Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Zdravotníctvo

Druhá časť

EPD Enterprise, energetická spoločnosť, ktorá je na treťom mieste v zozname, by mohla byť jednou z najlepších dividendových tipov v tomto roku. Poslednou v zozname sledovanosti je spoločnosť, výrobca liekov AbbVie, ktorá čelí výzve pre svoj kľúčový liek Humira, pretože ďalší konkurenti sa pripojili k tomuto vysoko lukratívnemu trhu kde doteraz dominovala Humira.

EPD Enterprise

Energetická spoločnosť Enterprise Products Partners (EPD:NYSE) je na treťom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 23%. Prevádzkovatelia ropovodov ako Enterprise Products tento rok do veľkej miery utrpeli, pretože ceny ropy a zemného plynu prudko poklesli. Výnosy Enterprise Products klesli v roku 2020 každý štvrťrok, pričom najväčší pokles (o 30%) nastal v júnovom štvrťroku.

päťročný graf Enterprise Products Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Products má dividendový výnos viac ako 9%. Aj keď to zvyčajne naznačuje, že spoločnosť bude nútená znížiť dividendu, Enterprise Products sa javí byť v dobrom stave. Spoločnosť generuje svoje zisky z poplatkov, ktoré účtuje za ropu a plyn, ktorý preteká jej potrubím, a v dôsledku toho je menej vystavená fluktuáciám trhu s podkladovými produktmi. Distribučné pokrytie bolo skutočne silné 1,6-krát, čo sa v midstreame považuje za veľmi zdravé.

AbbVie

Farmaceutický gigant AbbVie (ABBV:NYSE) je štvrtý v zozname so skokom v sledovanosti o 18%. Spoločnosť AbbVie zvýšila v októbri dividendu o 10,2% na anualizovaných 5,20 dolárov. Dividenda spoločnosti teraz predstavuje takmer 5%.

Aj keď spoločnosť AbbVie zvýšila svoju dividendu za posledných 49 rokov, v súčasnosti čelí otázkam investorov, pokiaľ ide o jej schopnosť prekonať súčasný faktor – rastúcu konkurenciu k jej lieku Humira, od ktorej sa očakáva, že prinesie takmer polovicu z predaja spoločnosti (45,6 miliárd dolárov) v roku 2020. Pretože však exkluzivita lieku – ktorý lieči choroby od artritídy až po Crohnovu chorobu – o niekoľko rokov končí, očakáva sa, že príchod biologicky podobných liekov na trh ovplyvní predaj a ziskovosť.

päťročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

V polovici decembra sa vedenie pokúsilo upokojiť obavy investorov s argumentom, že predaj dvoch nových liekov s názvom Skyrizi a Rinvoq viac ako vyváži očakávaný pokles predaja Humiry. Akcie spoločnosti AbbVie sa v roku 2020 zhodnotili o takmer 20%, čím prekonali S&P Pharmaceuticals o zhruba päť percentuálnych bodov.

Záver

EPD Enterprise má veľmi vysokú dividendu a aj silné postavenie. AbbVie opäť zvýšila svoju dividendu, aj keď spoločnosť čelí bezprostredným obchodným výzvam.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár