Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Ropa Technológie

Prvá časť

Energetická spoločnosť Antero Midstream je tento týždeň na druhom mieste na zozname. Akcie, ktoré sú tento týždeň najviac trendy (a teda sú na popredných miestach) však naďalej zostávajú nízko výnosové a rýchlo rastúce, konkrétne Taiwan Semiconductor – prvé miesto na našom zozname.

Taiwan Semiconductor

Spoločnosť Taiwan Semiconductor (TSM:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname so zvýšením sledovanosti o 43%. Taiwan Semiconductor, popredný výrobca čipov založený na dizajnoch spoločností ako Advanced Micro Devices (AMD)Nvidia (NVDA), ťažil z viacročného rozmachu polovodičov. Jej akcie len za posledných 12 mesiacov vzrástli o viac ako 80%, čím sa päťročná rally zvýšila na 338%.

päťročný graf Taiwan Semiconductor, zdroj: GOOGLE

Dopyt po výpočtovej technike sa v posledných rokoch zvyšuje, keď sa doň dostane rastúci počet priemyselných odvetví – vrátane automobilov, cloudových úložísk a mobilných telefónov. Okrem toho, ďalšiu podporu priniesol pokračujúci boj spoločnosti Intel (INTC), poprednej spoločnosti v oblasti integrovaných polovodičov, ktorá má problémy s výrobným procesom čipov najnovšej generácie.

Zdá sa, že spoločnosť Intel v súčasnosti očividne uvažuje o tom, že výrobu čipov svojej najnovšej generácie zadá spoločnosti Taiwan Semiconductor, ktorá by mala spoločnosti poskytnúť ďalší impulz.

Spoločnosť Taiwan Semiconductor len nedávno vykázala súbor silných výsledkov za tri mesiace končiace sa decembrom, pričom zisky vzrástli o 23% na 5,1 miliárd dolárov v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom. Spoločnosť uviedla, že očakáva ďalšie zlepšovanie výsledkov v nasledujúcich štvrťrokoch.

Výnos dividendy spoločnosti Taiwan Semiconductor je miernych 1,4%, pričom spoločnosť vypláca akcionárom zhruba 45% jej výnosov.

Antero Midstream Partners

Spoločnosť Antero Midstream Partners (AM:NYSE) sa umiestnila na druhom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 34%. Antero je z hľadiska tohtotýždňových trendov zďaleka najvýnosnejšou spoločnosťou a vracia ohromných 14,4%. Spoločnosť Antero sa podieľa na dodávke ropy od svojej bývalej materskej spoločnosti Antero Resources z bridlicových oblastí Marcellus a Uttica.

päťročný graf Antero Midstream Partners, zdroj: GOOGLE

Rovnako ako väčšina bridlicových spoločností, aj akcie spoločnosti Antero v posledných rokoch prudko poklesli, pretože ceny ropy boli mimoriadne nízke. Akcie spoločnosti Antero klesli o 76% zo svojho maxima začiatkom roka 2017. Spoločnosť však vzhľadom na svoju relatívne nízku páku, znižovanie kapitálových výdavkov a zlepšovanie návratnosti investovaného kapitálu nečelí existenčným hrozbám.

Z marcového minima akcie skutočne narástli o 241%. Akcie spoločnosti Antero budú pravdepodobne naďalej volatilné, ale môžu priniesť pekný výnos pre tých, ktorí sú ochotní podstúpiť riziko, najmä ak sa ceny ropy zotavia alebo aspoň stabilizujú.

Záver 

Spoločnosť Taiwan Semiconductor má za sebou niekoľko silných rokov, keď prešla rozmachom polovodičov. Napriek vysokej dividende sa zdá, že Antero Midstream je v dobrej kondícii.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár