Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Technológie

Energetická spoločnosť Exxon Mobil má tento týždeň prvé miestov zozname sledovansoti, pretože spoločnosť čelí nahnevaným akcionárom v súvislosti so stratégiou zdvojnásobenia objemu ropy. Na druhom mieste v zozname je Taiwan Semiconductor, ktorý – spolu s celým polovodičovým priemyslom – profituje z nedostatku čipov.

Dividendový výnos: 6,16%

päťročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil

Spoločnosť Exxon Mobil (XOM:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 13%. Ropný gigant bol v poslednej dobe na titulkách správ kvôli stratégii zdvojnásobenia ťažby ropy v čase, keď sa kolegovia pohybujú smerom k čistejším alternatívam, aby boli odmenení vyššími násobkami akcií.

Spoločnosť Exxon sa dostala pod paľbu mnohých akcionárov. Nedávno založený hedžový fond aktivistov ESG Engine No.1 nominoval kandidátov do predstavenstva a presadzoval prepracovanú stratégiu zameranú na znižovanie emisií uhlíka a zverejňovanie vyšších emisií. Pod tlakom Exxon rýchlo prizval dvoch nových členov do rady, vrátane Jeffrey Ubbena, zakladateľa Inclusive Capital Partners, ktorý sa snaží získať 8 miliárd dolárov na investičnú stratégiu ESG.

Krok spoločnosti Exxon však nedokázal upokojiť Engine No. 1a ropný gigant bude pravdepodobne čeliť zúčtovaniu na nasledujúcom výročnom stretnutí.

Akcie Exxonu od začiatku roka vzrástli o 45%, čo spoločnosti prinieslo trhovú kapitalizáciu 255 miliárd dolárov. Silný výkon bol čiastočne spôsobený aktivistickou kampaňou, záväzkom spoločnosti, že bude riešiť svoju stratégiu, a výrazným oživením ceny ropy. Konkurenti Chevron (CVX), BP (BP) a Royal Dutch Shell (RDS-B) zaznamenali v rovnakom období zisky medzi 21% a 30%. Spoločnosť Exxon však za posledných päť rokov stále nedosahovala výkonnosť všetkých týchto troch kolegov.

Spoločnosť Exxon vypláca ročnú dividendu vo výške 3,48 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos 6,1%.

Dividendový výnos: 1,56%

päťročný graf Taiwan Semiconductor, zdroj: GOOGLE

Taiwan Semiconductor

Taiwan Semiconductor (TSM:NYSE) je mierne za Exxon Mobil s 12%-ným nárastom sledovanosti.

Akcie spoločnosti Taiwan Semiconductor za posledný rok na trhu vzrástli o viac ako 165%, pretože dopyt po výrobe čipov prudko vzrástol. V skutočnosti sa zdá, že americká ekonomika čelí nedostatku čipov vzhľadom na rýchlo rastúci dopyt po mnohých aplikáciách vrátane cloudu a umelej inteligencie. Príjmy vzrástli v roku 2020 o 25% napriek pandémii koronavírusu, zatiaľ čo čistý príjem prudko vzrástol o 50% na 18,3 miliárd dolárov.

V dôsledku dopytu a dobrých výsledkov sa spoločnosť Taiwan Semiconductor ponáhľala vybudovať ďalšie továrne. Spoločnosť v roku 2021 vyčlenila 25 až 28 miliárd dolárov na vybudovanie ďalších tovární, ktoré vyrábajú pokročilé čipy, čo je rekordná suma.

Napriek obrovským kapitálovým výdavkom platí Taiwan slušnú dividendu vo výške 1,79 dolárov na akciu, čo vedie k 1,5%-nému výnosu. Výplatný pomer spoločnosti Taiwan Semiconductor predstavuje zhruba 45%.

Záver 

Spoločnosť Exxon Mobil čelí tlaku svojich vlastných akcionárov, aby svoju stratégiu presunula od fosílnych palív k energii z obnoviteľných zdrojov, pretože akcie nedosahujú dostatočné výsledky. Taiwan Semiconductor sa teší rekordnému dopytu po svojich čipoch a nasadzuje rekordné množstvo kapitálu na budovanie novej kapacity.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár