Najnovšie trendy 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Zoznam uzatvárajú veľké ropné a plynárenské spoločnosti BP a Chevron, ktoré nedávno vykázali silné zisky po množstve strát.

Dividendový výnos: 4,7%

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP

Britský ropný gigant BP (BP:NYSE) sa tento týždeň umiestnil na treťom mieste v zozname s predstihom v sledovanosti vo výške16%. Spoločnosť BP sa dostala na prvé stránky novín, keď ropný gigant prešiel na zisk v prvom štvrťroku 2021. Za tri mesiace končiace sa 31. marca spoločnosť vykázala zisk 2,6 miliardy dolárov, oproti 791 miliónom dolárov v rovnakom období minulého roka a prekonala očakávania vo výške 1,6 miliárd dolárov.

Investori pozorne sledovali výsledky, pretože existuje veľký pesimizmus, pokiaľ ide o cieľ spoločnosti, ktorým je výnosný prechod z fosílnych palív na obnoviteľnú energiu. Investori sa čiastočne obávali vysokej úrovne dlhu spoločnosti a toho, či bude schopná tento prechod financovať.

Spoločnosť BP urobila prvý krok k potlačeniu obáv investorov. Okrem vysokých ziskov uviedla, že čistý dlh poklesol o 5,6 miliárd dolárov na 33,3 miliárd dolárov. Pokles nastal aj napriek tomu, že spoločnosť za posledný rok investovala do obnoviteľnej energie množstvo investícií.

Spoločnosť BP vypláca dividendu vo výške 1,26 dolárov na akciu, čo predstavuje výnos takmer 4,7%. Jej forwardový pomer výplaty je okolo 50%.

Dividendový výnos: 4,90%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron

Chevron (CVX:NYSE), ďalší ropný gigant, je na poslednom mieste v zozname s predstihom v sledovanosti 8%.

Rovnako ako BP, aj výsledky spoločnosti Chevron ťažili z oživenia cien ropy a spoločnosť zaznamenala dobré výsledky za prvý štvrťrok. Tržby vo výške 32 miliárd dolárov boli nižšie, ako sa predpokladalo, ale zasiahlo ich jednorazové zatvorenie niektorých rafinérií vo februári kvôli zimnej búrke Uri. Čistý príjem medziročne poklesol o 62% na 1,4 miliardy dolárov.

Chevron sa zameriava na efektívnosť a ziskovosť na úkor rastu uzatváraním menej efektívnych vrtov, čo nasledovalo mnoho ropných a plynárenských spoločností.

Spoločnosť zvýšila svoju dividendu o 4% na anualizovanú hodnotu 5,36 dolárov na akciu. To predstavuje výnos 4,9%. Chevron zvyšuje svoju dividendu už 34 po sebe nasledujúcich rokov.

Brutálny rok 2020 prinútil mnoho ropných spoločností k zníženiu dividend, nie však Chevron. Spoločnosť v minulom roku zvýšila svoju dividendu o 8%.

Záver

Spoločnosti BP a Chevron po ťažkom roku 2020 prešli na zisk v prvom štvrťroku roku 2021.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár