Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Britské akcie Dividendy Priemysel Ropa Základné materiály

Globálna ťažobná spoločnosť Rio Tinto bola na prvom mieste v sledovanosti, pretože spoločnosť oznámila veľkú dividendu. Britský ropný gigant BP oznámil silné zisky v dôsledku oživenia cien ropy.

Dividendový výnos: 9,45%

päťročný graf Rio Tinto, zdroj: GOOGLE

Rio Tinto

Spoločnosť Rio Tinto (RIO:NYSE) sa umiestnila na prvom mieste v zozname s pôsobivým nárastom sledovanosti o 103%. Popularita mala dobrý dôvod. Rio Tinto vykázalo počas prvých šiestich mesiacov roka dobré výsledky, pričom zisky pred zdanením narástli o 240% na 18 miliárd dolárov. Tržby dosiahli 33 miliárd dolárov.

V dôsledku silných výsledkov spoločnosť uviedla, že vyplatí akcionárom 9,1 miliardy dolárov, čo je najväčšia výplata dividend v histórii spoločnosti. Rastúce ceny železnej rudy a neuspokojiteľný dopyt z Číny posilnili pokladnice Rio Tinto.

Akcie Rio Tinto sa za posledných 12 mesiacov zvýšili o 17%, čo dáva spoločnosti trhovú kapitalizáciu vo výške 174 miliárd dolárov.

Silný peňažný tok však pravdepodobne nevydrží, pretože ceny železnej rudy už klesli z veľmi vysokých úrovní. Rio Tinto zároveň čelí pretrvávajúcim prevádzkovým problémom. Produkcia železnej rudy v austrálskej bani Pilbara v prvom polroku klesla o 5% na 152 miliónov ton v dôsledku zlého počasia a nedostatku pracovnej sily. V Mongolsku sa spoločnosť v dôsledku sporu s vládou krajiny potýka s rozvojom medenej bane v Oyu Tolgoi.

Dividendový výnos: 5,20%

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP

British Petroleum (BP:LON) je za posledných štrnásť dní na druhom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 60%. Spoločnosť BP zaznamenala aj v druhom štvrťroku dobré výsledky, pričom jej čistý zisk 2,8 miliardy dolárov prekonal očakávania analytikov (odhadovali niečo nad 2 miliardami dolárov). Za rovnaké obdobie minulého roka vykázal BP stratu 6,7 miliardy dolárov.

Spoločnosť BP zvýšila svoju dividendu z 5,25 centov na akciu na 5,46 centov, pričom sa zaviazala, že v treťom štvrťroku odkúpi akcie vo výške 1,4 miliardy dolárov. Spoločnosť uviedla, že očakáva zvýšenie dividendy o 4% ročne do roku 2025 a spätný odkup vo výške 1 miliardy dolárov ročne, ak sa priemerné ceny ropy budú pohybovať okolo úrovne 60 dolárov za barel.

Akcie v BP sa za posledných 12 mesiacov zvýšili takmer o 9%. Spoločnosť vypláca ročnú dividendu vo výške 1,31 dolárov na akciu, čo znamená výnos 5,1%. Spoločnosť BP vypláca 40% svojich ziskov akcionárom prostredníctvom dividend.

Záver

Rio Tinto vyhlásilo veľkú dividendu na základe silných výsledkov, aj napriek tomu, že spoločnosť narazila na problémy s niektorými rozvojovými projektmi. Spoločnosť BP vykázala dobré výsledky v dôsledku vysokých cien ropy a spoločnosť očakáva každoročné zvýšenie dividend a odkúpenie akcií.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár