Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Zdravotníctvo

IBM, legendárna počítačová spoločnosť, ktorá sa v poslednej dobe presunula do cloudu, je tretia v sledovanosti. Zoznam uzatvára spoločnosť Merck, ktorá v súčasnosti vyvíja liečbu proti COVID-19 po tom, čo predchádzajúce dve vakcíny nepriniesli pozitívne výsledky.

Dividendový výnos: 5,06%

päťročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

IBM

Technologický „juggernaut“ IBM (IBM:NYSE) zdieľa druhé miesto s Taiwan Semiconductor, keď zaznamenal nárast sledovanosti o 12%.

Spoločnosť IBM, technologický gigant, ktorý prechádza z hardvéru na cloudový obchodný model, bola jedným z mála mien, ktoré z ťaženia na trhu technologických mien a predovšetkým cloudových akcií neprofitovalo. Akcie v IBM vzrástli za posledných 12 mesiacov iba o 20%, zatiaľ čo technologicky náročný Nasdaq Composite vzrástol o 84%.

Výnosy spoločnosti IBM poklesli v roku 2020 o 4,6%, zatiaľ čo čistý príjem klesol o 40% na 6 miliárd dolárov. Podobný scenár sa stal aj v roku 2019. Za posledných päť rokov zaznamenala spoločnosť IBM rast výnosov iba raz, v roku 2018 o skromných 0,6%. Cloudové výnosy spoločnosti IBM z jej divízie Red Hat rastú vysokým tempom, nepodarilo sa im však vyrovnať poklesy výnosov z jej staršieho hardvérového podnikania. Dôsledkom toho je dôvera investorov veľmi nízka, pričom obchodovanie s akciami sa uskutočnilo pri pomere cena / zisk 20.

Výkonnosť akcií spoločnosti IBM mala za následok vysoký dividendový výnos. IBM vypláca ročnú dividendu vo výške 6,5 dolárov na akciu a teda výnos je 5,1%.

Dividendový výnos: 3,35%

päťročný graf Merck, zdroj: GOOGLE

Merck

Farmaceutický gigant Merck (MRK:NYSE) uzatvára zoznam s nárastom sledovanosti o 3%.

Spoločnosť Merck podniká jeden z posledných pokusov o úžitok z pandémie koronavírusu liekom, o ktorom dúfa, že bude liečiť COVID-19, chorobu vyvolanú koronavírusom. V štúdii fázy II ukázal liek Merck molnupiravir rýchle zníženie vírusu u pacientov infikovaných koronavírusom.

Ak bude liek schválený, môže to pre spoločnosť znamenať prínos, a to aj napriek použitiu iných spôsobov liečby od spoločností Gilead (GILD), Eli Lilly (LLY) a Regeneron.

Začiatkom tohto roka spoločnosť Merck ukončila vývoj vakcíny COVID-19 po tom, čo prvé pokusy nevykázali sľubné výsledky. V dôsledku tohto neúspechu pri využívaní pandémie akcie spoločnosti Merck nedosahovali porovnateľné výsledky. Akcie spoločnosti Merck vzrástli za posledných 12 mesiacov o 3%, zatiaľ čo SPDR S&P Pharmaceuticals ETF vzrástol o 58%.

Spoločnosť Merck vypláca ročnú dividendu vo výške 2,60 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos 3,4%. Spoločnosť vypláca viac ako 40% zo svojich zárobkov.

Záver

Spoločnosť IBM zaznamenala pokles výnosov, pretože vysoký rast divízie cloud nedokázal vyrovnať pokles výnosov v divízii hardvéru. Nakoniec spoločnosť Merck vsádza na profit z liečby COVID-19.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár