Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Britské akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Prvá časť

GlaxoSmithKline sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname, pretože farmaceutický gigant zameraný na vakcíny má zlý rok a môže byť nútený znížiť svoju dividendu. Na druhom mieste v zozname je potravinový a nápojový gigant Pepsico, ktorý nedávno zvýšil dividendu vďaka silnému rastu výnosov.

Dividendový výnos: 7,76%

päťročný graf GlaxoSmithKline, zdroj: GOOGLE

GlaxoSmithKline

Britský farmaceutický gigant GlaxoSmithKline (GSK:NYSE) si tento týždeň zaistil prvé miesto v zozname so zvýšením sledovanosti o 45%.

GlaxoSmithKline zažila dosť slabý rok, pokiaľ ide o rast výnosov, pretože kľúčová vakcína spoločnosti Shingrix zaznamenala nižší objem predaja, pretože pacienti a lekári uprednostňovali COVID-19. Aj keď sa GlaxoSmithKline zameriava na vakcíny a antibiotiká, spoločnosti sa nepodarilo vyvinúť samotný liek na COVID-19 a využiť obrovský globálny dopyt. Spolupráca s francúzskou spoločnosťou Sanofi zatiaľ nepriniesla výsledky a spoločnosť teraz očakáva, že vakcína bude pripravená do konca roka, v porovnaní s predpokladom v polovici roka 2021.

GlaxoSmithKline tiež zverejnila správu o príjmoch, ktoré boli sklamaním a výhľad pre rok 2021. Spoločnosť očakáva pokles ziskov medzi strednými a vysokými jednocifernými hodnotami, čo vyvolá vlnu zníženia ratingu analytikov a obavy, že dividenda môže byť ohrozená.

GlaxoSmithKline vypláca dopredu anualizovanú dividendu vo výške 2,51 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos nad 7%. S výplatným pomerom takmer 90%, hrozí spoločnosti riziko zníženia dividendy, ak dôjde k výraznému poklesu výnosov.

Akcie v GlaxoSmithKline klesli od začiatku roka o takmer 8% a za posledných 12 mesiacov o 23%. 

Dividendový výnos: 3,08%

päťročný graf Pepsico, zdroj: GOOGLE

Pepsico

Spoločnosť Pepsico (PEP:NASDAQ) obsadila tento týždeň druhé miesto s pokrokom v sledovanosti 36%. Spoločnosť s občerstvením a nápojmi opäť zvýšila svoju dividendu, pretože za štvrtý štvrťrok a za celý rok vykázala veľmi silné výsledky.

Pepsico uviedla, že od júna 2021 bude platiť 4,30 dolárov za akciu, čo je nárast z 4,09 dolárov za akciu. Toto je 49-te po sebe nasledujúce zvýšenie ročnej dividendy. Vo štvrtom štvrťroku vzrástli výnosy spoločnosti Pepsico o 8,8%, zatiaľ čo organické výnosy vzrástli o 5,7%. Za celý rok 2020 organické príjmy vzrástli o 4,3%. Prevádzkové výsledky boli do veľkej miery ovplyvnené silným predajom nápojov a odolnosťou v kategórii občerstvenia.

Na rok 2021 spoločnosť predpovedá stredne-ciferný nárast organických výnosov a vysoký jednociferný nárast zisku na akciu. Očakáva tiež návratnosť až 5,9 miliárd dolárov akcionárom prostredníctvom dividend a spätného odkúpenia akcií.

Akcie spoločnosti Pepsico zostávajú za posledných 12 mesiacov pod 7%. 

Záver 

GlaxoSmithKline čelí riziku zníženia dividendy, pretože sa očakáva pokles zisku na akciu v roku 2021. Spoločnosť PepsiCo vykázala solídne výsledky za posledný štvrťrok a rok a v dôsledku toho zvýšila svoju dividendu.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár