Najnovšie trendy

Akcie Americké akcie Dividendy Reality Technológie

Prvá časť

Za posledné dva týždne sa investori väčšinou zaujímali o spoločnosti, ktoré zvýšili ich výplaty akcionárom. Microsoft sa skutočne uchytil ako prvý potom, čo technologický gigant zvýšil svoju dividendu a oznámil program spätného odkúpenia akcií. Na druhom mieste v zozname je realitná spoločnosť Realty Income, ktorá tiež zvýšila svoje dividendy.

Dividendový výnos: 0,86%

päťročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE

Microsoft

Microsoft (MSFT:NASDAQ) sa tento týždeň umiestnil na prvom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 146%. Stal sa obľúbeným a to predovšetkým preto, že technologický gigant zvýšil dividendy a oznámil nový program spätného odkúpenia akcií.

14. septembra Microsoft deklaroval štvrťročnú dividendu 0,62 dolárov na akciu, čo predstavuje nárast o 11% oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Microsoft medzitým oznámil program spätného odkúpenia akcií za 60 miliárd dolárov, ktorý podľa neho nemá dátum vypršania platnosti a je možné ho kedykoľvek ukončiť. Akcie spoločnosti Microsoft prinášajú dividendu iba 0,86%, aj keď sú vyššie ako ostatné technologické modely ako Apple (AAPL), 0,57% a Nvidia (NVDA), 0,29%. Technologický priemer je 1,35%.

Spoločnosť Microsoft nespolieha len na svoje dividendy, aby odmenila akcionárov. Akcie tento rok zatiaľ vzrástli o 37% a za posledných päť rokov získali 422%. Od roku 2017 sa tržby spoločnosti Microsoft zdvojnásobili z 96 miliárd na 168 miliárd dolárov, pričom čistý príjem sa zvýšil z 24 miliárd na 61 miliárd dolárov. Operačný systém Microsoft Windows je naďalej lídrom v oblasti osobných počítačov, pričom jeho cloudová výpočtová jednotka Azure priniesla v posledných rokoch najväčší nárast.

Microsoft má v súčasnosti výplatný pomer okolo 30%, čo znamená, že vypláca akcionárom tretinu svojho čistého príjmu z dividend.

Dividendový výnos: 4,30%

päťročný graf Realty Income, zdroj: GOOGLE

Realty Income

Realty Income (O:NYSE) sa v posledných dvoch týždňoch umiestnil na druhom mieste v zozname s nárastom sledovanosti o 32%. Realitná spoločnosť má v správe viac ako 6 700 nehnuteľností vo viac ako 50 štátoch a nedávno zvýšila svoju mesačnú dividendu o 0,3% na 23,6 centov na akciu. Ide o 112-ty nárast dividend od roku 1994, kedy spoločnosť Realty Income kótovala svoje akcie na newyorskej burze cenných papierov.

Realty Income má jednu z najlepších skúseností v oblasti realitného priemyslu pri rozdeľovaní kapitálu. Spoločnosť má veľmi diverzifikované portfólio, ktoré sa jej postupom času podarilo rozrásť. Výsledná hotovosť z prenájmu jeho nehnuteľností sa vracia akcionárom prostredníctvom dividend. Od roku 1994 spoločnosť skutočne dodáva kombinovaný priemerný ročný celkový výnos 15,3%. Medzi 20 najlepších klientov tejto spoločnosti patria blue-chips spoločnosti ako Dollar General (DG), 7-Eleven, Walgreens (WBA) a FedEx (FDX).

Napriek tomu, že spoločnosť má niektorých klientov v odvetviach, ktoré utrpeli pandémiou koronavírusu, jej vysoká váha maloobchodov s potravinami v portfóliu nehnuteľností jej umožnilo odolať otrasom.

Akcie spoločnosti sa stále obchodujú o 18% pod úrovňou spred pandémie. Jeho dividendový výnos je 4,3%, čo je o niečo menej, ako je priemer v realitách 4,51%.

Záver

Spoločnosť Microsoft opäť zvýšila svoje dividendy a oznámila program spätného odkúpenia veľkých akcií, pretože spoločnosť výrazne rastie. Realty Income tiež zvýšil svoju dividendu, pretože dobre prežil búrku COVID-19.

Zdroj: dividend

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár