Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Financie Priemysel Technológie

Prvá časť

Taiwan Semiconductor je na prvom mieste v sledovanosti, keď že výrobca čipov sa snaží prekonať rastúci dopyt po čipoch. Bank of America, ktorá sa pred dvoma týždňami umiestnila na prvom mieste vďaka zvýšeniu dividendy, je tentoraz druhá.

Dividendový výnos: 1,57%

päťročný graf Taiwan Semiconductor, zdroj: GOOGLE

Taiwan Semiconductor

Spoločnosť Taiwan Semiconductor (TSM:NYSE) sa tento týždeň umiestnila na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 42%. Taiwanská spoločnosť, ktorá vyrába viac ako polovicu svetových čipov, čelí vysokému dopytu po svojich službách v dôsledku globálneho nedostatku čipov podporovaného rastúcim dopytom výrobcov automobilov.

Taiwan Semiconductor zároveň čelí hrozbe zo strany vlád ako USA, Čína a Európa, ktoré nie sú so situáciou spokojné. V USA schválili návrh zákona vo výške 54 miliárd dolárov na zvýšenie výroby čipov doma, Európska únia si stanovila cieľ zvýšiť domácu výrobu čipov na 20% svetového dopytu, zatiaľ čo Čína sa uberá podobným smerom. Americký ikonický výrobca integrovaných čipov Intel (INTC) medzitým získal spoločnosť GlobalFoundries za 30 miliárd dolárov jasnou snahou o zvýšenie vlastnej výroby, pretože dopyt stúpa.

Tento vývoj viedol k tomu, že zakladateľ spoločnosti Morris Chang varoval, že veľké investície do výroby čipov by mohli zanechať krajiny na tom horšie, končiac množstvom vynaložených peňazí a stratených rokov vo vývoji technológií. Chang súhlasil, že vlády by mali mať domáce dodávateľské reťazce pre národnú bezpečnosť, uviedol však tiež, že na uspokojenie komerčného dopytu je potrebné trhové riešenie.

Taiwan Semiconductor v súčasnosti vypláca ročnú dividendu vo výške 1,57%.

Dividendový výnos: 1,90%

päťročný graf Bank of America, zdroj: GOOGLE

Bank of America

Bank of America (BAC:NYSE) je tentoraz na druhom mieste v zozname a jej sledovanosť sa za posledné dva týždne zvýšila o 18%. Banka zaznamenala trend počas oboch týždňov, keď zvýšila svoju dividendu o 17% na ročnú hodnotu 0,84 dolárov na akciu. Tento krok nastal po úspešnom absolvovaní záťažového testu vykonaného Federálnym rezervným systémom.

Bank of America tento týždeň oznámila malú stratu ziskov. Banka zaznamenala príjmy vo výške 21,6 miliárd dolárov, čo je menej ako očakávali analytici (21,8 miliárd dolárov) a o 4% menej v porovnaní s minulým rokom. Spoločnosť “obhajovala” výsledky z nižších úrokových sadzieb a slabších výnosov z obchodovania. Upravený zisk na akciu vyšiel na 0,80 dolárov, čo je tri centy nad očakávaním analytikov.

Výnos Bank of America v súčasnosti dosahuje približne 2%. Banka bola jednou z najvýkonnejších spoločností medzi svojimi rovesníkmi.

Záver

Taiwan Semiconductor čelí vysokému dopytu po svojich produktoch a výzvam najsilnejších vlád sveta, ktoré chcú zvýšiť domácu výrobu čipov. Bank of America spôsobila mierne sklamanie zverejnením ziskov, aj keď spoločnosť zostáva jednou z najlepších v odvetví finančných služieb.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár