Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Priemysel Ropa

Americké trhy zaznamenali v pondelok najhorší deň od finančnej krízy v roku 2008 po dvojitom šoku spočívajúcom v poklese cien ropy a epidémii koronavírusu. Odvetvia, ktoré najviac utrpeli sú producenti ropy, letecké spoločnosti a cestovný ruch. Prekvapivo však tento týždeň poskočili. Exxon Mobil bol zasiahnutý cenami klesajúcej ropy, a zatiaľ čo JP Morgan Chase zoznam uzatvára.

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Exxon Mobil obsadila tretie miesto v zozname so zvýšením sledovanosti o 38%, pretože akcie spoločnosti utrpeli odpredaj v dôsledku jedného z najhorších jednodňových poklesov cien ropy. OPEC, ktorý vedie Saudská Arábia s Ruskom nedosiahli dohodu o znížení dodávok ropy, čo od roku 2016 udržiava stabilné ceny ropy. Výsledkom je, že ropa klesla až o 30% a teraz sa obchoduje za 34 dolárov za barel v danej oblasti.

päťročný graf ExxonMobile, zdroj: GOOGLE

Saudská Arábia začala úplnú cenovú vojnu s Ruskom v čase, keď je dopyt po čiernej komodite už v dôsledku epidémie koronavírusu slabý. Predpokladá sa, že Saudská Arábia chce dohodu, ale Rusko tvrdilo, že stabilné ceny ropy v posledných rokoch účinne dotovali amerických producentov bridlicovej ropy.

Akcie sú v súčasnosti nižšie ako 10%, aj keď sa očakáva, že v najbližších dňoch bude volatilita vysoká. Spoločnosť Exxon začiatkom marca uviedla, že zníži výrobu v Permskej kotline kvôli slabému dopytu a nízkym cenám.

JPMorgan Chase (JPM:NYSE)

JPMorgan Chase je na poslednom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 34%. Akcie JPMorgan v pondelok, najhorší deň od marca 2009 – vrcholu finančnej krízy, stratili 14%, pretože investori zvažujú možnosť recesie.

päťročný graf JPMorgan Chase, zdroj: GOOGLE

Bankám sa zvyčajne darí v prostrediach s vysokými úrokovými mierami, ale Federálny rezervný systém USA nedávno znížil sadzby o nečakaných 50 bázických bodov. Viac menového uvoľnenia je možné vtedy, ak účinky nízkych cien ropy a klesajúci dopyt v dôsledku koronavírusovej infekcie vedú k nízkej inflácii. To by vyvolalo ďalší tlak na bankové akcie, keďže sa očakáva, že zisky sa znížia, pretože sa rozšíri rozpätie v spotrebiteľských úveroch.

Klesajúce ceny ropy pravdepodobne nebudú mať veľký vplyv na súvahy bánk, pretože mnohé z nich nie sú vystavené veľkým úverom v tomto sektore.

JPMorgan má dividendový výnos 3,8% a pomer výplaty je 33%.

Záver

Americké letecké spoločnosti stiahli svoje finančné predpovede, pretože kvôli klesajúcemu dopytu znížili počet letov do mnohých domácich a medzinárodných destinácií. Royal Caribbean Cruises utrpela v dôsledku slabého očakávaného dopytu po dlhšiu dobu, ktorý vyplýva z epidémie koronavírusu. Ropný gigant Exxon Mobil bol zasiahnutý kolapsom cien ropy, zatiaľ čo akcie JPMorgan Chase zaznamenali najhorší pokles od finančnej krízy v roku 2009.

Zdroj: dividend.com

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár