Income využila úverový limit na zvýšenie likvidity a odvolala sa od svojich pokynov.

päťročný graf Realty Income, zdroj: GOOGLE

Väčšina realitného sektora bola v dosť zlom stave, zvlášť zasiahnutý bol sektor pohostinstiev a kancelárií. Realty Income tiež utrpela, ale úder bol menej tvrdý, pretože väčšina jej nájomcov sú maloobchodníci ako Dollar General (DG:NYSE), Walgreens (WBA:NASDAQ) a Sainsbury’s. Za mesiace apríl a máj spoločnosť zinkasovala 84% zmluvného nájomného, ​​respektíve 82%, pričom percentuálny podiel sa zlepšil na 91% v júli a 93,6% v novembri. Podiely na výnosoch z nehnuteľností zostávajú v tomto roku nižšie – okolo 11%. Výnosy z dividend spoločnosti Realty Income sú viac ako 4,5%.

Exxon Mobil

Exxon Mobil (XOM:NYSE) má posledné miesto, pretože je ťažké si predstaviť horší rok pre ropné spoločnosti (a všeobecne pre fosílne palivá) ako bol tento.

Pandémia koronavírusu zasiahla ceny ropy na jar tohto roku, čo viedlo spoločnosť Exxon k zaznamenaniu svojej prvej straty za posledných 30 rokov, keď uverejňovala hodnotu niektorých produktov. V auguste dostala Exxon ďalšiu ranu, keď bola vylúčená z prestížneho Dow Jones Industrial Average.

päťročný graf Exxon Mobile, zdroj: GOOGLE

Rok sa končí zle, pretože kedysi nedotknuteľný ropný gigant teraz čelí tlaku nového aktivistického investora Engine No 1, aby zmenil predstavenstvo a zmenil svoju stratégiu smerom preč od veľkých investícií do ropy.

Ak sa ceny ropy obnovia, budúci rok by mohol byť pre Exxon milosrdnejší, ale z dlhodobého hľadiska by spoločnosť pravdepodobne musela prehodnotiť svoju stratégiu.

Záver

Realty Income trpela pandémiou, ale jej dividendový výnos zostáva silný a udržateľný. Spoločnosť Exxon zažila jeden z najhorších rokov v histórii a teraz čelí tlaku aktivistickému investorovi.

Zdroj: dividend.com 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár